Zahraniční

Sarkozy z Indie přivezl kontrakty za 20 miliard dolarů

obrazek

Francozský prezident Nicolas Sarkozy s indickým premiérem Manmohanem Singhem

FOTO: Philippe Wojazer , Reuters

8.12.2010 10:33 Francouzský prezident Nicolas Sarkozy v úterý zakončil svou čtyřdenní návštěvu Indie. Během ní zajistil pro francouzské firmy z oblasti energetického, leteckého a zbrojního průmyslu obchodní smlouvy v hodnotě 20 miliard dolarů (375 miliard korun).

Francouzská společnost Areva by měla v západoindickém státu Maharaštra postavit dva jaderné reaktory a 25 let do nich dodávat palivo. Zatím jen rámcová dohoda za 9,3 miliardy dolarů (více než 174 miliard korun) má zajistit uspokojení rostoucí potřeby Indů po energiích.

Ve státě Maharaštra ovšem plánují výstavbu celkem šesti reaktorů. Proti jejich výstavbě protestují místní obyvatelé i aktivisté, kteří tvrdí, že reaktory mají stát v oblasti ohrožené zemětřeseními.

Mezi dalšími kontrakty, které Sarkozy v Indii podepsal, jsou smlouvy na pronájem airbusů indickými aeroliniemi Air India a Jet Airways za 3,7 miliard dolarů (přes 69 miliard korun). Francouzský výrobce pneumatik Michelin zase investuje v jižním státě Tamil Nadu 800 miliónů dolarů (15 miliard korun) do nové továrny. Jedná se též o tom, že by francouzská firma Thales pomohla s modernizací indického letectva.

Celková hodnota nasmlouvaných nebo rozjednaných obchodů činí 20 miliard dolarů. To je zhruba stejný objem, jaký při své nedávné návštěvě Indie pro americké firmy zajistil prezident Barack Obama.

Podpořil nárok na křeslo v Radě bezpečnosti

Sarkozy během své návštěvy také podpořil nárok Indie na pozici stálého člena Rady bezpečnosti OSN. „Je nemyslitelné, aby miliarda Indů neměla v Radě bezpečnosti zastoupení,“ řekl. Prezident s manželkou také uctil památku obětí teroristických útoků v Bombaji z listopadu 2008.

Představitelé světových mocností si v Indii letos vzájemně otvírají dveře. Kromě Obamy zemi navštívil britský premiér David Cameron a chystá se sem i čínský premiér Wen Ťia-pao a ruský prezident Dmitrij Medvěděv.

rei, Novinky

nahoru

Zahraniční:

Zástupce ředitele klíčové ruské kosmické společnosti RKK Eněrgija obvinili z podvodu

-

dnes 15:47 Ruská raketová korporace RKK Eněrgija, která patří ke...

Turisty oblíbený indonéský ostrov Lombok zasáhlo další zemětřesení

-

dnes 08:09 Video: aktualizováno Zemětřesení o síle 6,3 stupně v...

V Mekce začínají obřady spojené s muslimskou poutí

-

dnes 07:20 Video: V Saúdské Arábii v neděli začínají pětidenní...

U Fidži zaznamenali zemětřesení o síle 8,2 stupně

-

dnes 06:23 Neobvykle silné zemětřesení zaznamenala americká...

Útočníka, který najel do lidí u parlamentu v Londýně, obvinili z pokusů o vraždu

-

dnes 00:52 Z pokusů o vraždu obvinila londýnská policie 29letého...

Merkelová se sešla s Putinem

-

včera 20:20 Německá kancléřka Angela Merkelová se v sobotu sešla s...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů