Domácí

Přijetí eura není tématem dne, řekl Klaus německému protějšku

obrazek

Německý prezident Christian Wulff s prezidentem ČR Václavem Klausem

FOTO: Petr Hloušek, Právo

22.11.2010 14:55 Německý prezident Christian Wulff v pondělí na oficiální návštěvě ČR vyjádřil přání, aby Česko oznámilo, kdy by chtělo vstoupit do eurozóny. Jeho protějšek Václav Klaus to však odmítl s tím, že to s ohledem na vývoj kolem eura není tématem poslední doby.

„Zejména po krizi eura u nás neexistuje zřetelně definovaná skupina lidí jako vláda nebo centrální banka, která by doporučovala v představitelné budoucnosti vstup do eurozóny. A proto vstup do ní není v této chvíli tématem,“ prohlásil na společné tiskové konferenci obou prezidentů Klaus.

Dodal k tomu však, že ačkoli není ČR členem eurozóny, není pro ni radostí objevovat problémy v zemích s eurem. Jako příklad k tomu dosadil Irsko, kterému bude muset nejen EU, ale i MMF finančně pomoci.

Německý prezident Christian Wulff (vpravo) s prezidentem ČR Václavem Klausem

FOTO: Petr Hloušek, Právo

„Jako pro zemi těsně spojenou s Evropou je jakýkoli problém eurozóny také českým problémem,“ doplnil Klaus.

Německý prezident Christian Wulff řekl, že v eurozóně je nutný jasný právní základ pro země, které porušují pravidla. Je přesvědčen, že Česká republika hraje při tvorbě pravidel velmi dobrou úlohu. Německý prezident i přes současné potíže přijetí eura Česku doporučuje.

"Nesrovnávejme zvěrstva nacistů a odsun Sudetů"

Wulff také v souvislosti s připomínkou listopadových událostí roku 1939, kdy nacisté potlačili studentský protest, prohlásil, že zločiny Němců na Češích v době nacistické okupace nelze srovnávat s tím, co nastalo v Československu po druhé světové válce. Dodal, že vítá debatu o poválečné situaci a přeje si, aby se odehrála v klidném duchu.

„Německo si musí být vědomé zločinů, které páchalo na českém národě. Za tato zvěrstva musí být zodpovědné,“ řekl Wulff. Německý prezident současně uvedl, že nelze porovnávat tyto zločiny s tím, co se stalo v tehdejším Československu po skončení války.

Na základě dekretů prezidenta Edvarda Beneše přišly po válce v Československu až tři milióny sudetských Němců o majetek a občanská práva. Poté byla většina z nich odsunuta. Zástupci sudetských Němců se kromě zrušení těchto dekretů dožadují také zrušení amnestijního zákona, který v Československu umožnil promíjet excesy, jež poválečné vysídlování německé menšiny provázely.

Německý prezident uvedl, že 60 let po válce je třeba vést diskuzi o poválečných událostech. Debata by měla být vedena v České republice a neměla by se omezit pouze na režiséry a akademiky. "Doufám, že debata povede ke zdárnému konci," dodal Wulff.

Novinky, ČTK

nahoru

Domácí:

Ministr Pelikán složil mandát

-

dnes 17:31 aktualizováno Ministr spravedlnosti v demisi Robert...

Transparency International tvrdí, že Babiš nadále ovládá Agrofert

-

dnes 17:22 Premiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš je ovládající...

Beru klidně zemědělství, řekl Poche. Tím by vypadl Zemanův kůň Toman

-

dnes 16:59 aktualizováno Kandidát na ministra zahraničí Miroslav...

Zdravotníci se dohodli s pojišťovnami, dostanou 20 miliard navíc

-

dnes 16:37 Zdravotnictví dostane v příštím roce 20 miliard korun...

Ústavní soud zamítl námitky solárníků, licenci získali neoprávněně

-

dnes 16:03 U Ústavního soudu (ÚS) hledala marně zastání společnost...

Přívozy u Železničního mostu v Praze nestíhají. Lávka přes řeku by se mohla otevřít v září

-

dnes 16:02 Video: Práce na lávkách na Železničním mostě v Praze...



Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů