Krimi

Nový trik taxikářů v Praze, vyměňují klientům platební karty

obrazek

Profimedia.cz

12.12.2010 13:30 Uživatelé platebních karet by měli být na pozoru při placení kartou v pražských vozech taxi. Podle Sdružení pro bankovní karty (SBK) se v listopadu stalo v Praze několik případů, kdy taxikář cestujícímu při platbě úmyslně zaměnil platební kartu za cizí.

Podezřelý pak vybral peníze klienta prostřednictvím jeho karty a PIN kódu, který zadal v předešlé platbě. V neděli to řekl ředitel SBK Roman Kotlán.

Sdružení v této souvislosti lidem radí, aby věnovali platbám maximální pozornost a hlavně dodržovali zásady bezpečného placení kartou, mimo jiné aby neztráceli nad kartou při placení kontrolu.

Urychlená blokace karty

"Pokud se cestující stane obětí uvedeného podvodu a po opuštění taxi zjistí, že nemá svou vlastní platební kartu, měl by urychleně kontaktovat svou vydavatelskou banku a kartu zablokovat," zdůraznil Kotlán.

O uvedeném údajně podvodném jednání některých pražských taxikářů informoval i sobotní deník Blesk. Jeden z případů vyšetřuje policie. "Zabýváme se případem dívky, které taxikář vyměnil kartu, a než ji stihla zablokovat, přišla o 4400 korun," řekla deníku mluvčí pražských policistů Jana Rösslerová.

Nedávat kartu z ruky

Z klientů České spořitelny byli podle mluvčí Kristýny Havligerové takto postiženi tři lidé. Uvedla, že banka své klienty už upozorňuje, aby kartu nedávali z ruky.

Podle deníku jeden z triků spočívá v tom, že cestující taxikáři zaplatí kartou, kterou posléze dostane i zpět. Vrácená karta ale není jeho. Další způsob podvodu spočívá v tom, že taxikář zadá částku, dá ji cestujícímu k potvrzení, platební terminál ale schová a vrátí jinou kartu.

Dvakrát proplacená částka

Klientova karta zůstává v terminálu a podezřelý provede změnu zadání například z 800 na 8000 korun. Třetím trikem podle deníku je, že taxikář vyjede cestujícímu účet, ale odmítne mu ho dát, protože se prý špatně vytiskl. Vytiskne tedy druhý a nechá si částku proplatit dvakrát, aniž to postižený tuší.

Sdružení pro bankovní karty je sdružením bank a dalších organizací, jejichž zájmem je rozvoj platebních karet v Česku.

ČTK

nahoru

Krimi:

Nehoda uzavřela pražský okruh, dva zranění

-

dnes 06:58 aktualizováno Nehoda kamiónu a dodávky uzavřela ve...

Hasiči likvidují na Berounsku požár lesa na kopci, v akci jsou i vrtulníky

-

včera 17:45 Video: Několik desítek hasičů bojuje s požárem u obce...

Útočník v pražském Sherwoodu šel sokovi nožem po krku, trefil ruku a zmizel

-

včera 17:23 Pražští policisté dopadli v pondělí...

Chytil mě do kravaty a chtěl mě vytáhnout z auta, řekl řidič o policistovi z Plzně

-

včera 15:18 Audio: Výpovědí poškozeného řidiče Josefa Vávry...

Na Plzeňsku hořely hektary lesa

-

včera 14:01 aktualizováno S rozsáhlým požárem lesa od úterního...

Cizinec v BMW ujížděl Prahou. V křižovatce ho smetlo auto

-

včera 13:23 Video: Nehodou skončilo pondělní policejní...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů