Domácí

Znojmo čeká po skandálu obnovení výběrových řízení

obrazek

Protikorupční policie předvedla k výslechu tajemníka Vladimíra Krejčíře (v zeleném).

FOTO: Milan Vojtek, Právo

29.9.2010 17:24 Zastavit a znovu vyhlásit s novou komisí výběrová řízení. To je první krok, kterým znojemští radní reagují na korupční skandál, spojený s osobou tajemníka Vladimíra Krejčíře. Ten je po zásahu protikorupční policie ve vazbě.

Dvě jednání absolvovali ve středu vrcholní představitelé Znojma. Na prvním se domlouvali s vedoucími odborů na pravidlech chodu města do výběru nového tajemníka, na druhém radní řešili, co a jak dál s úřadem, kterým zmítá korupční skandál.

„Náplní porady s vedoucími odborů bylo především rozdělení úkolů a kompetencí v době, po kterou nemá úřad tajemníka. Většina úkolů a povinností přechází na starostu,“ uvedla mluvčí radnice Denisa Šipošová.

Odpolední jednání rady mělo zásadnější program. „Výsledkem je opatření, kterým se zastavuje drtivá většina výběrových řízení města. Budou vyhlášena nová s novým složením komise,“ řekla Šipošová.

Nově bude výběr vítězů konkurzů záležitostí celé městské rady a předsedy kontrolního výboru města. Týká se to záležitostí v kompetenci majetkového odboru, kam patří některé připravované prodeje a pronájmy bytů, nebytových prostor a pozemků. Totéž platí i pro řízení, která rozjel odbor rozvoje města.

Některé konkurzy nelze zrušit

„Zde je ovšem výjimka, necháme doběhnout výběrová řízení na akce, na které město čerpá různé dotace. Hrozí totiž akutní nebezpečí, že bychom opakováním řízení nestihli termíny a o dotace přišli,“ upřesnila mluvčí. Ve hře jsou nemalé částky dotací na zateplení škol, revitalizaci panelových domů, na dům seniorů a další. Audit hospodaření je podle mluvčí v situaci, kdy část dokumentů je v rukou policie, zatím bezpředmětný.

Problémy ve Znojmě nastaly poté, co policisté ve čtvrtek zajistili a v sobotu poslali do vazby tajemníka úřadu Vladimíra Krejčíře. Čelí obvinění ze zneužití pravomoci úřední osoby a sjednání výhody při zadání veřejné zakázky. Spolu s ním jsou stíháni čtyři další lidé, v jejich případě ale nebyl důvod k uvalení vazby. Krejčíř následně rezignoval na funkci, tvrdí však, že je nevinný.

Krejčíř nebyl sám, tvrdí opozice

Nálada ve Znojmě se ale ani po rezignaci tajemníka neuklidnila. Nikdo nemůže zapomenout, že to byl právě starosta Petr Nezveda (ODS), kdo má lví podíl na tom, že Krejčíř projevil zájem o místo ve Znojmě. Znali se totiž spolu z dob Nezvedova brněnského podnikání. Nakolik se korupční skandál dotkne vedení města, ukáže teprve vyšetřování.

Státní zástupce Tomáš Foldyna upozorňuje, že stíhání se týká pracovníka úřadu, nikoliv reprezentace volené samosprávy, kam patří starosta a místostarostové. Oponenti Nezvedy argumentují, že výběrová řízení jsou předmětem dlouhých debat vedení samosprávy a možnost, že by si na radnici prosazoval své zájmy jen tajemník, je malá. Také proto chce předseda ČSSD Zbyšek Kaššai dosáhnout svolání mimořádného jednání zastupitelstva, na němž chce vysvětlení od starosty.

Milan Vojtek, Právo

nahoru

Domácí:

Stát odstartoval stavbu obchvatu Frýdku-Místku, v provozu má být za 44 měsíců

-

dnes 16:28 Nejpozději počátkem roku 2022 by se měli řidiči svézt...

Šlechtová: Zakázku na radary prověřuje Vojenská policie

-

dnes 15:55 aktualizováno V souvislosti se zakázkou na mobilní...

Šéf chlebské zoo se omluvil za rasistický výrok o vévodkyni Meghan

-

dnes 15:18 Člen nymburské oblastní rady ODS a ředitel zoologické...

Rodiče chtěli pojmenovat syna Thymian, v boji s justicí je podpořil Ústavní soud

-

dnes 15:07 S neobvyklou žádostí dorazili v roce 2012 na matriku ve...

Češi ze světových politiků nejvíce věří Zemanovi

-

dnes 14:50 Nejvyšší důvěře mezi vybranými světovými politiky se u...

Jak mluvit o vládě v zahraničí? Piráti připravili kvůli Babišovi další kuchařku

-

dnes 14:39 S nadsázkou si Piráti znovu rýpli do premiéra Andreje...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby