Ekonomika

Vláda chce zmírnit zdražení elektřiny daní i povolenkami

13.10.2010 16:46 Vláda se snaží pokud možno co nejvíc zbrzdit růst cen elektřiny v příštím roce. Pomoci jí k tomu má zavedení zvláštní srážkové daně za elektřinu vyrobenou ze solárních elektráren. Vzroste také poplatek za vynětí půdy, na níž jsou solární panely umístěny, ze zemědělského fondu. Zdražení elektřiny hodlá vláda kompenzovat i prodejem emisních povolenek. Informoval o tom ve středu po jednání vlády premiér Petr Nečas (ODS).

Konkrétní propojení představených opatření mají ministerstva průmyslu a obchodu, financí, životního prostředí a pro místní rozvoj propočítat do 20. října a dát definitivní podobu příslušné novele zákona.

Podle ministra průmyslu a obchodu Martina Kocourka (ODS) mají schválená opatření snížit avizované zdražení elektřiny v příštím roce do deseti procent.

Kocourek společně s Nečasem prosazoval zvláštní daň za elektřinu vyrobenou ze solárních elektráren, aby návratnost investic do těchto zařízení vzrostla na 15 let. Nyní činí návratnost investic do solární energie zhruba sedm let.

Rozjitřená situace posledních dní

Debata vlády o způsobu, jakým stát zasáhne proti skokovému zdražení elektřiny, se v minulých dnech vyostřila. Premiér Nečas se v úterý postavil proti návrhu ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09), aby se k vyrovnání cen elektřiny použily výnosy z prodeje emisních povolenek. Nečas ministrův návrh označil za nerealistický a populistický.

Zdražení elektřiny v příštím roce hrozí kvůli prudkému rozvoji fotovoltaických elektráren a vyššímu příspěvku na výrobu elektřiny z těchto zdrojů. Poslední odhady Energetického regulačního (ERÚ) úřadu hovořily o zdražení elektřiny pro domácnosti o asi 12 procent a pro podniky o zhruba 17 procent.

Odhady ohledně růstu cen elektřiny napadla v úterý Česká fotovoltaická průmyslová asociace (CZEPHO), která hodlá na ERÚ podat ústavní stížnost. Procentní zdražení má být podle CZEPHO chybné a nadhodnocené.

pit, Novinky, ČTK

nahoru

Ekonomika:

Agentura China Lianhe zhoršila rating CEFC Shanghai

-

dnes 17:24 Čínská ratingová agentura China Lianhe popáté za necelé...

Češi dnes přestali pracovat na stát

-

dnes 14:05 Na úterý podle výpočtů Liberálního institutu připadl...

Vítkovice Steel v loňském roce vydělaly 421 miliónů

-

dnes 13:28 Loňské hospodaření společnosti Vítkovice Steel skončilo...

Čína sníží cla na dovoz aut z 25 na 15 procent

-

dnes 11:42 Čína sníží cla na dovoz osobních aut na 15 procent. V...

Další výjimku z Trumpových cel už asi nedostaneme, myslí si evropská komisařka

-

dnes 11:41 Je vysoce nepravděpodobné, že by USA na konci května...

Sony kupuje kontrolní podíl v hudebním vydavatelství EMI

-

dnes 08:53 Japonský technologický a zábavní gigant Sony se dohodl...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby