Věda a školy

Brno za peníze EU zateplí přeš čtvrtinu budov základních škol

obrazek

Ilustrační foto

FOTO: , Novinky

16.7.2010 10:00 Brno opraví 20 až 25 z asi 80 budov základních škol, které má ve správě. Umožní to evropské dotace. Investice půjdou do stovek miliónů korun, 123 miliónů vyplatí radnice firmám jen za letošní práce.

Loni se za peníze z EU jako první zateplovala základní škola Kamínky, letos bude následovat dalších pět. Pro dalších deset škol má město evropskou dotaci přislíbenu a nových osm žádostí plánuje podat, uvedl  náměstek primátora Ladislav Macek.

Podle Macka se investice vyplatí. Když se asi před pěti lety zateplila základní škola Pavlovská v Brně-Kohoutovicích, klesly tam náklady na protopený plyn z asi 1,2 milionu korun na 700.000 korun, tedy o více než 40 procent.

První zima po zateplení prokázala šedesátiprocentní úsporu

Ještě výraznější úspory dosáhli v Novém Lískovci, kde loni základní školu Kamínky zateplili na nízkoenergetickou úroveň. "Už se tam ukázalo za první zimu, že úspory na teple jsou přes 60 procent," řekla nedávno ČTK starostka Jana Drápalová (SZ). Zateplení škol městským částem finančně pomůže. "Provozní náklady škol jsou pro rozpočty městských částí hodně velikou zátěží," dodala.

Vnitřní dluh spočítali na 250 miliónů korun

Přes masivní investice zůstává na budovách brněnského základního školství vnitřní dluh. Asi před rokem vyčíslili zastupitelé sumu potřebnou na odstranění nutných poškození na 250 miliónů korun. Nyní se sice investuje do zateplení, zanedbaná však na řadě škol zůstává například elektroinstalace a stav toalet. "Ač je pracovníci škol vypucují, seč to jde, tak to tam jednoduše nevoní," zhodnotil už dřív stav školních záchodů starosta Brna-Bohunic Robert Kotzian (ODS).

V letošním rozpočtu je na investice do základních škol vyčleněno 88 milionů korun, loni to bylo 63 miliónů korun, předloni 29 miliónů korun. V roce 2006, kdy rozpočet připravovala minulá koalice vedená ODS, tvořilo stejnou kolonku v rozpočtu 85 milionů korun.

ČTK

nahoru

Věda a školy:

Klíčem ke štíhlé linii je podle nové studie pomalé stravování

-

včera 19:17 Britští vědci představili výsledky rozsáhlého výzkumu...

Většina ryb z Atlantiku má v sobě plasty

-

včera 02:51 Částečky jedovatých plastů byly zjištěny v tělech...

Kůň Převalského není poslední divoký kůň na světě, tvrdí studie. Jeho předci žili s lidmi

-

23.2. 13:18 Koně Převalského, kteří se i díky programu pražské...

Večerní obloha nabídne pozoruhodný úkaz, Měsíc zakryje velmi jasnou hvězdu

-

23.2. 12:04 I pouhým okem by měl být za příznivého počasí v pátek...

Kamnáři budou muset stavět ekologičtěji. Nařizují to evropské normy

-

23.2. 03:45 Video: Ekologičtější kamna a sporáky budoucnosti se...

Ministerstvo práce zapsalo již 550 dětských skupin

-

22.2. 14:52 Zájem o dětské skupiny se zvyšuje, ministerstvo práce...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby