Kariéra

Středoškoláci z Plzeňska mohou na brigádě vyvíjet nové díly automobilů

22.7.2010 07:00 Nevšední šanci získat atraktivní letní přivýdělek mají středoškoláci z Plzeňského kraje. Absolvují placenou prázdninovou brigádu ve výzkumném a vývojovém centru Nové technologie v Plzni (NTC), které je součástí Západočeské univerzity.

"Zájem o práci na vývoji fotovoltaických článků, automobilových dílů a počítačový analýz řeči a obrazu je velký, řada studentů si díky brigádě zvolí studium na technické vysoké škole," říká šéf NTC Miroslav Holeček.

"Jde zejména o středoškoláky ze třetích ročníků, kteří mají před sebou rozhodnutí kam dál. Určitě je pro ně zkušenost u nás lepší, než pokud by šli pracovat do Kauflandu," uvedl. V Česku podle Holečka zřejmě nikdo podobnou brigádu ve vysokoškolských centrech nenabízí, v cizině výjimečně na konkrétním aplikovaném výzkumu.

Tři týdny po šesti až osmi hodinách, každá za 80 korun

Maximální kapacita laboratoří je 20 lidí včetně lektorů. Standardní brigáda je do tří týdnů s možností prodloužení, denně šest až osm hodin. "Je to práce spojená s příběhem, například vývojem katalyzátoru pro Škodu Auto. Důležité je, aby mohli téma převyprávět, což je chytne. Chceme brigády rozšířit na další pracoviště," dodal.

Z aplikovaného výzkumu pro firmy se pro středoškoláky vyčlení jednodušší úkoly, studenti se platí ze zakázek. Pracují zejména v oblasti vývoje fotovoltaických článků druhé generace, na výzkumu dílů pro automobilky a pro stroje, na řečové a vizuální analýze počítačem. Často pomáhají také během roku s analýzami vzorků.

"Zaujalo je, že problematika našeho výzkumu k něčemu vede, a že se z něj vydělávají peníze. Klíčové je, že jim za to platíme, 80 korun za hodinu," vysvětlil Holeček. Hodně žáků chodí z průmyslových škol, ale NTS mile překvapilo Církevní gymnázium v Plzni.

Čtvrtina studentů změnila díky brigádě rozhodnutí

NTC opakuje brigády už několik let. Nechalo si zpracovat výzkum, který sledoval studenty a výzkumníky a poté s nimi sociologové, když už byli brigádníci ve čtvrtém ročníku a měli podanou přihlášku na vysokou školu, znovu hovořili. "Sociologickými metodami se prokázalo, že čtvrtina studentů změnila svá rozhodnutí," uvedl Holeček. Studenti, kteří chtěli před brigádou v NTC jít na práva nebo farmacii, nyní studují aplikované vědy nebo strojní fakultu. NTC s nimi spolupracuje po celou dobu studia hned od prvního ročníku také na diplomové práci.

Centrum funguje už deset let, nabízí veřejnosti také unikátní přednášky přesahující technické obory, interdisciplinární semináře.

ČTK

nahoru

Kariéra:

Absolventi by měli vědět, co znamená pravidelně chodit do práce, tvrdí personalistka

-

včera 15:36 Už při studiu vysoké školy je nezbytné myslet na...

Lesy ČR chtějí přilákat lidi do oboru, učňům nabídnou stipendia

-

17.1. 14:36 Státní podnik Lesy ČR (LČR) chce řešit nedostatek...

Techniky nejvíc motivuje flexibilní pracovní doba či dovolená navíc, ukázal průzkum

-

16.1. 12:06 Flexibilní pracovní doba, dovolená navíc a vzdělávací...

Zdravotních sester je pořád málo

-

15.1. 12:31 Zdravotních sester je v ČR stále nedostatek, situace...

Poptávka po zaměstnancích neklesá

-

11.1. 13:27 Zaměstnavatelé v České republice ohlásili pro první...

Digitální nomád – profese, která předběhla svou dobu

-

10.1. 12:42 Být každou chvíli na jiném místě, místo z kanceláře...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby