Věda a školy

Chemickou olympiádu vymysleli Češi, teď přivezli medaile z Japonska

3.8.2010 08:00 Čeští gymnazisté zabodovali mezi 267 studenty z 68 zemí, kteří se zúčastnili 42. ročníku Mezinárodní chemické olympiády na tokijské univerzitě Waseda. Zlaté medaile získali Ondřej Hák z gymnázia v Hořicích a František Petrouš z českobudějovického gymnázia v Jírovcově ulici, stříbrné Pavel Švec ze stejného budějovického gymnázia a Ondřej Henych z libereckého gymnázia v Jeronýmově ulici.

„Mezinárodní chemická olympiáda vznikla v roce 1968 v tehdejším Československu, konala se v Praze jako mezinárodní nadstavba naší národní soutěže,“ připomíná Petr Holzhauser z Ústavu anorganické chemie Vysoké školy chemicko-technologické v Praze (VŠCHT).

Zatímco prvního ročníku se zúčastnily pouze tři státy - pořádající Československo, Polsko a Maďarsko, soutěž se od té doby rozrostla na velkolepou prestižní akci.

Soutěžní úkol: jed ryby Fugu

V první části soutěže museli studenti prokázat svoje praktické dovednosti. Součástí úloh byla příprava organické látky či stanovení množství anorganického komplexu pomocí kolorimetrie, tedy sledováním barevnosti roztoku pouhým okem.

V teoretické části se objevily úlohy týkající se například fungování lithiových akumulátorů či odbourávání a biosyntézy tetrodotoxinu, účinného jedu japonské pochoutky – ryby Fugu. „Obtížnost úloh je tradičně na úrovni nižších ročníků vysokých škol, studenti si s nimi však dobře poradili a celková úspěšnost našeho týmu byla 88 %,“ řekla Právu mluvčí VŠCHT Ivana Picková.

Příští ročník Mezinárodní chemické olympiády se uskuteční příští rok v turecké Ankaře.

Petr Kotek, Právo

nahoru

Věda a školy:

Na pólech Měsíce je led, potvrdila NASA

-

dnes 16:37 Na povrchu Měsíce je definitivně potvrzena přítomnost...

Zrození života na Zemi? Vědci ho posouvají stále více do minulosti

-

dnes 16:26 Máme další průlom v chápání formování života na naší...

Od vpádu vojsk Varšavské smlouvy uplynulo půlstoletí. Sověti nás chtěli „zachránit“

-

dnes 10:58 V úterý 21. srpna si připomínáme výročí 50 let od...

Letní škola o nanomateriálech vítá talentované studenty

-

včera 15:47 Několik desítek talentovaných mladých lidí se zájmem o...

Olomoučtí vědci pomohli rozluštit celý dědičný kód pšenice seté

-

včera 13:10 Mezinárodnímu týmu vědců, mezi nimiž byli odborníci z...

Na Slovensku vyvinuli ponožky odpuzující klíšťata

-

19.8. 10:40 Slovenští vědci vyvinuli protiklíšťové vlákno, z něhož...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů