Cestování

Po deštích se průtoky českých řek zvýšily, větší opatrnost je nutná u jezů

obrazek

Vodáci se připravují na vyplutí.

FOTO: Jiří Falout, Právo

29.7.2010 15:01 Po nedávných deštích se zvýšily průtoky v českých a moravských řekách, jsou tedy téměř bez problémů sjízdné. Vyšší voda ale vyžaduje větší opatrnost vodáků u jezů. "Jezy nejsou divoká voda a jejich sjíždění může být nebezpečné," sdělil Vojtěch Jančar z Českého kanoistického svazu.

Například Lužnice slibuje vlny v peřejích pod Táborem. Korytem jejího horního toku protéká až deset kubíků vody, proto je nutné si dát pozor i na jezu Pilař, upozornil Jančar. Stav se zlepšil i na Otavě, kterou mohou zkušenější vodáci v současné době sjíždět už z Rejštejna. Podle Jančara by měli ale počítat s tím, že do víkendu tam vody opět mírně ubude.

Vltava je nyní splavná i na horním toku od Lenory, přičemž průtok se zlepšil i pod Vyšším Brodem. Více vody má rovněž Ohře, a tak opravovaný jez v Tuhnicích je stále nebezpečný. "Vždy se vyplatí přistát, zhodnotit situaci a správně se rozhodnout," připomněl Jančar. Berounku stejně jako střední tok Jizery mohou lidé dobře splouvat v kanoích i kajacích.

Morava je splavná od Postřelmova

Z moravských řek je splavná Morava od Postřelmova a Dyje pod Znojmem. Odra, Opava a Bečva jsou sjízdné již jen na dolních tocích. Na Moravici poteče v sobotu dopoledne voda od kružberské nádrže, a tak zájemci mohou tento úsek k Žimrovicím sjet za jeden den.

Z menších toků si vodáci mohou vybrat pro sjíždění rovněž Orlici, včetně dolních úseků Tiché a Divoké Orlice, Ploučnici a Radbuzu.

Ti, co si nevyberou z řek v Česku, mohou vyrazit do sousedních zemí. V Polsku je dobře splavný Bóbr a Kwisa a na Slovensku Hron, Váh a Dunajec.

ČTK

nahoru

Cestování:

Od královny českých roubenek ve Vísce k divočině Bobřího potoka

-

dnes 20:13 Nechodí sem moc lidí, což je jedině dobře, najdete tu...

Kus Anglie v Římě. Stoletá čajovna přežila obě války a chodili do ní i slavní herci

-

dnes 11:38 Video: Je to kousek Anglie v Římě. Ačkoli je Itálie...

Petrohradský Kronwerk je jedním z největších vojenských muzeí světa

-

včera 18:05 Když v bažinách plných komárů zakládal car Petr Veliký...

Dva Britové koupili starou válečnou pevnost. Chtějí ji otevřít pro veřejnost

-

včera 13:08 Video: Vojenská pevnost Beacon Hill Fort pamatuje...

V Benátkách se v dubnu otevře muzeum věnované Casanovovi

-

23.2. 16:23 První muzeum věnované výhradně italskému spisovateli,...

Muzeum ega? Znáte-li kódové označení CR7, neodoláte

-

23.2. 14:29 Obrazem: Portugalská Madeira má nespočet turistických...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby