Žena

Kvůli horkým nocím trpí lidé nespavostí, pomáhají osvědčené recepty

obrazek

V horkých letních dnech trápí nespavost i ty jedince, kteří jinak se spánkem nemají žádné potíže.

Profimedia.cz

15.7.2010 13:57 Dobře se vyspat ve vyhřátém bytě a k tomu při vysokých nočních teplotách se daří jen málokomu. Lidé by udělali cokoliv, jen aby mohli klidně spát. Někdo se to snaží vyřešit pomocí studené sprchy před spaním, studenými zábaly, nebo spaním bez oblečení. Jiní pořádnou dávkou alkoholu či prášky na spaní, s čímž ale nesouhlasí psychiatři.

Problém vzniká především u lidí, kteří normálně problémy se spánkem nemají. Situaci vnímají mnohem hůř, než ti, co nespavostí trpí celoročně.

"Potkal jsem se s jediným případem, kdy přišla pacientka řešit problém se spánkem uprostřed veder," řekl psychiatr Petr Hrubeš z Fakultní nemocnice Hradec Králové. Rodina pacientky prý měla hrůzu z léta. V panelákové ložnici rozpálené odpoledním sluncem se nedalo spát. "Investovali do klimatizace a od té doby mají po problému," shrnul lékař.

Také Lucie Závěšická z Psychiatrického centra Praha se nesetkala s tím, že by si její pacienti trpící nespavostí stěžovali ve vedrech na spánek. "Oni s tím trošku počítají, neznepokojuje je to. Vedro je pro ně vysvětlitelná příčina potíží, mnohem více jim vadí, když nemohou spát a nevědí proč," řekla.

Pacienti už znají režimová opatření a mají také potřebné léky, na rozdíl od běžné populace, která s tím zkušenosti nemá.

Špatný spánek trápí spoustu lidí

Nespavostí trpí podle evropských statistik zhruba 30 procent lidí, z toho deset procent trápí kvůli nevyspání denní únava.

Podle Hrubeše jsou si před vedry všichni rovni. On sám spí teď špatně, potíže se spánkem vnímá jako očekávatelnou daň za horké počasí. "Hledám přirozenou cestu, jak se s tím poprat. Pomáhá mi vlahá sprcha před spaním, nechávám si mokrou hlavu, což normálně nedělám, a spím nahatý, což také normálně nedělám," popsal.

Závěšická zdůraznila, že i když člověk nemůže v noci spát, ve dne by měl dodržovat běžný režim. Ve vedru by se sice neměl fyzicky přetěžovat, ale neměl by ani polehávat. Kdo během roku dobře spí, může si v horkých dnech dopřát po obědě siestu, osvěží 20 až 30 minut spánku. Odpolední výkon tím stoupne. Pro nespavce ale tento recept neplatí. Ti by přes den spát neměli, protože si tím jen zhorší potíže s nočním spánkem.

ČTK

nahoru

Žena:

Hana Pachtová: Svůj život kočíruju vsedě

-

včera 12:05 Už její dva povídkové soubory se setkaly s velmi...

Jedenáctiletá Lara je tělesně postižená. Denně cvičí, aby si jednou mohla zatančit

-

včera 11:05 Dnes jedenáctiletá Lara se narodila jako zdravé...

Microblading - úprava obočí, která omlazuje a mění výraz v obličeji

-

včera 10:05 Video: Toužíte po hustém, vytvarovaném obočí, ale...

Tři věci, které byste měli znát, než navštívíte rozvodového právníka

-

včera 08:42 Přemýšlíte o rozvodu, nebo jednoduše nemáte jinou...

Potraviny, které podpoří zdravou a zářivou pleť

-

včera 07:22 Svěží, hydratovanou a rozjasněnou pleť by si přála...

Se psem v kině aneb Když se páníčci nechtějí oddělit od svého zvířecího kamaráda

-

17.6. 14:20 Pokud máte psa, který nevydrží sám doma, je pro vás...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů