Krimi

Nový trik taxikářů v Praze, vyměňují klientům platební karty

obrazek

Profimedia.cz

12.12.2010 13:30 Uživatelé platebních karet by měli být na pozoru při placení kartou v pražských vozech taxi. Podle Sdružení pro bankovní karty (SBK) se v listopadu stalo v Praze několik případů, kdy taxikář cestujícímu při platbě úmyslně zaměnil platební kartu za cizí.

Podezřelý pak vybral peníze klienta prostřednictvím jeho karty a PIN kódu, který zadal v předešlé platbě. V neděli to řekl ředitel SBK Roman Kotlán.

Sdružení v této souvislosti lidem radí, aby věnovali platbám maximální pozornost a hlavně dodržovali zásady bezpečného placení kartou, mimo jiné aby neztráceli nad kartou při placení kontrolu.

Urychlená blokace karty

"Pokud se cestující stane obětí uvedeného podvodu a po opuštění taxi zjistí, že nemá svou vlastní platební kartu, měl by urychleně kontaktovat svou vydavatelskou banku a kartu zablokovat," zdůraznil Kotlán.

O uvedeném údajně podvodném jednání některých pražských taxikářů informoval i sobotní deník Blesk. Jeden z případů vyšetřuje policie. "Zabýváme se případem dívky, které taxikář vyměnil kartu, a než ji stihla zablokovat, přišla o 4400 korun," řekla deníku mluvčí pražských policistů Jana Rösslerová.

Nedávat kartu z ruky

Z klientů České spořitelny byli podle mluvčí Kristýny Havligerové takto postiženi tři lidé. Uvedla, že banka své klienty už upozorňuje, aby kartu nedávali z ruky.

Podle deníku jeden z triků spočívá v tom, že cestující taxikáři zaplatí kartou, kterou posléze dostane i zpět. Vrácená karta ale není jeho. Další způsob podvodu spočívá v tom, že taxikář zadá částku, dá ji cestujícímu k potvrzení, platební terminál ale schová a vrátí jinou kartu.

Dvakrát proplacená částka

Klientova karta zůstává v terminálu a podezřelý provede změnu zadání například z 800 na 8000 korun. Třetím trikem podle deníku je, že taxikář vyjede cestujícímu účet, ale odmítne mu ho dát, protože se prý špatně vytiskl. Vytiskne tedy druhý a nechá si částku proplatit dvakrát, aniž to postižený tuší.

Sdružení pro bankovní karty je sdružením bank a dalších organizací, jejichž zájmem je rozvoj platebních karet v Česku.

ČTK

nahoru

Krimi:

Dělníci v Prostějově odkryli leteckou pumu

-

dnes 13:08 Dělníci v Prostějově odkryli v pátek ráno leteckou...

Mladé ženy využívaly nemocné seniory, po sňatku je obíraly o důchody

-

dnes 13:03 Mladé ženy na jihu Moravy využívaly seniory z...

Za vyloupení herny a znásilnění vlastní dcery dostal muž osm let

-

dnes 12:15 Odpykával si tříletý trest za týrání manželky, ve...

Muž se v Brně pokusil vykrást banku, vyhrožoval bombou

-

dnes 11:42 V centru Brna se ve čtvrtek odpoledne pokoušel lupič...

Na hlavním nádraží v Praze nedobrzdil osobní vlak, dva zranění

-

dnes 11:22 Na pražském hlavním nádraží v pátek dopoledne...

Muž z Budějovic vyráběl a rozesílal dětské porno. Měl přes 25 tisíc fotek chlapců

-

dnes 10:42 Policisté viní 27letého muže z Českých Budějovic z...Stalo se Domácí Vánoce Vaše zprávy Zahraniční Krimi Sport Kultura Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby