Zahraniční

Češi ani Slováci ve výběru velvyslanců EU neuspěli

15.9.2010 14:05 V prvním kole výběru na posty velvyslanců EU ve světě neuspěl žádný Čech ani Slovák. Z nových členských států se evropským velvyslancem stanou jen zástupci Polska a Bulharska. Novinářům to ve středu oznámila šéfka unijní diplomacie Catherine Ashtonová.

Diplomatická služba EU, která bude mít po světě asi 130 misí, má začít v Bruselu fungovat letos v prosinci. Mělo by v ní pracovat kolem 8000 lidí. Z nich má být 1145 diplomatů.

Ashtonová již delší dobu čelí kritice, že personální výběr diplomatů není zeměpisně vyrovnaný. Na středeční tiskové konferenci tak musela například odrážet kritiku, že pozici velvyslance EU získalo z nových zemí EU málo lidí, ale například neuspěl ani žádný z irských uchazečů. "Výběr je geograficky i genderově vyvážený," trvala na svém šéfka unijní diplomacie.

S výběrem přitom nemusí být spokojeny ani země, které uspěly. Poláci tak například místo vytoužených míst v Moskvě, v běloruském Minsku či v ukrajinském Kyjevě, ke kterým mají historicky blízko, získali posty velvyslanců v Jižní Koreji a v Jordánsku.

Do soutěže o 32 míst velvyslanců EU se přihlásilo zhruba deset Čechů, přičemž tři z nich se dostali do nejužšího výběru, ale nakonec neuspěl ani jeden. Případní zájemci ovšem stále nemusí zoufat, unie totiž bude v dalších kolech vybírat uchazeče o zhruba 80 velvyslaneckých postů. Podle diplomatických zdrojů přitom o tuto práci usiluje zhruba dalších 40 Čechů.

ČTK

nahoru

Zahraniční:

Zástupce ředitele klíčové ruské kosmické společnosti RKK Eněrgija obvinili z podvodu

-

dnes 15:47 Ruská raketová korporace RKK Eněrgija, která patří ke...

Turisty oblíbený indonéský ostrov Lombok zasáhlo další zemětřesení

-

dnes 08:09 Video: aktualizováno Zemětřesení o síle 6,3 stupně v...

V Mekce začínají obřady spojené s muslimskou poutí

-

dnes 07:20 Video: V Saúdské Arábii v neděli začínají pětidenní...

U Fidži zaznamenali zemětřesení o síle 8,2 stupně

-

dnes 06:23 Neobvykle silné zemětřesení zaznamenala americká...

Útočníka, který najel do lidí u parlamentu v Londýně, obvinili z pokusů o vraždu

-

dnes 00:52 Z pokusů o vraždu obvinila londýnská policie 29letého...

Merkelová se sešla s Putinem

-

včera 20:20 Německá kancléřka Angela Merkelová se v sobotu sešla s...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů