Zahraniční

Šikana učitele přivedla polské studenty před soud

17.12.2003 17:19 Urážky a fyzické napadání - náplň hodiny angličtiny na středním odborném učilišti v polské Toruni. Cílem šikany se však nestávali žáci, ale mladý vyučující. Soud šesti nejagresivnějším, 5 hochům a dívce, ve věku 17 a 18 let, ve středu za to vyměřil tresty. V následujících pěti až dvanácti měsících odpracují desítky hodin veřejně prospěšných prací.

"Rozverné" studenty usvědčily paradoxně jimi pořizované záběry dění ve třídě. Pedagogova muka si totiž natáčeli na videokameru.

Lhostejnost rodičů a školy

Drsné vtipkování, neschopnost zvládnout situaci: tak hodnotili čin svých ratolestí rodiče a škola - šikana a ponižování lidské bytosti: tak věc viděl nakonec soud.

Polská média se kauzou zabývala už řadu měsíců. Odstartovaly ji záběry nešťastného učitele odvysílané v květnu státní televizí.

Milióny diváků tak mohly sledovat, jak studenti pedagoga fyzicky i psychicky napadají, pokoušejí se mu svázat ruce za zády a nakonec na něj zvrhnou katedru. Vše vyvrcholilo tím, že žáci učiteli nasadili na hlavu odpadkový koš na papíry, umístěný původně pod umyvadlem.

Neuměl si prý udržet klid

Polskou veřejnost znepokojovalo zejména to, že se kantora nikdo nezastal. Reakce rodičů tyranů na zveřejněné záběry byla chladná, podobně se však zachoval i zaměstnavatel nebohého pedagoga.

Škola nejdříve oznámila, ve shodě s rodiči agresorů, že vše je vlastně chyba angličtináře. Studenti prý jen využili jeho "neschopnosti zvládnout dění ve třídě".

Na nátlak úřadů a veřejnosti vedení vzdělávacího ústavu na podzim své stanovisko přehodnotilo. Šest hříšníků bylo ze školy okamžitě vyloučeno.

Případ, který vyvolal v zemi ostrou diskusi o chování žáků ve školách, se definitivně uzavřel dnes u soudu. Šestice hříšníků tam mlčky přijala vynesené rozsudky. Nikdo z odsouzených se neodvolal.

Novinky, DPA

nahoru

Zahraniční:

Zpěvák Richard vysoudil na BBC milióny za narušení soukromí

-

dnes 05:17 Britský zpěvák Cliff Richard vysoudil na BBC a policii...

Za zasahování Ruska do voleb nese zodpovědnost Putin, tvrdí Trump

-

dnes 05:05 Za ovlivňování amerických prezidentských voleb v roce...

Vyhoštění strážce Usámy z Německa vyústilo do právní pře

-

včera 23:18 Armin Laschet (57), premiér spolkové země Severní...

Tuniská loď zachránila 40 migrantů a hledá, kde je vyložit

-

včera 22:10 Loď tuniské těžební společnosti Miskar zachránila...

Španělé za miliardy postavili novou ponorku. Jenže se jim nevejde na základnu

-

včera 21:09 Měla to být chlouba španělského námořnictva, místo...

Krájení papeže z čokolády řeší prokuratura

-

včera 20:54 V jihopolských Wadowicích, kde přišel na svět papež...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů