Domácí

Lidé v Českém Těšíně mohou v lednu volit i hnutí, které kupčilo s hlasy

obrazek

FOTO: Ondřej Lazar Krynek, Novinky

7.12.2010 15:25 I kandidátku SOS pro Český Těšín budou moci obyvatelé Českého Těšína zvolit při opakovaném hlasování komunálních voleb. To se z rozhodnutí ministra vnitra Radka Johna (VV) uskuteční v sobotu 8. ledna. Přitom právě kvůli nakupování hlasů pro SOS pro Český Těšín zrušil v polovině listopadu Krajský soud v Ostravě výsledky komunálních voleb.

Svědci, kteří se rekrutovali převážně z řad bezdomovců a sociálně slabých obyvatel města, u soudu vypověděli, že za vhození lístku s předem označenou kandidátkou SOS pro Český Těšín inkasovali od neznámých lidí až 700 korun. Kandidátka, jejímž lídrem byl bývalý spolupracovník StB Marian Kuś, tak ve volbách získala šest míst v 27členném zastupitelstvu. Kupčení s hlasy se stále zabývá i policie.

„Nyní čekáme na rozhodnutí Ústavního soudu. Až potom můžeme dostat od krajského soudu výpovědi svědků,“ uvedla karvinská policejní mluvčí Zlatuše Viačková.

Kandidátku chtěla strana zrušit

Celostátní vedení Strany pro otevřenou společnost (SOS) nejprve chtělo českotěšínskou kandidátku pro opakované hlasování zrušit. Podle místopředsedkyně SOS Pavly Brady tak ale učinit nemůže. Komplikací totiž je to, že se neopakují volby, ale jen hlasování.

Opakované hlasování ve volbách do českotěšínského zastupitelstva se uskuteční v sobotu 8. ledna od 7 do 22 hodin. Hlasování se bude opakovat ve všech okrscích města a lidé budou moci opět vybírat z 12 kandidujících subjektů.

Ve zrušených volbách v Českém Těšíně vyhrála ČSSD, která získala sedm míst v zastupitelstvu. Za ní se šesti mandáty skončilo SOS pro Český Těšín a KDU-ČSL. Pět mandátů dostal od voličů ODS, dvě místa v zastupitelstvu připadly KSČM a jedno získali Nestraníci.

Pavel Karban, Právo

nahoru

Domácí:

Ukrajinci mají v Česku dostávat práci rychleji

-

včera 20:00 Českým firmám i sociálním službám a zdravotnickým...

Za ničení silnic od kamiónů mohou lobbisté i zákonodárci

-

včera 18:43 Na neutěšeném stavu většiny komunikací v ČR se...

Hlasovací koalice ANO, SPD a KSČM jede dál

-

včera 17:32 aktualizováno Hlasovací mašinérie ANO, KSČM a SPD se...

Nikam neodcházím, tvrdí policejní prezident Tuhý

-

včera 17:09 Policejní prezident Tomáš Tuhý v úterý odmítl...

Byla chyba citovat zpaměti článek, který se nemůže najít, řekl Zeman

-

včera 16:01 Citovat zpaměti článek, „který se teď nemůže najít“,...

Sněmovna znovu schválila daňový řád. Je to daňový džihád, vyčetl vládě Kalousek

-

včera 15:26 aktualizováno Poslanci přehlasovali Senát a ve středu...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby