Ekonomika

Vláda chce zmírnit zdražení elektřiny daní i povolenkami

13.10.2010 16:46 Vláda se snaží pokud možno co nejvíc zbrzdit růst cen elektřiny v příštím roce. Pomoci jí k tomu má zavedení zvláštní srážkové daně za elektřinu vyrobenou ze solárních elektráren. Vzroste také poplatek za vynětí půdy, na níž jsou solární panely umístěny, ze zemědělského fondu. Zdražení elektřiny hodlá vláda kompenzovat i prodejem emisních povolenek. Informoval o tom ve středu po jednání vlády premiér Petr Nečas (ODS).

Konkrétní propojení představených opatření mají ministerstva průmyslu a obchodu, financí, životního prostředí a pro místní rozvoj propočítat do 20. října a dát definitivní podobu příslušné novele zákona.

Podle ministra průmyslu a obchodu Martina Kocourka (ODS) mají schválená opatření snížit avizované zdražení elektřiny v příštím roce do deseti procent.

Kocourek společně s Nečasem prosazoval zvláštní daň za elektřinu vyrobenou ze solárních elektráren, aby návratnost investic do těchto zařízení vzrostla na 15 let. Nyní činí návratnost investic do solární energie zhruba sedm let.

Rozjitřená situace posledních dní

Debata vlády o způsobu, jakým stát zasáhne proti skokovému zdražení elektřiny, se v minulých dnech vyostřila. Premiér Nečas se v úterý postavil proti návrhu ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09), aby se k vyrovnání cen elektřiny použily výnosy z prodeje emisních povolenek. Nečas ministrův návrh označil za nerealistický a populistický.

Zdražení elektřiny v příštím roce hrozí kvůli prudkému rozvoji fotovoltaických elektráren a vyššímu příspěvku na výrobu elektřiny z těchto zdrojů. Poslední odhady Energetického regulačního (ERÚ) úřadu hovořily o zdražení elektřiny pro domácnosti o asi 12 procent a pro podniky o zhruba 17 procent.

Odhady ohledně růstu cen elektřiny napadla v úterý Česká fotovoltaická průmyslová asociace (CZEPHO), která hodlá na ERÚ podat ústavní stížnost. Procentní zdražení má být podle CZEPHO chybné a nadhodnocené.

pit, Novinky, ČTK

nahoru

Ekonomika:

EU odstranila osm zemí z černé listiny daňových rájů

-

dnes 10:47 aktualizováno Evropská unie (EU) v úterý odstranila...

Francouzská firma prodává první kola na vodík. Jedno vyjde na dvě stě tisíc

-

dnes 07:00 Začínající francouzská firma Pragma Industries se stala...

Niki Lauda se opět stane majitelem aerolinek Niki

-

dnes 06:23 aktualizováno Někdejší závodník formule 1 Niki Lauda...

Dopravci: Když jízdné zdarma, tak i v autobusech

-

dnes 04:03 Vláda v demisi Andreje Babiše (ANO) si dala do svého...

Řecko pokročilo s reformami, dalších 145 miliard zřejmě dostane už v únoru

-

včera 23:02 Řecko výrazně pokročilo při zavádění reformních...

Policisté se vrátili střílet prasata do morové oblasti

-

včera 17:55 Video: Osmého divočáka, který uhynul na africký mor...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby