Zahraniční

Obama hovořil v OSN o Blízkém východu i ekonomice

obrazek

Barack Obama při projevu v OSN

FOTO: Shannon Stapleton, Reuters

23.9.2010 18:37 (aktualizováno: 23.9.2010 19:09) Široký tématický záběr měl čtvrteční projev Baracka Obamy před Valným shromážděním OSN. Jak bylo předem avizováno, značnou část věnoval otázce míru na Blízkém východě, ale změřil se i na íránský jaderný program a ekonomiku.

Už předem bylo známo, že bude hovořit o nezbytnosti dosáhnout míru mezi Palestinci a Izraelci. [celá zpráva]

Vyzval ostatní členské země OSN, aby napomohly najít cestu k míru. Izrael vyzval, aby prodloužil moratorium na výstavbu osad na západním břehu Jordánu. „Izraelské moratorium na výstavbu zlepšilo atmosfér rozhovorů. Věříme, že by mohlo být prodlouženo.“

Arabské země by zase měly normalizovat vztahy s Izraelem, podotkl americký prezident.

Vzkaz Íránu

Obama vyzval Írán, aby se jasně a věrohodně zavázal k mírovému jadernému programu. Současně zdůraznil, že "pro diplomacii zůstávají otevřené dveře, pokud se jimi Írán rozhodne projít".

Írán, který čelí sankcím Západu i OSN, dal nedávno najevo zájem o obnovení rozhovorů se západními mocnostmi. Ve středu pět stálých členů Rady bezpečnosti a Německo Íránu dalo další možnost vrátit se k jednáním.

Je ale otázkou, jak na tuto výzvu zareaguje íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád. Vystoupit má ještě ve čtvrtek. Po příjezdu do USA pronesl řadu výpadů za vrub Izraele i USA.[celá zpráva]

Barack Obama ve svém druhém projevu před Valným shromážděním připomněl i teroristické útoky na New York a Washington z 11. září 2001 a prohlásil, že boj Spojených států proti teroristické síti Al-Káida je efektivnější.

Zmínil i ekonomiku, proti krizi a jejím následkům chce dále bojovat. Obama se ve svém projevu také zabýval tématy,  jako jsou lidská práva, otevřená vláda a demokracie. Dočkal potlesku, když zmínil snahy OSN chránit práva žen.

Somálská krize

Mezinárodní politika a otázky mezinárodní pomoci letošnímu Valnému shromáždění budou dominovat. Hovořit se bude o situaci v Somálsku, kde jsou muslimští radikálové na postupu i o rozpadu Súdánu, od něhož se odtrhne jih.

V somálském hlavním městě Mogadišu si čtvrteční střety mezi islámskými radikály a mírovými sbory Africké Unie vyžádaly 19 mrtvých a 71 zraněných. Boje propukly ráno a ostřelováno tržiště Bakara a jeho okolí, uvedla CNN

Velké ambice OSN

Generální tajemník OSN Pan Ki-mun, který 65. Valné shromáždění zahájil, vyzval k posílení role OSN, která by zajistila lepší svět. „Nemůže mít míru bez práva. Nechtě nás vyslat jasné poselství. Žádný národ nemůže porušovat práva svých občanů beztrestně,“ řekl dále.

OSN má nyní podle něj ambiciózní cíle aby svět více prosperoval, zmizela z něj chudoba a aby byl zelenější bezpečnější a bezjaderný.

 

Novinky, ČTK, BBC

nahoru

Zahraniční:

Zvláštní vyšetřovatel se zajímá o Trumpovy záznamy z Bílého domu

-

dnes 10:56 Zvláštní vyšetřovatel Robert Mueller, který v USA...

Trumpova řeč je štěkáním psa. Karavanu nezastaví, vzkázala Severní Korea

-

dnes 10:22 Trumpův silácký projev v OSN, kde vyhrožoval úplným...

Zabijáka z trhu v Berlíně nechali tři hodiny unikat

-

dnes 08:04 Několikahodinový chaos policejních složek poté, kdy...

Irácká armáda zahájila útok na město Havídža, poslední baštu radikálů IS

-

dnes 07:45 Video: aktualizováno Irácká armáda zahájila ve čtvrtek...

V Británii zadrželi dalšího podezřelého kvůli atentátu z metra

-

dnes 07:37 aktualizováno V Británii zadrželi šestého podezřelého...

Maria míří k Dominikánské republice, hurikán si vyžádal už deset obětí

-

dnes 06:57 Video: aktualizováno Počet obětí hurikánu Maria, který...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby