Ekonomika

ČNB:Schodek platební bilance propadl na 47,2 mld.

4.12.2003 11:44 Běžný účet platební bilance České republiky vykázal ve třetím čtvrtletí letošního roku deficit 47,2 miliardy korun, což je nejvíce v historii země. Předběžné údaje ve čtvrtek zveřejnila Česká národní banka. Podle odhadu banky deficit přesáhl šest procent hrubého domácího produktu.

Tato hranice je v dlouhodobém horizontu považována za bezpečnou pro makroekonomickou stabilitu. Výsledek ovlivnil především schodek bilance výnosů a schodek obchodní bilance. V bilanci výnosů vedl meziroční růst výdajů k prohloubení schodku na 36,6 miliardy korun. Schodek obchodní bilance se ve třetím kvartále prohloubil na 18,78 miliardy korun.

Přebytek v bilanci služeb se meziročně zvýšil na 2,9 miliardy korun, v čemž se promítl rychlejší růst na straně příjmů než výdajů. U dopravních služeb vzrostl přebytek kvůli růstu tržeb z letecké přepravy. Zvýšení návštěvnosti země se odrazilo v růstu příjmů o 12 procent. Banka ale připomíná, že výsledek je ovlivněn nižší srovnávací základnou z loňského povodňového čtvrtletí.

Deficit běžného účtu z velké části pokryl přebytek finančního účtu. Příliv zahraničního kapitálu na finančním účtu platební bilance činil 44,8 miliardy korun, ve srovnání s loňským třetím čtvrtletím ale byl poloviční. Přebytek na finančním účtu v poměru k HDP klesl na šest procent, dodala banka. Na přílivu zahraničního kapitálu se podílí především příliv zahraničních přímých investic. Zahraniční investoři v ČR investovali 45,8 miliardy korun, zatímco přímé investice v zahraničí skončili schodkem 1,1 miliardy korun.

ČTK

nahoru

Ekonomika:

Parlamentní volby posilující korunu neovlivní, věří ekonomové

-

dnes 11:45 Česká měna může vůči euru a dolaru i nadále posilovat...

Matka Googlu investuje miliardu dolarů do konkurenta Uberu

-

dnes 10:03 Americký provozovatel alternativní taxislužby Lyft...

Rybáři volají po změně doby lovu. Nestíháme po práci ani dojít k rybníku, říká Vágner

-

včera 14:30 Nejznámější český rybář Jakub Vágner volá po změně...

Průměrná cena ojetin stoupla na 205 tisíc. Víc se prodávají diesely

-

včera 13:47 Průměrná cena ojetých aut letos do září vzrostla...

Nový úspornější Airbus A330neo absolvoval první let

-

včera 12:19 Video: Vylepšený dopravní letoun Airbus A330neo...

FAU podala trestní oznámení kvůli zajišťovacím příkazům, indicie prý směřují k Babišovi

-

včera 12:05 aktualizováno Firma FAU, která loni po zásahu...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby