Kultura

Výstava v Berlíně ukazuje barevnou antiku, až kýčovitě pestrou

obrazek

Staří ŘekovéMilovali syté modře, brčálové zeleně i ohnivě červeně, rádi používali zlacení v míře až překvapivé.

FOTO: Peter Kováč,, Právo

9.9.2010 13:05 Sochy z dokonale bílého mramoru zářící v ostrém slunci východního Středomoří, tak nějak vnímaly díla starořeckých umělců celé generace obdivovatelů antiky. Nejen harmonie vyobrazení mužů a žen, ale i krása a respekt vůči přírodnímu materiálu byla pokládána za zavazující odkaz starověkých Řeků evropské civilizaci.

Proto všichni tvůrci vyznávající klasicismus, čili znovuobnovení antiky, tvořili plastiky z čistě bílého mramoru. Sochaři jako Michelangelo nebo Canova si dokonce jezdili do lomů v Carraře speciálně vybírat ten nejkvalitnější kámen, aby jejich sochy byly po vzoru velkých mistrů minulosti oslnivě bílé jako sníh z alpských ledovců.

Staří Řekové vůbec neměli rádi bělost mramoru, ale svoje sochy pečlivě pokrývali barvou, která byla dokonce až kýčovitě pestrá.

FOTO: Peter Kováč,, Právo

Současná výstava v Pergamonském muzeu v Berlíně, otevřená do 3. října, ukazuje, jak moc se všichni mýlili. Staří Řekové vůbec neměli rádi bělost mramoru, ale svoje sochy pečlivě pokrývali barvou, která byla dokonce až kýčovitě pestrá. Milovali syté modře, brčálové zeleně i ohnivě červeně, rádi používali zlacení v míře až překvapivé. Barvou zdobili nejen mramorové sochy, ale i celé chrámy, jejich fasády i interiéry.

Němečtí experti se na sádrových modelech pokusili věrně napodobit jak kdysi viděl umění antický divák. Je to šok, když výsledky jejich pečlivého výzkumu spatří návštěvník v muzeu tváří v tvář šedobílým mramorovým originálům. Téměř se tomu nechce věřit. Řekové jako by měli strach z nebarevných míst a tak i místa, kde mohla zaznít krása mramoru pečlivě maskovali barevným ornamentem.

Řekové barvou zdobili nejen mramorové sochy, ale i celé chrámy, jejich fasády i interiéry.

FOTO: Peter Kováč,, Právo

Barevní bohové, tak se jmenuje výstava i katalog, který vydalo nakladatelství Hirmer. Jeho text je velmi důležitý, protože mapuje detailně práci badatelů, kteří při rekonstrukci toho, jak antika opravdu vypadala, vycházeli ze zpráv starověkých spisovatelů i filozofů, vzali v úvahu nejnovější archeologické nálezy a pečlivě studovali zachované barevné zbytky, které jsou dosud na některých sochách k vidění.

Peter Kováč, Právo

nahoru

Kultura:

RECENZE: Jan Palach. Film, který si musí každý přebrat po svém

-

dnes 15:56 Natočit film o tak výrazné osobnosti, jakou byl Jan...

Tomáš Klus vydá na začátku září novou desku

-

dnes 14:14 Písničkář Tomáš Klus vydá již 7. září album Spolu....

Lamb, The Subways a The Asteroids Galaxy Tour lákají na Rock for Churchill

-

dnes 14:09 Konec srpna pravidelně patří festivalu Rock for...

Mauglí a kapitán Flint zrození štětcem Zdeňka Buriana

-

dnes 13:11 Středočeské muzeum v Roztokách u Prahy ožilo dávno...

Na Hip Hop Kemp míří GZA, Hopsin, Chaozz i Kontrafakt

-

dnes 11:49 Festivalpark v Hradci Králové se ve druhé polovině...

Videoklipem roku je podle MTV Havana od Camily Cabello

-

dnes 11:11 Klipem roku se na předávání cen MTV v pondělí 20. srpna...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů