Ekonomika

Češi dali loni za zdraví v soukromých výdajích téměř 47 miliard

obrazek

Profimedia.cz

18.8.2010 10:05 Téměř 47 miliard korun vydali Češi loni podle předběžných čísel statistiků na zdravotní péči v rámci soukromých výdajů. Kromě regulačních poplatků u lékaře, doplatků za léky na recept a platby za volně prodejné léky se k nim řadí výdaje neziskových institucí, dary, výdaje zaměstnavatelů na zdraví zaměstnanců a soukromé zdravotní pojištění. V roce 2005 činily tyto výdaje 27,4 miliardy, to je za pět let nárůst o zhruba 19,5 miliardy korun.

Ke zvýšení plateb přispěly zejména regulační poplatky u lékaře, v nemocnici a za recept, zavedené v lednu 2008, a také vyšší doplatky za léky na recept a nákupy nejrůznějších přípravků na podporu zdraví.

Celkové výdaje na zdravotnictví dosáhly v roce 2009 podle údajů statistiků téměř 287 miliard korun, tedy 7,9 procenta HDP, což je nárůst za pět let o 0,6 procenta. Narostly také výdaje zdravotních pojišťoven, loni zaplatily 218,6 miliardy korun, což je oproti roku 2005, kdy vydaly 170 miliard, nárůst o 48,6 miliardy.

Z veřejných rozpočtů plynulo loni do zdravotnictví 21 miliard, tyto výdaje tedy mírně klesly oproti roku 2005, kdy daly resorty a územní orgány ze svých rozpočtů téměř 21,3 miliardy korun.

Zdravotní pojišťovny měly loni mnohamiliardové přebytky, letos je vyčerpají a v příštím roce jim hrozí až desetimiliardový propad. Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) ho chce snížit až na polovinu tím, že budou racionálně využity peníze, jež zdravotnictví má - znamená to například omezení nákupu nejmodernějších přístrojů. Česko už teď je ve vybavenosti na předních příčkách Evropy.

Ministr chce také udělat pořádek v lékové politice - podle něj až 20 procent léků nakupují distributoři v českých lékárnách a draho prodají v zahraničí. Z peněz, které na tyto léky dalo české zdravotnictví, tak nemají čeští pacienti žádný užitek.

ČTK

nahoru

Ekonomika:

Staré dobré časy? Ty prožíváme právě teď, říká švédský historik

-

včera 21:08 Počet lidí žijících v chudobě celosvětově klesá. Stále...

Česko čelí 12 mezinárodním arbitrážím za víc než 35 miliard

-

včera 13:33 Česko čelí 12 mezinárodním arbitrážím, z toho pět...

McDonald's se přidá k boji s plasty. Přejde na brčka z papíru

-

16.6. 15:18 Americký řetězec rychlého občerstvení McDonald's začne...

Firmy zoufale hledají brigádníky

-

16.6. 13:17 Blíží se prázdniny a letní dovolené a podniky zoufale...

PPF získá stoprocentní podíl v srbské Telenor Bance

-

15.6. 17:01 Skupina PPF Petra Kellnera získá od skupiny Telenor...

Wasabi někteří výrobci nahrazují křenem selským, varuje inspekce

-

15.6. 14:30 Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) se...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů