Ekonomika

Ve Francii je po stávce, život se vrací do normálu

obrazek

Odboroví vůdci v čele demonstrace v Paříži

FOTO: Benoit Tessier, Reuters

29.10.2010 12:48 Vlna masivních stávek je ve Francii zřejmě minulostí. Podle sdělení odborů se zaměstnanci všech 12 francouzských rafinérií, kteří v posledních týdnech stávkovali, rozhodli obnovit práci. Informovala o tom agentura AFP.

Během mnohadenních protestů proti nepopulární penzijní reformě zvyšující o dva roky odchod do důchodu došlo mimo jiné k blokování skladů pohonných hmot, což značně ochromilo francouzské hospodářství. Již ve čtvrtek mělo ale podle úřadů dostatek benzínu a nafty 85 procent čerpacích stanic.

Stávky na železnici podle všeho v pátek již také ustaly. Ukončení stávek bylo hlášeno i z dalších sektorů a míst; do práce se například vrátili po desítce dní popeláři v Toulouse na jihozápadě země.

Stávky polevily poté, co se ve čtvrtek do protestních akcí zapojilo mnohem méně lidí než v předchozích dnech. Lokální stávka podle AFP probíhala v pátek například ještě u Aix-en-Provance, kde asi 300 lidí blokovalo přístup k místnímu logistickému centru.

Nikdo nevyhrál ani neprohrál

Reformu už ve středu bez ohledu na protesty schválil parlament a vláda vyzvala odbory k respektování vůle zákonodárců. Kabinet zároveň nabídl diskusi o dalších sociálních otázkách, především o zaměstnanosti mladých a starých obyvatel.

"Naše odbory nevyhrály, ale ani nic neprohrály. Dokázaly mobilizovat skupiny obyvatel a veřejné mínění proti reformě, kterou považujeme stále za nespravedlivou," uvedl Mohamed Touis z odborové organizace CFDT.

Většina Francouzů podle průzkumů pokládá podobu důchodové reformy za nespravedlivou a podporovala protesty, ale současně krok vlády považuje za nezbytný. Kabinet při prosazování reformy varoval, že v důsledku stárnutí obyvatel a prohlubování státního deficitu by v příštích letech hrozilo zhroucení důchodového systému. V důsledku těchto opatření klesla popularita prezidenta Sarkozyho mezi Francouzi na 29 procent.

pit, Novinky

nahoru

Ekonomika:

Fiat Chrysler svolává v zámoří ke kontrole pět miliónů aut. Kvůli tempomatu

-

včera 21:33 Automobilka Fiat Chrysler Automobiles (FCA) svolává ke...

Bouřky a deště napáchaly miliónové škody

-

včera 19:07 Škody po bouřkách, které v minulých dnech zasáhly...

Veterináři nařídili kvůli kadmiu stáhnout z prodeje zmražené chobotničky z Vietnamu

-

včera 17:02 Státní veterinární správa (SVS) nařídila kvůli...

Pád důvěry německých podniků v tamní ekonomiku se zastavil

-

včera 15:19 Propad důvěry německých podnikatelů a manažerů v...

Francouzský premiér souhlasí s převzetím dluhu drah, stát zaplatí 35 miliard eur

-

včera 13:29 Francouzský premiér Edouard Philippe v pátek slíbil...

Zaplaceno. J&T dostala 11,5 miliardy, které jí dlužila čínská CEFC

-

včera 13:24 aktualizováno Skupina J&T dostala od čínské CITIC...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby