Zahraniční

Ostrahu velvyslanectví v Iráku a Pákistánu nechce nikdo platit

18.8.2010 07:51 Policie ČR už nechce střežit ambasády v Iráku a Pákistánu a ostrahu platit ze svého rozpočtu, protože to nevyplývá ze zákona a protože potřebuje po škrtech sama zajistit službu veřejnosti doma. Podle ministerstva zahraničí je fungování velvyslanectví ohroženo. O tom, kdo náklady ve výši 60 miliónů ročně uhradí, bude muset rozhodnout vláda.

"Nemáme peníze nazbyt. Otázka zajištění diplomatických misí bude na rozhodnutí vlády," řekl policejní prezident Oldřich Martinů. Podle něj v současné době úspor není ostraha diplomatů z pohledu policie priorita. Martinů dodal, že dosud peníze policie platila ze svých zdrojů za neobsazená místa. Původně ale peníze za ochranu šly ze všeobecné pokladní správy.

Martinů soudí, že hlídání misí policisty či placení z policejních zdrojů bude muset posvětit vláda.

Mluvčí ministerstva zahraničí Jiří Beneš řekl, že činnost dvou českých diplomatických misí bez přítomnosti policie je "v zásadě nepředstavitelná". Irák je považován za nebezpečnou zemi, Bagdád je častým terčem teroristů, atentáty ale hrozí i v Pákistánu.

V Islámábádu zemřel v roce 2008 při teroristickém útoku český velvyslanec Ivo Žďárek. Teroristé zaútočili na hotel, kde dočasně bydlel, protože v jeho rezidenci se dělaly úpravy, které měly zvýšit její bezpečnost. [celá zpráva]

V Kábulu hlídají vojáci

Hlídáno je také velvyslanectví v Afghánistánu, tam to ale mají na starosti čeští vojáci, kteří pracují současně v mezinárodní vojenské operaci. Beneš uvedl, že zajištění vstupu vojáků na území cizího státu je ale vždy problematičtější než umožnění vstupu ozbrojených policistů. Vyslání vojáků musí totiž schvalovat parlament a jejich přítomnost v zahraničí se musí dojednávat s příslušnou zemí zvláštní smlouvou, dodal.

Martinů v neděli v České televizi řekl, že chce snížit také počet styčných policejních důstojníků v cizině a účast v zahraničních civilních misích.

Novinky, ČTK

nahoru

Zahraniční:

Slovenský řidič v průběhu tří dnů dvakrát nafoukal přes tři promile

-

dnes 20:16 Pětapadesátiletý Emil z východoslovenského Prešova...

Čína se zlobí kvůli americkým sankcím vůči KLDR. Zastavte ty chybné kroky, vyzvala

-

dnes 18:09 Čína v sobotu odsoudila nové americké sankce proti...

V Indii najelo auto do skupiny školáků, devět mrtvých

-

dnes 15:57 Při dopravní nehodě ve východoindickém státě Bihár v...

Pašeračka Tereza zůstane ve vazbě, rozhodl opět pákistánský soud

-

dnes 14:37 Pákistánský soud v sobotu prodloužil vazbu Češce Tereze...

Ve venezuelské zoo krmí vyhladovělá zvířata nejslabšími jedinci

-

dnes 11:08 Venezuelská zoo se kvůli katastrofálnímu nedostatku...

KLDR dochází potraviny, palivo i papír pro stranický list

-

dnes 09:04 Severní Koreji dochází palivo, potraviny i papír, takže...



Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby