Zahraniční

Obama hovořil v OSN o Blízkém východu i ekonomice

obrazek

Barack Obama při projevu v OSN

FOTO: Shannon Stapleton, Reuters

23.9.2010 18:37 (aktualizováno: 23.9.2010 19:09) Široký tématický záběr měl čtvrteční projev Baracka Obamy před Valným shromážděním OSN. Jak bylo předem avizováno, značnou část věnoval otázce míru na Blízkém východě, ale změřil se i na íránský jaderný program a ekonomiku.

Už předem bylo známo, že bude hovořit o nezbytnosti dosáhnout míru mezi Palestinci a Izraelci. [celá zpráva]

Vyzval ostatní členské země OSN, aby napomohly najít cestu k míru. Izrael vyzval, aby prodloužil moratorium na výstavbu osad na západním břehu Jordánu. „Izraelské moratorium na výstavbu zlepšilo atmosfér rozhovorů. Věříme, že by mohlo být prodlouženo.“

Arabské země by zase měly normalizovat vztahy s Izraelem, podotkl americký prezident.

Vzkaz Íránu

Obama vyzval Írán, aby se jasně a věrohodně zavázal k mírovému jadernému programu. Současně zdůraznil, že "pro diplomacii zůstávají otevřené dveře, pokud se jimi Írán rozhodne projít".

Írán, který čelí sankcím Západu i OSN, dal nedávno najevo zájem o obnovení rozhovorů se západními mocnostmi. Ve středu pět stálých členů Rady bezpečnosti a Německo Íránu dalo další možnost vrátit se k jednáním.

Je ale otázkou, jak na tuto výzvu zareaguje íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád. Vystoupit má ještě ve čtvrtek. Po příjezdu do USA pronesl řadu výpadů za vrub Izraele i USA.[celá zpráva]

Barack Obama ve svém druhém projevu před Valným shromážděním připomněl i teroristické útoky na New York a Washington z 11. září 2001 a prohlásil, že boj Spojených států proti teroristické síti Al-Káida je efektivnější.

Zmínil i ekonomiku, proti krizi a jejím následkům chce dále bojovat. Obama se ve svém projevu také zabýval tématy,  jako jsou lidská práva, otevřená vláda a demokracie. Dočkal potlesku, když zmínil snahy OSN chránit práva žen.

Somálská krize

Mezinárodní politika a otázky mezinárodní pomoci letošnímu Valnému shromáždění budou dominovat. Hovořit se bude o situaci v Somálsku, kde jsou muslimští radikálové na postupu i o rozpadu Súdánu, od něhož se odtrhne jih.

V somálském hlavním městě Mogadišu si čtvrteční střety mezi islámskými radikály a mírovými sbory Africké Unie vyžádaly 19 mrtvých a 71 zraněných. Boje propukly ráno a ostřelováno tržiště Bakara a jeho okolí, uvedla CNN

Velké ambice OSN

Generální tajemník OSN Pan Ki-mun, který 65. Valné shromáždění zahájil, vyzval k posílení role OSN, která by zajistila lepší svět. „Nemůže mít míru bez práva. Nechtě nás vyslat jasné poselství. Žádný národ nemůže porušovat práva svých občanů beztrestně,“ řekl dále.

OSN má nyní podle něj ambiciózní cíle aby svět více prosperoval, zmizela z něj chudoba a aby byl zelenější bezpečnější a bezjaderný.

 

Novinky, ČTK, BBC

nahoru

Zahraniční:

Britští poslanci schválili odluku od práva Evropské unie, na řadě jsou lordi

-

dnes 21:57 Poslanci Dolní sněmovny britského parlamentu v...

Ruští komunisté sázejí v boji o Kreml na jahodového krále

-

dnes 18:29 Za překvapení nadcházejících ruských prezidentských...

MeToo: Allenova adoptivní dcera opět obvinila režiséra ze zneužití

-

dnes 16:53 Adoptivní dcera Woodyho Allena Dylan Farrowová ve...

Trump není dementní, prokázalo vyšetření. Rozezná například lva od nosorožce

-

dnes 16:39 Americký prezident Donald Trump dokáže odlišit lva od...

Obě Koreje nastoupí na olympiádě pod jednou vlajkou, budou mít i společný tým hokejistek

-

dnes 16:29 Severní a Jižní Korea budou při slavnostním zahájení...

Rusko chce legalizovat a dostat pod kontrolu soukromé armády, v Sýrii se osvědčily

-

dnes 16:10 Ruský parlament začne v únoru projednávat návrh zákona,...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby