Zahraniční

Američtí vojáci mají novou „chytrou zbraň“

obrazek

Američtí vojáci v Afghánistánu

Profimedia.cz

2.12.2010 06:36 Americká armáda nasadila v Afghánistánu novou „chytrou“ zbraň, známou zatím jen pod kódovým označením XM-25. Generálové doufají, že nová automatická puška ovlivní tamní konflikt s Tálibánem a „změní hru“ v jejich prospěch.

Nová zbraň je něco jako malé superpřesné dělo. Její projektily totiž navádí laser s přesností na několik metrů. Speciální náboje ráže 25 mm, vyvinuté pro tuto pušku a obsahující vysoce výbušnou trhavinu, fakticky fungují jako malé granáty.

Náboje lze naprogramovat tak, že vybuchnou nejen při nárazu do cíle, ale ve kterémkoli bodě své balistické dráhy. Lze je tedy použít proti nepříteli, který se skrývá za nějakou překážkou, za zdí nebo v zákopu. Shora totiž obvykle chráněn není, a když se na něj snese vražedný déšť ocelových střepin, může jej to vyřadit z boje.

Podle Richarda Audetta, který se podílel na vývoji XM-25, je nová puška první zbraní pro pěchotu, která využívá „chytré“ technologie. „Voják s ní v zásadě zachází tak, že najde cíl, vyšle k němu laserový paprsek, který určí vzdálenost, tak získá upřesněný záměrný bod, podle něj upraví náměr a zmáčkne kohoutek. Řekněme, že jste naměřili 543 metrů. Když stisknete spoušť, zbraň se nabije a odpálí střelu na vzdálenost 543 metrů plus minus jeden, dva nebo tři metry,“ uvedl Audette.

mcm, BBC, Právo

nahoru

Zahraniční:

Šéf německých sociálních demokratů uspěl. Straníci mu schválili velkou koalici s Merkelovou

-

dnes 16:23 aktualizováno Delegáti sněmu německé sociální...

Podívejte se, co se stalo v Česku. Musíme zastavit pravicovou vlnu, burcuje Schulz

-

dnes 14:41 aktualizováno Evropskou unii (EU) ohrožuje...

Turecká armáda se prý probojovala do Afrínu, Kurdové ji vytlačili

-

dnes 12:59 Turecké pozemní síly se v sobotu probojovaly do...

Němku v Iráku odsoudili za podporu IS k smrti

-

dnes 11:04 aktualizováno V iráckém Bagdádu odsoudili v neděli k...

Pašeráci kupují malá letadla pro přepravu migrantů, tvrdí maďarský pilot

-

dnes 09:06 Pašeráci lidí relativně často využívají leteckou cestu...

Při útoku na hotel v Kábulu zemřelo 18 lidí, z toho 14 cizinců

-

dnes 06:50 aktualizováno Při nočním útoku na hotel v Kábulu...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby