Krimi

Nový trik taxikářů v Praze, vyměňují klientům platební karty

obrazek

Profimedia.cz

12.12.2010 13:30 Uživatelé platebních karet by měli být na pozoru při placení kartou v pražských vozech taxi. Podle Sdružení pro bankovní karty (SBK) se v listopadu stalo v Praze několik případů, kdy taxikář cestujícímu při platbě úmyslně zaměnil platební kartu za cizí.

Podezřelý pak vybral peníze klienta prostřednictvím jeho karty a PIN kódu, který zadal v předešlé platbě. V neděli to řekl ředitel SBK Roman Kotlán.

Sdružení v této souvislosti lidem radí, aby věnovali platbám maximální pozornost a hlavně dodržovali zásady bezpečného placení kartou, mimo jiné aby neztráceli nad kartou při placení kontrolu.

Urychlená blokace karty

"Pokud se cestující stane obětí uvedeného podvodu a po opuštění taxi zjistí, že nemá svou vlastní platební kartu, měl by urychleně kontaktovat svou vydavatelskou banku a kartu zablokovat," zdůraznil Kotlán.

O uvedeném údajně podvodném jednání některých pražských taxikářů informoval i sobotní deník Blesk. Jeden z případů vyšetřuje policie. "Zabýváme se případem dívky, které taxikář vyměnil kartu, a než ji stihla zablokovat, přišla o 4400 korun," řekla deníku mluvčí pražských policistů Jana Rösslerová.

Nedávat kartu z ruky

Z klientů České spořitelny byli podle mluvčí Kristýny Havligerové takto postiženi tři lidé. Uvedla, že banka své klienty už upozorňuje, aby kartu nedávali z ruky.

Podle deníku jeden z triků spočívá v tom, že cestující taxikáři zaplatí kartou, kterou posléze dostane i zpět. Vrácená karta ale není jeho. Další způsob podvodu spočívá v tom, že taxikář zadá částku, dá ji cestujícímu k potvrzení, platební terminál ale schová a vrátí jinou kartu.

Dvakrát proplacená částka

Klientova karta zůstává v terminálu a podezřelý provede změnu zadání například z 800 na 8000 korun. Třetím trikem podle deníku je, že taxikář vyjede cestujícímu účet, ale odmítne mu ho dát, protože se prý špatně vytiskl. Vytiskne tedy druhý a nechá si částku proplatit dvakrát, aniž to postižený tuší.

Sdružení pro bankovní karty je sdružením bank a dalších organizací, jejichž zájmem je rozvoj platebních karet v Česku.

ČTK

nahoru

Krimi:

Po fotbalovém zápase v Olomouci se poprali fanoušci, zasahovali policejní psovodi

-

včera 22:05 Video: Policejní psovodi zasahovali v sobotu odpoledne...

Řidič fordu vjel na Liberecku do protisměru, čtyři zranění

-

včera 21:17 Čtyři zraněné si vyžádala v sobotu nehoda čtyř aut na...

Řidič v kradené dodávce ujížděl pražskou Stromovkou až 90 km/h

-

včera 20:21 Video: Parkem Stromovka uháněl ve čtvrtek vpodvečer...

Kdo zavraždil novorozence v Teplicích? Policie dopadla podezřelou osobu

-

včera 14:24 aktualizováno Policisté v sobotu v souvislosti s...

Nedopalek cigarety zapálil střechu rodinného domu na Vsetínsku

-

včera 11:30 Kuřácká vášeň hrála hlavní roli při požáru, který v...

V Praze se srazily dvě tramvaje

-

20.4. 23:53 Video: V Evropské ulici v Praze 6 se v pátek večer...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby