Zahraniční

Ruská nákladní loď Progress minula ISS a volně rotuje po oběžné dráze

2.7.2010 19:27 Na oběžné dráze Země se v pátek nezdařilo spojení ruské kosmické nákladní lodi Progress s Mezinárodní vesmírnou stanicí ISS. Podle agentury Interfax, která se odvolala na ruské středisko pro řízení kosmických letů, Progress stanici ISS při pokusu o spojení minul a začal nekontrolovaně rotovat. Nákladní loď, na jejíž palubě není lidská posádka, se začala od ISS vzdalovat.

Příští pokus o spojení se pravděpodobně uskuteční v neděli.

Progress odstartoval z Bajkonuru ve středu a šestičlenné posádce ISS veze 2,6 tuny zásob potravin a vody a rovněž palivo a technické zařízení. Agentura ITAR-TASS s odvoláním na telemetrické údaje napsala, že k žádné havárii na palubě Progressu nedošlo.

Spojení obou vesmírných plavidel se mělo uskutečnit dvě minuty před 19:00 SELČ. Podle mluvčího střediska Valerije Lyndina operace zpočátku probíhala normálně, manévr přiblížení nevykazoval žádné poruchy. Pak se podle Lyndina "něco stalo" a Progress stanici ISS minul.

Agentura RIA Novosti napsala, že selhal systém automatického přibližování a zvládnout operaci ručně se posádce ISS nezdařilo.

Nákladní lodě Progress využívá Rusko už dlouhou řadu let a platí za spolehlivé. Před dvěma měsíci nicméně postihla loď nového, modernizovaného typu podobná nehoda, když při pokusu o spojení s ISS selhalo automatické řízení. Ruský velitel orbitálního komplexu Oleg Kotov však tehdy situaci zvládl a v poslední fázi připojovacího manévru kosmické plavidlo ručně navedl.

Příčinou poruchy byla softwarová chyba systému řízení, kterou měli ruští odborníci do nového startu nákladní lodi odstranit.

Ze zpráv ruských agentur vyplývá, že loď není ztracena. Obíhá kolem Země a k dalšímu pokusu o spojení s ISS má být připravena v neděli.

ČTK

nahoru

Zahraniční:

Indonésie zastavila budování nových plantáží pro palmový olej

-

dnes 20:28 Indonéský prezident Joko Widodo ve čtvrtek podepsal...

Dcera v Bratislavě utloukla válečkem matku, hrozí jí až doživotí

-

dnes 19:34 Kuchyňským válečkem utloukla v noci na čtvrtek v...

Střelba v USA nedaleko Baltimoru si vyžádala několik mrtvých

-

dnes 16:29 Video: aktualizováno Několik mrtvých a několik...

Posádka letadla zapomněla zapnout regulaci tlaku, cestující krváceli z nosu

-

dnes 15:49 Více než třicet cestujících muselo být v Indii...

Kim Čong-un daroval dvě tuny Krále hub jihokorejskému prezidentovi

-

dnes 15:46 Dvě tuny hub matsutake (čirůvka větší) dal...

Unie posílí kvůli migraci hranici a chce spolupracovat s Afrikou

-

dnes 15:27 aktualizováno Lepší ochrana vnější hranice Evropské...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů