Kariéra

Po čtyřicítce už neměňte obor, radí konzultanti

17.12.2010 07:00 Nová kariéra i několikrát za život? V USA i v západní Evropě nic mimořádného. V Česku ale nevídaná a v praxi těžko proveditelná věc. Jakmile překročíte čtyřicítku, v novém oboru už se uplatníte jen stěží.

Vyplývá to ze studie společnosti DMC management consulting, podle níž 72 procent českých zaměstnavatelů považuje hranici čtyřiceti let za krajní mez pro radikální změnu profesního zaměření.

„Důvodem může být samozřejmě to, že v České republice není příliš obvyklé měnit od základů svůj život v pozdějším věku,“ domnívá se partnerka firmy Jitka Tejnorová.

Z průzkumu také vyplynulo, že větší šanci na změnu oboru mají zaměstnanci v nižších pozicích. Manažera, který pracuje mimo obor, by zaměstnalo pouze 12 procent dotázaných.

Šanci uchazeče o zaměstnání v novém oboru ale může výrazně zvýšit to, že ho zaměstnavatel dobře zná a ví, jak pracuje.

To může být velké plus i pro lidi v předdůchodovém věku. Projevuje se to v praxi některých firem, které uskutečňují takzvanou mezioborovou rotaci pozic.

Rotace místo propouštění

„Mnozí zaměstnavatelé vnímají problém při zaměstnávání lidí před důchodem zejména u fyzicky náročných profesí, kde již zaměstnanci skutečně mají nižší výkonnost,“ říká Tejnorová.

„Aby firma nemusela propouštět, je taková rotace nejčastějším řešením,“ potvrzuje. Z průzkumu podle ní vyplývá, že všichni zaměstnanci rotující uvnitř firem zvládli svoji novou pozici, z toho v 85 procentech případů bylo nutné zaškolení.

Petr Kotek, Právo

nahoru

Kariéra:

Rodinné podniky čeká výměna stráží

-

17.4. 13:36 České rodinné podniky zažívají dobré časy. Polovina ze...

Práce baví přes polovinu lidí

-

16.4. 12:27 Průzkum zabývající se motivací českých zaměstnanců...

Rozdíly v odměňování mužů a žen se v Česku příliš nemění

-

13.4. 13:06 Hlavním tématem devátého ročníku vzdělávací konference...

Poradna: Výpověď pro nadbytečnost pohledem Nejvyššího soudu

-

12.4. 11:24 Výpověď pro nadbytečnost z organizačních důvodů je...

Absolventi nejsou mnohdy připraveni vstoupit na trh práce, tvrdí personalisté

-

11.4. 11:35 Někteří absolventi škol se mohou stát ohroženou...

Dvanáctihodinový směnný provoz je zastaralý, říká odborník

-

9.4. 12:15 Podle průzkumu Českého statistického úřadu pracuje v...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby