Žena

Správný výběr autosedačky zachrání život vašemu dítěti

ZDROJ: Novinky

20.10.2010 11:00 Většina rodičů se snaží pro bezpečí svých ratolestí udělat maximum. Dvojnásob je tato snaha účinná právě v automobilu, kde má jízda bez bezpečnostních pásů či autosedaček fatální následky. Odborníci v každé prodejně autosedaček by vám s výběrem měli poradit.

Podle Michala Štefaniče, odborníka z prodejny autosedaček, je potřeba se zorientovat v tom, jaké jsou děti váhové kategorie. Podle něj se dnes už moc nepoužívají sedačky pouze pod zadeček, autosedačky i v té nejvyšší kategorii jsou se zády, výškově nastavitelné, někdy polohovatelné, atd.

Výběr sedačky dle váhy dítěte a vybavení auta

"To je první rozdělení. Dále se rodiče musejí rozhodnout, zda chtějí autosedačku s Isofixem, nebo bez Isofixu. Tam, kde mají v autě přípravu, mohou použít sedačku s Isofixem," doplnil ještě Štefanič rozdělení na sedačky, mezi nimiž se rodiče mohou rozhodnout dle vybavení automobilu.

Větší děti už mohou jezdit bez sedaček, připoutány pouze bezpečnostními pásy.

FOTO: fotobanka Profimedia

"Isofix je vlastně celosvětový standard, pomocí kterého se sedačka upíná do auta, a potom už se nevyužívají pásy automobilu, ale je to tam vlastně nacvaknuté napevno v konstrukci automobilu. V případě, že auto Isofix nemá, pak sedačka musí být poutána bezpečnostními pásy.

Je dobré si při výběru autosedačky zkontrolovat, zda má všechny bezpečnostní atesty, což na první pohled nemusí být vždycky vidět. Autosedačka musí mít zezadu nalepený oranžový štítek, na němž je nápis ECE 44-04," vyjmenoval Štefanič důležité detaily, na něž by rodiče neměli nikdy zapomenout.

Sedačky zabrání fatálnímu neštěstí

Dětské autosedačky až sedmkrát sníží riziko úmrtí při nehodě. Narazí-li auto rychlostí 50 kilometrů v hodině a dítě není připoutané, jako by spadlo z desetimetrové výšky, tedy zhruba ze třetího patra. Pro dítě může být smrtelný už náraz v rychlosti 15 kilometrů za hodinu. A to i když jedou jen do sousední ulice, protože právě ve městech bývá nejvíce zraněných.

"Je velkým omylem představa rodiče, že při nárazu udrží dítě v náručí. Při padesátikilometrové rychlosti a váze dítěte deset kilogramů by maminka musela být schopna udržet tři sta kilogramů. To je nad lidské síly. Naopak hrozí, že dítě umačká váhou svého těla, jak i ji náraz vymrští," vysvětil distributor autosedaček Zdeněk Háse.

Řešením podle něj není ani usadit dítě bez autosedačky na zadní sedadlo, ani nákup již použité sedačky nebo sedačky bez atestu. Použitá sedačka mohla již být nadměrně namáhána při havárii a může mít skrytou vadu.

Atestovaná autosedačka je jistota

Atestovaná dětská sedačka je pro děti maximálně do 36 kilogramů a výšky 150 centimetrů. Zkušební značka na sedačce uvádí, pro jakou skupinu je určena. Je na ní jméno výrobce, název výrobku, označení, do jakého automobilu je vhodná, a váhový rozsah. Autosedačky jsou univerzální nebo speciální pro určitý typ vozidla. U takové autosedačky má rodič větší jistotu, že do vozidla správně padne.

Autosedačka pro nejmenší děti, takzvané vajíčko, se upevňuje tak, že miminko sedí proti směru jízdy. Nesmí se proto používat na předním sedadle spolujezdce.

FOTO: fotobanka Profimedia

"Pokud půjdete kupovat autosedačku, vezměte dítě s sebou, aby si ji vyzkoušelo. Autosedačka musí být dítěti pohodlná, popruhy nikdy nesmějí vést přes krk," upozornil Háse.

Rodiče musí jít příkladem

Sedadlo spolu s bezpečnostním polstrovaným pásem uvede dítě do správné pozice, omezí tím riziko poranění. Některé sedačky umožní i polohování zad, což je výhodné pro děti, které při jízdě autem usínají. Dalším vylepšením může být nastavitelná opěrka hlavy a nastavení několika poloh zad, takže sedačka s dítětem roste.

Podle odborníků je při montáži dětské sedačky do vozu nutno dodržet návod k použití. Dobře chránit může jen bezchybně uchycená sedačka. Rodiče by měli jít dítěti příkladem a používat také vždy bezpečnostní pás.

Karolina Zarzycká, Novinky

nahoru

Žena:

Plavkový speciál pro rok 2018 - vyberte si trendy model podle postavy

-

včera 11:10 Video: Letošní skok ze zimy rovnou do léta nás...

Tajemství domácí pedikúry

-

včera 10:05 Péče o chodidla a nehty na nohou by měla být...

Hledám vhodného partnera aneb Co je pro single jedince důležitější než vzhled

-

včera 08:42 V určité životní etapě hledá každý člověk vhodného...

Jak shodit před svatbou podle Gabriely Peacock, výživové poradkyně prince Harryho

-

včera 07:19 Plánujete svatbu a chcete v tento krásný den vypadat...

Nejkrásnější róby z letošního filmového festivalu v Cannes

-

21.5. 13:20 Obrazem: Francouzské letovisko Cannes se ve dnech 8....

Šatníkové kóma aneb Proč dokola nosíme stále stejné věci

-

21.5. 10:05 Šatníkové kóma je téma, které se dotýká většiny z nás....Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby