Cestování

Obří štola dala jméno vánočnímu trhu v Drážďanech

19.12.2010 10:23 Drážďanské vánoční trhy mají svůj název podle vánoční štoly (Striezel) a tradičně se jim říká Dresdener Striezelmarkt. Po staletí vytvářejí pro malé i velké onu nezapomenutelnou, dojemnou vánoční náladu osvětleným stromem, vysokou pyramidou, typickými svíčkovými stojany a nesčetnými figurkami.

Tradice pečení štoly navázala na monstrózní oslavu Augusta Silného, když se v roce 1730 stal panovníkem Saska. Třicet tisíc vojáků pořádalo manévry poblíž Drážďan a současně se konala obrovská oslava. Zúčastnilo se na padesát evropských šlechticů a měla být největším představením století.

Byli pozvání italští zpěváci, francouzští herci, připraveno mnoho kusů dobytka, zvěře a napečeno nejrůznější pečivo. Pekaři v Zeithainu postavili speciální pec a upekli štolu z 3600 kusů vajec o váze 1,8 tuny, sedm metrů dlouhou. Na hostinu do Drážďan ji vezlo čtyřspřežení na zvlášť upraveném valníku.

Štola se peče v celém Německu, ale drážďanská má chráněnou známku Dresdener Christstollen. Pro vánoční trh bývá 2,5 tuny těžká, 3 metry dlouhá a 75 centimetrů vysoká. Peče ji několik pekařů a z jejich polotovarů se slepuje velká štola. V roce 2000 vážila čtyři tuny. Štolu vezou městem ze zámeckého náměstí, krájí se nožem o váze dvanáct kilogramů a metr šedesát dlouhým.

Vedle nákupů na trhu nabízí město celou řadu obchodů, na Pragerstrasse se nachází největší obchodní centrum Gallery a spousta dalších. Zajímavým zážitkem může být návštěva Frauenkirche, jehož trosky připomínaly po léta válku, dnes znovu postaveného ze starých kvádrů a obnoveného i vnitřním zařízením, nebo Zwinger, Dopravní muzeum nebo Muzeum Karla Maye.

Od roku 1434 je drážďanský vánoční trh - Dresdener Striezelmarkt - v Německu nejstarším a ve světě nejznámějším. Desítky rozsvícených stánků, vůně glühwein či jinak také heurige, nejrůznějších druhů klobás a všelijakých regionálních pochoutek je na trhu nesčetně. 

Letošní program je víc zaměřený na děti, soustředěný k malému prostranství uprostřed Altmarktu s jevištěm. Herci vyprávějí pohádky, je předváděna betlémská legenda, hudba vyhrává vánoční melodie. Celé centrum Drážďan zaplavily stánky a všude panuje vánoční nálada.

Novinky

nahoru

Cestování:

V Arménii láká turisty ručně hloubený podzemní labyrint

-

dnes 09:55 Obrazem: Když Tosja Garibjanová požádala manžela, aby...

Turkish Airlines příští rok navýší spojení mezi Prahou a Istanbulem

-

včera 17:40 Letecká společnost Turkish Airlines navýší v příštím...

V Zoo Ostrava bude antilopa Derbyho v hlavní roli

-

včera 15:42 Antilopa Derbyho je největší a zároveň nejohroženější...

Zahradu boha Thora rozmetal výbuch skladiště střelného prachu

-

včera 14:30 Řeka Gauja se hluboce zařezává do údolí, na jehož...

Živí turisté Benátky, nebo je ubíjejí?

-

včera 10:41 Tisíce turistů, kteří každodenně procházejí po...

Valašské skály opředené pověstmi

-

včera 09:25 Obrazem: Okraj obce Lidečko na Vsetínsku lemují...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů