Zahraniční

Američtí vojáci mají novou „chytrou zbraň“

obrazek

Američtí vojáci v Afghánistánu

Profimedia.cz

2.12.2010 06:36 Americká armáda nasadila v Afghánistánu novou „chytrou“ zbraň, známou zatím jen pod kódovým označením XM-25. Generálové doufají, že nová automatická puška ovlivní tamní konflikt s Tálibánem a „změní hru“ v jejich prospěch.

Nová zbraň je něco jako malé superpřesné dělo. Její projektily totiž navádí laser s přesností na několik metrů. Speciální náboje ráže 25 mm, vyvinuté pro tuto pušku a obsahující vysoce výbušnou trhavinu, fakticky fungují jako malé granáty.

Náboje lze naprogramovat tak, že vybuchnou nejen při nárazu do cíle, ale ve kterémkoli bodě své balistické dráhy. Lze je tedy použít proti nepříteli, který se skrývá za nějakou překážkou, za zdí nebo v zákopu. Shora totiž obvykle chráněn není, a když se na něj snese vražedný déšť ocelových střepin, může jej to vyřadit z boje.

Podle Richarda Audetta, který se podílel na vývoji XM-25, je nová puška první zbraní pro pěchotu, která využívá „chytré“ technologie. „Voják s ní v zásadě zachází tak, že najde cíl, vyšle k němu laserový paprsek, který určí vzdálenost, tak získá upřesněný záměrný bod, podle něj upraví náměr a zmáčkne kohoutek. Řekněme, že jste naměřili 543 metrů. Když stisknete spoušť, zbraň se nabije a odpálí střelu na vzdálenost 543 metrů plus minus jeden, dva nebo tři metry,“ uvedl Audette.

mcm, BBC, Právo

nahoru

Zahraniční:

Extrémní horko zabilo v Karáčí už 65 lidí

-

dnes 14:43 Video: Nejméně 65 mrtvých si vyžádala vlna veder, která...

Ukrajinská armáda přiznala padlé při vpádu na území držené separatisty

-

dnes 14:14 Ukrajinské velení přiznalo, že při útoku na území pod...

V Afghánistánu se bezpečnostní situace nelepší, tvrdí Pentagon

-

dnes 13:58 Optimistická prohlášení o zlepšení bezpečnostní situace...

Izrael jako první nasadil v boji letadla F-35, hned na dvou frontách

-

dnes 12:54 Izraelské letectvo jako první na světě použilo v boji...

Bývalý policista záměrně najel v USA autem do restaurace, zabil dceru a snachu

-

dnes 12:50 Video: Bývalého policistu Rogera Selfa obvinili v...

Slovenští poslanci odmítli předčasné volby

-

dnes 12:28 Slovenský parlament v úterý odmítl návrh na vypsání...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby