Žena

Kvůli horkým nocím trpí lidé nespavostí, pomáhají osvědčené recepty

obrazek

V horkých letních dnech trápí nespavost i ty jedince, kteří jinak se spánkem nemají žádné potíže.

Profimedia.cz

15.7.2010 13:57 Dobře se vyspat ve vyhřátém bytě a k tomu při vysokých nočních teplotách se daří jen málokomu. Lidé by udělali cokoliv, jen aby mohli klidně spát. Někdo se to snaží vyřešit pomocí studené sprchy před spaním, studenými zábaly, nebo spaním bez oblečení. Jiní pořádnou dávkou alkoholu či prášky na spaní, s čímž ale nesouhlasí psychiatři.

Problém vzniká především u lidí, kteří normálně problémy se spánkem nemají. Situaci vnímají mnohem hůř, než ti, co nespavostí trpí celoročně.

"Potkal jsem se s jediným případem, kdy přišla pacientka řešit problém se spánkem uprostřed veder," řekl psychiatr Petr Hrubeš z Fakultní nemocnice Hradec Králové. Rodina pacientky prý měla hrůzu z léta. V panelákové ložnici rozpálené odpoledním sluncem se nedalo spát. "Investovali do klimatizace a od té doby mají po problému," shrnul lékař.

Také Lucie Závěšická z Psychiatrického centra Praha se nesetkala s tím, že by si její pacienti trpící nespavostí stěžovali ve vedrech na spánek. "Oni s tím trošku počítají, neznepokojuje je to. Vedro je pro ně vysvětlitelná příčina potíží, mnohem více jim vadí, když nemohou spát a nevědí proč," řekla.

Pacienti už znají režimová opatření a mají také potřebné léky, na rozdíl od běžné populace, která s tím zkušenosti nemá.

Špatný spánek trápí spoustu lidí

Nespavostí trpí podle evropských statistik zhruba 30 procent lidí, z toho deset procent trápí kvůli nevyspání denní únava.

Podle Hrubeše jsou si před vedry všichni rovni. On sám spí teď špatně, potíže se spánkem vnímá jako očekávatelnou daň za horké počasí. "Hledám přirozenou cestu, jak se s tím poprat. Pomáhá mi vlahá sprcha před spaním, nechávám si mokrou hlavu, což normálně nedělám, a spím nahatý, což také normálně nedělám," popsal.

Závěšická zdůraznila, že i když člověk nemůže v noci spát, ve dne by měl dodržovat běžný režim. Ve vedru by se sice neměl fyzicky přetěžovat, ale neměl by ani polehávat. Kdo během roku dobře spí, může si v horkých dnech dopřát po obědě siestu, osvěží 20 až 30 minut spánku. Odpolední výkon tím stoupne. Pro nespavce ale tento recept neplatí. Ti by přes den spát neměli, protože si tím jen zhorší potíže s nočním spánkem.

ČTK

nahoru

Žena:

Tanečnice Veronika Lálová: Když se má něco stát, tak tomu nezabráníte

-

dnes 12:19 Na brazilský karneval si jedu splnit svůj velký sen,...

Krásné rty dodají na sebevědomí a atraktivitě

-

dnes 11:05 Namalované rty přitahují pozornost mužů a dodávají tak...

Poradna: Jak na dumlání palce u čtyřletého dítěte

-

dnes 10:05 Dumlání palce u dětí často přetrvává místo dudlíku nebo...

Nezadaní se mají mnohdy lépe než sezdaní, tvrdí nová studie

-

dnes 08:53 Hledáte nového partnera? Pak nic neuspěchejte....

Proč je třeba hlídat triglyceridy

-

dnes 07:19 Vyšetření triglyceridů je celkem běžné. Víte ale, proč...

Dejte sbohem nudné kancelářské módě

-

včera 11:20 Video: Zapomeňte na hluboce zakořeněný stereotyp, že...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby