Kariéra

Po čtyřicítce už neměňte obor, radí konzultanti

17.12.2010 07:00 Nová kariéra i několikrát za život? V USA i v západní Evropě nic mimořádného. V Česku ale nevídaná a v praxi těžko proveditelná věc. Jakmile překročíte čtyřicítku, v novém oboru už se uplatníte jen stěží.

Vyplývá to ze studie společnosti DMC management consulting, podle níž 72 procent českých zaměstnavatelů považuje hranici čtyřiceti let za krajní mez pro radikální změnu profesního zaměření.

„Důvodem může být samozřejmě to, že v České republice není příliš obvyklé měnit od základů svůj život v pozdějším věku,“ domnívá se partnerka firmy Jitka Tejnorová.

Z průzkumu také vyplynulo, že větší šanci na změnu oboru mají zaměstnanci v nižších pozicích. Manažera, který pracuje mimo obor, by zaměstnalo pouze 12 procent dotázaných.

Šanci uchazeče o zaměstnání v novém oboru ale může výrazně zvýšit to, že ho zaměstnavatel dobře zná a ví, jak pracuje.

To může být velké plus i pro lidi v předdůchodovém věku. Projevuje se to v praxi některých firem, které uskutečňují takzvanou mezioborovou rotaci pozic.

Rotace místo propouštění

„Mnozí zaměstnavatelé vnímají problém při zaměstnávání lidí před důchodem zejména u fyzicky náročných profesí, kde již zaměstnanci skutečně mají nižší výkonnost,“ říká Tejnorová.

„Aby firma nemusela propouštět, je taková rotace nejčastějším řešením,“ potvrzuje. Z průzkumu podle ní vyplývá, že všichni zaměstnanci rotující uvnitř firem zvládli svoji novou pozici, z toho v 85 procentech případů bylo nutné zaškolení.

Petr Kotek, Právo

nahoru

Kariéra:

Lesy ČR chtějí přilákat lidi do oboru, učňům nabídnou stipendia

-

dnes 14:36 Státní podnik Lesy ČR (LČR) chce řešit nedostatek...

Techniky nejvíc motivuje flexibilní pracovní doba či dovolená navíc, ukázal průzkum

-

včera 12:06 Flexibilní pracovní doba, dovolená navíc a vzdělávací...

Zdravotních sester je pořád málo

-

15.1. 12:31 Zdravotních sester je v ČR stále nedostatek, situace...

Poptávka po zaměstnancích neklesá

-

11.1. 13:27 Zaměstnavatelé v České republice ohlásili pro první...

Digitální nomád – profese, která předběhla svou dobu

-

10.1. 12:42 Být každou chvíli na jiném místě, místo z kanceláře...

Firmy by měly zaměstnancům umožňovat profesní růst

-

9.1. 12:42 Pracovní trh se mění. V boji o talenty záleží i na tom,...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby