Cestování

Sucho odkrylo sedm tisíc let staré rytiny na dně brazilské řeky Rio Negro

ZDROJ: Reuters/Stream.cz

18.11.2010 07:21 Hladina brazilské řeky Rio Negro se vlivem sucha dostala na své minimum od roku 1902 a díky tomu odhalila to, co bylo dosud ukryto. Na sérii kamenů, které jsou normálně pod vodou, byly nalezeny vzácné prastaré rytiny. Jejich stáří se odhaduje na 7000 let.

Sucho způsobilo největší pokles vody, a to o 13,63 metru, což je nejvíce od roku 1902, kdy začali místní zaznamenávat stav řeky. Jedná se o ostrý pokles za poslední roky, kdy zde hloubka řeky dosahovala 29,77 metru.

Sucho způsobilo pokles vody o 13,63 metru, což je nejvíce od roku 1902.

FOTO: fotobanka Profimedia

Postupující sucho odkrylo kameny, které jsou běžně utopené v hlubokých vodách. Rytiny by mohly být staré asi 7000 let. Archeologové fotografují jako o závod, mají strach, že by mohla voda znovu stoupnout.

"Nález rytin ukazuje, že tato oblast byla osídlena mnohem dříve, než jsme si dosud mysleli," vysvětlila archeoložka Helena Limová z Amazonské Univerzity.

Rio Negro

FOTO: fotobanka Profimedia

"Musíme analyzovat celý skalní útvar komplexně, v kontextu s množstvím keramických nalezišť v okolí, která jsou zhruba 2000 let stará. V této souvislosti o tom proto nesmíme uvažovat jen jako o nálezu nějakých historických značek, ale jako o celé kulturně historické krajině," uvedl Raunir Vale z univerzity v Sao Paulu.

Amazonské úřady uvádí, že během sucha zajistily pomoc 62 000 lidem ve 40 hlavních oblastech a předaly pomoc v rozsahu 600 tun jídla, které se rozváželo letadlem a lodí.

Soutok Amazonky a Rio Negro

FOTO: fotobanka Profimedia

Sucha zapadají do vzoru extrémnějšího počasí v největších světových deštných pralesích za posledních několik let. Loňský rok byla oblast zasažena rozsáhlými povodněmi a v roce 2005 zase devastujícím suchem.

Někteří vědci se domnívají, že letošní sucho mohl zhoršit klimatický jev El Niňo z roku 2009 a aktivní období hurikánů v Atlantském oceánu, které mohlo vytlačit vlhkost z jihu.

Lucie Poštolková, Novinky, Reuters

nahoru

Cestování:

V Arménii láká turisty ručně hloubený podzemní labyrint

-

dnes 09:55 Obrazem: Když Tosja Garibjanová požádala manžela, aby...

Turkish Airlines příští rok navýší spojení mezi Prahou a Istanbulem

-

včera 17:40 Letecká společnost Turkish Airlines navýší v příštím...

V Zoo Ostrava bude antilopa Derbyho v hlavní roli

-

včera 15:42 Antilopa Derbyho je největší a zároveň nejohroženější...

Zahradu boha Thora rozmetal výbuch skladiště střelného prachu

-

včera 14:30 Řeka Gauja se hluboce zařezává do údolí, na jehož...

Živí turisté Benátky, nebo je ubíjejí?

-

včera 10:41 Tisíce turistů, kteří každodenně procházejí po...

Valašské skály opředené pověstmi

-

včera 09:25 Obrazem: Okraj obce Lidečko na Vsetínsku lemují...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů