Ekonomika

Češi dali loni za jídlo a nápoje v průměru 22 000 korun

obrazek

FOTO: Grace Liant, Reuters

25.7.2010 16:19 Lidé dali v loňském roce za potraviny v průměru 22 212 korun, což je o 359 korun méně než předchozí rok. Důvodem je snížení cen potravin i fakt, že lidé například kupovali méně masa.

Loni se meziročně snížily ceny potravin a nealkoholických nápojů o 3,9 procenta. Alkohol a tabák, které do skupiny také spadají, naopak podražily o 6,5 procenta.

To se projevilo pětiprocentní růstem výdajů za ně na 3240 Kč na osobu za rok.

Lidé loni kupovali méně masa, u hovězího by se to dalo vysvětlit vyššími cenami, klesla ale i spotřeba vepřového a drůbežího, jejichž ceny se naopak snížily. Méně lidé kupovali ovoce, vejce i pečiva.

Po předloňském poklesu se přibližně o tři procenta na 250 kilogramů opět meziročně zvýšila spotřeba mléka, sýra a ostatních mléčných výrobků vyjma tvarohu. Zatímco spotřeba másla loni vzrostla a průměrný Čech jej snědl pět kilogramů, konzumace margarínů, olejů i sádla se mírně snížila.

Lidé kupují stále stejné výrobky, často ale volí jejich levnější varianty. "Je patrné, že spotřebitelská cena konkrétního sortimentu má na spotřebu menší vliv než cena výrobků substitučních a především na spotřebu působí vývoj koupěschopné poptávky," stojí ve zprávě ministerstva zemědělství, z níž čísla vychází.

Nejvyšší část svých příjmů, o 17 procent více než průměrná domácnost, na nákup potravin dlouhodobě dávají domácnosti důchodců. Důchodci mají ze všech sledovaných skupin nejvyšší hmotnou spotřebu potravin, naopak nejméně vydávají za veřejné stravování.

Novinky, ČTK

nahoru

Ekonomika:

Část Čechů bohatne, luxus jede

-

včera 19:25 Ačkoliv je každý desátý Čech podle statistiků v...

ČEZ podepsal smlouvu o prodeji bulharských aktiv

-

včera 18:13 aktualizováno Energetická skupina ČEZ v pátek...

Developer dostal pokutu 300 tisíc za poškození přírody v Krkonoších

-

včera 15:27 Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) uložila...

Prodej ČEZ v Bulharsku stál hlavu tamní ministryni energetiky

-

včera 13:57 aktualizováno Bulharská ministryně energetiky...

Čínská vláda převzala kontrolu nad obří pojišťovnou. Šéfa obvinila

-

včera 13:07 Čínská vláda převzala kontrolu nad společností Anbang...

Pražská šunka míří na evropský seznam specialit. Čekala na to šest let

-

včera 11:46 Pražská šunka bude na seznamu Zaručených tradičních...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby