Věda a školy

Chemickou olympiádu vymysleli Češi, teď přivezli medaile z Japonska

3.8.2010 08:00 Čeští gymnazisté zabodovali mezi 267 studenty z 68 zemí, kteří se zúčastnili 42. ročníku Mezinárodní chemické olympiády na tokijské univerzitě Waseda. Zlaté medaile získali Ondřej Hák z gymnázia v Hořicích a František Petrouš z českobudějovického gymnázia v Jírovcově ulici, stříbrné Pavel Švec ze stejného budějovického gymnázia a Ondřej Henych z libereckého gymnázia v Jeronýmově ulici.

„Mezinárodní chemická olympiáda vznikla v roce 1968 v tehdejším Československu, konala se v Praze jako mezinárodní nadstavba naší národní soutěže,“ připomíná Petr Holzhauser z Ústavu anorganické chemie Vysoké školy chemicko-technologické v Praze (VŠCHT).

Zatímco prvního ročníku se zúčastnily pouze tři státy - pořádající Československo, Polsko a Maďarsko, soutěž se od té doby rozrostla na velkolepou prestižní akci.

Soutěžní úkol: jed ryby Fugu

V první části soutěže museli studenti prokázat svoje praktické dovednosti. Součástí úloh byla příprava organické látky či stanovení množství anorganického komplexu pomocí kolorimetrie, tedy sledováním barevnosti roztoku pouhým okem.

V teoretické části se objevily úlohy týkající se například fungování lithiových akumulátorů či odbourávání a biosyntézy tetrodotoxinu, účinného jedu japonské pochoutky – ryby Fugu. „Obtížnost úloh je tradičně na úrovni nižších ročníků vysokých škol, studenti si s nimi však dobře poradili a celková úspěšnost našeho týmu byla 88 %,“ řekla Právu mluvčí VŠCHT Ivana Picková.

Příští ročník Mezinárodní chemické olympiády se uskuteční příští rok v turecké Ankaře.

Petr Kotek, Právo

nahoru

Věda a školy:

Praxe je levá ruka a teorie pravá, říká student a technický ředitel firmy v jedné osobě

-

dnes 09:33 Už na střední škole se pozastavoval nad tím, jak...

Nejspokojenější jsou rodiče se školami v Dublinu, Praha je osmá, tvrdí průzkum EU

-

dnes 04:49 aktualizováno V metropolích států Evropské unie jsou...

Plán výrazně přidat kantorům je ohrožen

-

včera 12:47 Další desítky miliard korun ročně by musela vláda...

Ondřej Šteffl: Rodiče hledají školu s lidskou tváří

-

včera 10:54 Mnohé školy se vzdalují realitě světa a děti pak...

Vědci objevili v Pacifiku nové druhy průsvitných ryb

-

17.9. 22:48 Video: Skupina vědců objevila v Tichém oceánu tři...

Vynález českých vědců by měl sklízet úspěch na Expo 2020, už má i první ocenění

-

17.9. 15:41 Odborníci z Českého vysokého učení technického (ČVUT)...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů