Zahraniční

Protesty proti gayům v Bělehradě se zvrhly v pouliční bitky, stovka zraněných

10.10.2010 15:36 (aktualizováno: 10.10.2010 17:48) Při střetech srbské policie s demonstranty proti pochodu homosexuálů bylo v neděli v Bělehradě zraněno zhruba sto lidí, většina z nich policisté. Asi stovku protestujících policie také zatkla. Oznámila to agentura AP. Podle agentury Reuters muselo být ošetřeno na 90 strážců zákona, dva z nich jsou prý zraněni vážně. Agentura AP uvádí také 17 zraněných civilistů.

Stovky protestujících skandovaly "smrt homosexuálům" a házely na strážce pořádku kamení, cihly a skleněné lahve. Poškodily několik aut, výloh obchodů a zapálily nejméně jedno policejní auto. Několik Molotovových koktejlů hodili demonstranti na ústředí prozápadní Demokratické strany a zapálili tím garáž budovy.

"Tyhle výtržnosti samozřejmě nemají nic společného s průvodem gayů nebo jakýmikoliv morálními hodnotami," prohlásila mluvčí Demokratické strany. "Jde o gangy výtržníků, které musí být tvrdě potrestány," řekla na adresu protestujících. Mezi těmi byly podle agentury AP zejména skupiny mladých fotbalových fanoušků, do kterých pronikli i neonacisté a členové dalších extremistických skupin.

Policisté, kterých bylo do akce nasazeno asi 5000, na rozehnání výtržníků použili slzný plyn a obrněná vozidla. Demonstranti se v centru Bělehradu scházeli již hodiny před začátkem akce a někteří z nich zůstali i po skončení patnáctiminutového průvodu. Ultranacionalistické skupiny dříve prohlásily, že budou fotit účastníky pochodu a jejich snímky zveřejní na internetu.

Samotný pochod homosexuálů, kterého se zúčastnilo asi 1000 až 1500 lidí, se obešel bez násilností. K přítomným, shromážděným v parku v uzavřeném centru Bělehradu, promluvil Vincent Degert ze zastoupení Evropské unie v Srbsku. "Jsme tu, abychom oslavili tento velmi důležitý den ... abychom oslavili hodnoty tolerance, svobody vyjadřování a shromažďování," řekl davu, který mával duhovými vlajkami.

Činitelé jedné z nemocnic v neděli uvedli, že skupina mladých mužů v noci napadla bělehradské ústředí organizace na ochranu ženských práv - Ženy v černém. Při útoku prý pátrali po homosexuálech a zranili jednu z aktivistek.

Americké Rádio Svobodná Evropa informovalo o napadení reportéra Jamese Kirchicka, který dostal úder do hlavy, když fotografoval skupinu protestujících. Pode rádia byl v ranních hodinách zraněn také jeden z organizátorů pochodu Slobodan Stojanović, kterého neznámí útočníci zbili. Stojanović byl převezen do nemocnice a je mimo nebezpečí života.

Demonstrace proti průvodu homosexuálů se v Bělehradě uskutečnila už v sobotu. Zúčastnilo se jí asi 8000 protestujících, kteří vykřikovali hesla na ochranu rodinných hodnot a požadovali zrušení dnešního průvodu.

Pro tradičně konzervativní balkánskou společnost je složité smířit se s otevřenou homosexualitou, píše Reuters. Podle průzkumů veřejného mínění asi 60 procent Srbů homosexualitu odmítá a jedna třetina tvrdí, že je připravena použít násilí, aby přerušila veřejné akce homosexuálů.

Při posledním průvodu gayů v Bělehradě v roce 2001 utrpěly zranění desítky aktivistů a policistů, když je napadli nacionalisté, neonacisté a fotbaloví výtržníci. Loňský pochod byl na poslední chvíli zrušen kvůli obavám, že policie nebude schopna demonstranty ochránit.

Řada pozorovatelů i proto dnešní průvod hodnotí jako zkoušku srbské připravenosti stát se moderní, otevřenou společností.

Novinky, ČTK

nahoru

Zahraniční:

Při útoku nožem v Maastrichtu zemřeli dva lidé

-

dnes 22:44 Dva lidé zemřeli a několik dalších bylo zraněno při...

Státy EU se shodly na dalším prodloužení sankcí vůči Rusku, oznámil Tusk

-

dnes 20:59 Evropská unie je jednotná v otázce prodloužení...

Mafiánova dcera: Policie se dlouho záměrně dívala jinam

-

dnes 18:12 O tom, že mafiánská Cosa Nostra smrtí bosse bossů Toto...

Vlak ve Francii smetl školní autobus a málem se převrátil, zahynuly čtyři děti

-

dnes 17:57 Video: aktualizováno Nejméně čtyři nezletilé oběti a...

Sežehnou vás plameny, hrozí Islámský stát Američanům kvůli slovům o Jeruzalému

-

dnes 16:55 Džihádistická skupina Islámský stát (IS) hrozí Spojeným...

Česko pošle 220 miliónů na ochranu libyjských hranic

-

dnes 12:52 aktualizováno Skupina V4, tedy Česko, Slovensko,...Stalo se Domácí Vánoce Vaše zprávy Zahraniční Krimi Sport Kultura Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby