Koktejl

Pod troskami Světového obchodního centra našli zakopanou loď z 18. století

ZDROJ: Reuters/Stream.cz

15.7.2010 11:57 (aktualizováno: 15.7.2010 15:02) Dělníci odklízející trosky někdejšího Světového obchodního střediska (WTC) v New Yorku našli v zemi pohřbenou loď, která patrně pochází z konce 18. století. Archeologové nyní historické plavidlo zkoumají, obávají se však, že se jeho pozůstatky mohou na vzduchu rychle rozpadnout. Informoval o tom ve čtvrtek deník The New York Times.

Dělníci kromě trosek WTC, které bylo zničeno při teroristickém útoku 11. září 2001, odstraňují také část podloží, aby bylo možné začít stavět novou Věž svobody na místě někdejších "Dvojčat".

V místě, které leželo mimo základy zničených budov WTC a nebylo tedy v minulosti podrobeno archeologickému průzkumu, objevili v úterý pravidelně rozmístěné dřevěné trámy. Na některých z nich byly ještě skořápky mušlí.

"(Trámy) byly tak dokonale vytvarované, že byly jasně součástí lodi," komentoval nález archeolog Michael Pappalardo.

Nález od středy prohlížejí odborníci. Podle prvních výsledků výzkumu zřejmě loď byla zakopána na konci 18. nebo na počátku 19. století. Plavidlo bylo dlouhé přibližně deset metrů a bylo zahrabáno v době, kdy se Američané pomocí neužívaných lodí, sutě a hlíny snažili rozšířit rozlohu ostrova Manhattan směrem do řeky Hudson.

Dřevo se rychle kazí

Archeologický průzkum komplikuje skutečnost, že když se pozůstatky lodě dostaly na vzduch, dřevo se začalo rychle kazit. Šéf archeologických prací Doug Mackey byl proto vděčný za středeční déšť. "Kdyby svítilo slunce, dřevo by se už rozpadalo," řekl Mackey.

Podle The New York Times je objevení lodě největším archeologickým nálezem na Manhattanu za více než 25 let. Poslední podobný objev se podařil v roce 1982, kdy archeologové našli nedaleko řeky pozůstatky jiné lodě z 18. století.

ČTK

nahoru

Koktejl:

Bájný Excalibur byl vytažen z kamene. Neudělal to král Artuš, ale zloději

-

dnes 10:06 Excalibur zaražený v kameni na břehu velšského jezera...

Slíďák s mláďaty na zádech vyděsil párek cestovatelů

-

dnes 05:20 Když Pauline Keuzekampová se svým přítelem Valentijnem...

Austrálie testuje bezpilotní letoun proti žralokům

-

včera 19:25 Austrálie hodlá rozmístit bezpilotní letouny vybavené...

Uhynulého Karla Wilhelma nahradil u samic v královédvorské zoo hroch Mike

-

včera 15:42 Partnerem dvojice královédvorských hroších samic se...

Dron natočil na uhel spálené kalifornské město, ve kterém pošťák doručoval dopisy

-

včera 10:16 Video: Výjev jako z postapokalyptického filmu zachytil...

Trosky ruské rakety shořely nad Dubají

-

včera 02:30 Video: Obyvatele Dubaje a Abú Zábí ve Spojených...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby