Zahraniční

První světová válka oficiálně skončí až tuto neděli

obrazek

Po více než 90 letech Německo doplatí poslední reparace za první světovou válku.

Profimedia.cz

29.9.2010 11:04 Poslední oficiální náležitost ze strany Německa ukončí tuto neděli první světovou válku se vším všudy. Německo totiž zaplatí poslední část válečných reparací, což v přepočtu konkrétně činí 1,72 miliardy korun. Celkové reparace Německu po konci války stanovili spojenci, zejména Velká Británie, Francie a USA jako trest za válku v letech 1914 až 1918.

Většina z peněz vyplacených v kompenzacích směřuje jednotlivcům, penzijním fondům a firmám držícím obligace tak, jak bylo odsouhlaseno při podepsání Versailleské smlouvy 28. června 1919.

Velká část kompenzací měla směřovat do Belgie a Francie, které byly válkou nejvíce poničeny. Další významné sumy putovaly spojencům na částečné pokrytí výdajů, které s válkou měli. Německá strana uvedla, že poslední část reparací bude z jejich strany uhrazena v neděli 3. října.

"V neděli bude splacen poslední dluh a první světová válka konečně, z finanční stránky, pro Německo zcela skončí," informoval v tomto týdnu německý deník Bild.

Dluh by byl z německé strany vyrovnán daleko dříve, kdyby se nedostal k moci Adolf Hitler, který jakékoliv reparace a celou Versailleskou smlouvu zcela odmítl. Právě tímto krokem si však tehdy získal u německého obyvatelstva, zuboženého nepodařenou válkou a následnými reparacemi, velkou popularitu.

Jakub Kynčl, Novinky

nahoru

Zahraniční:

Českého řidiče, který s kamiónem spadl z mostu v Janově, propustili z nemocnice

-

dnes 10:42 aktualizováno Zraněný řidič kamiónu pražské dopravní...

Trump se obává výpovědi před vyšetřovatelem Muellerem, raději se jí vyhne

-

dnes 09:41 Prezident Donald Trump se rozhodl zatím nevypovídat...

Rozhodnuto. Zbytek janovského mostu půjde k zemi co nejdřív

-

dnes 09:17 Příkaz ke stržení mostu v Janově, jehož zbytek začal v...

Janovský most zase podivně zní

-

dnes 07:08 Torzo zříceného dálničního mostu v Janově, v jehož...

Nová epidemie eboly v Kongu má už padesát obětí

-

dnes 06:41 Nejnovější epidemie eboly na východě Konga si vyžádala...

V Drážďanech byla znásilněna Češka

-

dnes 06:13 aktualizováno Neznámý útočník znásilnil v Drážďanech...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů