Domácí

Lidé v Českém Těšíně mohou v lednu volit i hnutí, které kupčilo s hlasy

obrazek

FOTO: Ondřej Lazar Krynek, Novinky

7.12.2010 15:25 I kandidátku SOS pro Český Těšín budou moci obyvatelé Českého Těšína zvolit při opakovaném hlasování komunálních voleb. To se z rozhodnutí ministra vnitra Radka Johna (VV) uskuteční v sobotu 8. ledna. Přitom právě kvůli nakupování hlasů pro SOS pro Český Těšín zrušil v polovině listopadu Krajský soud v Ostravě výsledky komunálních voleb.

Svědci, kteří se rekrutovali převážně z řad bezdomovců a sociálně slabých obyvatel města, u soudu vypověděli, že za vhození lístku s předem označenou kandidátkou SOS pro Český Těšín inkasovali od neznámých lidí až 700 korun. Kandidátka, jejímž lídrem byl bývalý spolupracovník StB Marian Kuś, tak ve volbách získala šest míst v 27členném zastupitelstvu. Kupčení s hlasy se stále zabývá i policie.

„Nyní čekáme na rozhodnutí Ústavního soudu. Až potom můžeme dostat od krajského soudu výpovědi svědků,“ uvedla karvinská policejní mluvčí Zlatuše Viačková.

Kandidátku chtěla strana zrušit

Celostátní vedení Strany pro otevřenou společnost (SOS) nejprve chtělo českotěšínskou kandidátku pro opakované hlasování zrušit. Podle místopředsedkyně SOS Pavly Brady tak ale učinit nemůže. Komplikací totiž je to, že se neopakují volby, ale jen hlasování.

Opakované hlasování ve volbách do českotěšínského zastupitelstva se uskuteční v sobotu 8. ledna od 7 do 22 hodin. Hlasování se bude opakovat ve všech okrscích města a lidé budou moci opět vybírat z 12 kandidujících subjektů.

Ve zrušených volbách v Českém Těšíně vyhrála ČSSD, která získala sedm míst v zastupitelstvu. Za ní se šesti mandáty skončilo SOS pro Český Těšín a KDU-ČSL. Pět mandátů dostal od voličů ODS, dvě místa v zastupitelstvu připadly KSČM a jedno získali Nestraníci.

Pavel Karban, Právo

nahoru

Domácí:

Nejlepší vztah mají Češi ke Slovensku, polepšili si Němci

-

dnes 11:30 Nejlepší vztahy mají Češi tradičně ke Slovensku. Jejich...

Babišova vláda si schválila nový jednací řád

-

dnes 09:39 Babišova menšinová vláda bez důvěry ve středu schválila...

Česko se nepřidá k žalobě proti zpřísnění limitů znečištění ovzduší

-

dnes 08:55 aktualizováno Česká republika se nepřidá k žalobě...

Babišova menšinová vláda schválila demisi

-

dnes 08:50 Video: aktualizováno Menšinový kabinet Andreje Babiše...

Řidičům komplikuje jízdu sníh a ledovka

-

dnes 08:23 Přívaly sněhu či ledovka dělají od středečního brzkého...

Dálnice D1 se po 19 hodinách rozjela jedním pruhem, policie musela řidiče vzbudit

-

dnes 06:17 Video: aktualizováno Dálnice D1 na 99. kilometru u...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby