Koktejl

Pod troskami Světového obchodního centra našli zakopanou loď z 18. století

ZDROJ: Reuters/Stream.cz

15.7.2010 11:57 (aktualizováno: 15.7.2010 15:02) Dělníci odklízející trosky někdejšího Světového obchodního střediska (WTC) v New Yorku našli v zemi pohřbenou loď, která patrně pochází z konce 18. století. Archeologové nyní historické plavidlo zkoumají, obávají se však, že se jeho pozůstatky mohou na vzduchu rychle rozpadnout. Informoval o tom ve čtvrtek deník The New York Times.

Dělníci kromě trosek WTC, které bylo zničeno při teroristickém útoku 11. září 2001, odstraňují také část podloží, aby bylo možné začít stavět novou Věž svobody na místě někdejších "Dvojčat".

V místě, které leželo mimo základy zničených budov WTC a nebylo tedy v minulosti podrobeno archeologickému průzkumu, objevili v úterý pravidelně rozmístěné dřevěné trámy. Na některých z nich byly ještě skořápky mušlí.

"(Trámy) byly tak dokonale vytvarované, že byly jasně součástí lodi," komentoval nález archeolog Michael Pappalardo.

Nález od středy prohlížejí odborníci. Podle prvních výsledků výzkumu zřejmě loď byla zakopána na konci 18. nebo na počátku 19. století. Plavidlo bylo dlouhé přibližně deset metrů a bylo zahrabáno v době, kdy se Američané pomocí neužívaných lodí, sutě a hlíny snažili rozšířit rozlohu ostrova Manhattan směrem do řeky Hudson.

Dřevo se rychle kazí

Archeologický průzkum komplikuje skutečnost, že když se pozůstatky lodě dostaly na vzduch, dřevo se začalo rychle kazit. Šéf archeologických prací Doug Mackey byl proto vděčný za středeční déšť. "Kdyby svítilo slunce, dřevo by se už rozpadalo," řekl Mackey.

Podle The New York Times je objevení lodě největším archeologickým nálezem na Manhattanu za více než 25 let. Poslední podobný objev se podařil v roce 1982, kdy archeologové našli nedaleko řeky pozůstatky jiné lodě z 18. století.

ČTK

nahoru

Koktejl:

V Olomouci se konaly soutěže v pojídání tlačenky a špekáčků, obě mají stejného vítěze

-

dnes 17:52 Video: Své pověsti maxijedlíka nezůstal nic dlužen v...

Z mysteriózního opuštěného letadla se stala turistická atrakce

-

dnes 14:03 Nechtěná turistická atrakce se stala z opuštěného...

Strážník pohotově chytil dítě padající ze třetího patra

-

dnes 08:24 Video: Ve správný čas a na správném místě se nacházeli...

Trump přiznal svou pleš, snaží se ji vehementně zamaskovat

-

včera 18:13 Americký prezident Donald Trump veřejně připustil, že...

Půlka tváře černá, druhá šedivá. Internet okouzlila roztomilá kočičí chiméra

-

včera 16:20 Jmenuje se Narnia, ještě jí není ani jeden rok a už se...

Tuleň se zaklínil do létajícího talíře, bez pomoci by údajně nepřežil

-

včera 12:07 Video: Příběh s dobrým koncem zažila samice tuleně,...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby