Zahraniční

Ruská nákladní loď Progress minula ISS a volně rotuje po oběžné dráze

2.7.2010 19:27 Na oběžné dráze Země se v pátek nezdařilo spojení ruské kosmické nákladní lodi Progress s Mezinárodní vesmírnou stanicí ISS. Podle agentury Interfax, která se odvolala na ruské středisko pro řízení kosmických letů, Progress stanici ISS při pokusu o spojení minul a začal nekontrolovaně rotovat. Nákladní loď, na jejíž palubě není lidská posádka, se začala od ISS vzdalovat.

Příští pokus o spojení se pravděpodobně uskuteční v neděli.

Progress odstartoval z Bajkonuru ve středu a šestičlenné posádce ISS veze 2,6 tuny zásob potravin a vody a rovněž palivo a technické zařízení. Agentura ITAR-TASS s odvoláním na telemetrické údaje napsala, že k žádné havárii na palubě Progressu nedošlo.

Spojení obou vesmírných plavidel se mělo uskutečnit dvě minuty před 19:00 SELČ. Podle mluvčího střediska Valerije Lyndina operace zpočátku probíhala normálně, manévr přiblížení nevykazoval žádné poruchy. Pak se podle Lyndina "něco stalo" a Progress stanici ISS minul.

Agentura RIA Novosti napsala, že selhal systém automatického přibližování a zvládnout operaci ručně se posádce ISS nezdařilo.

Nákladní lodě Progress využívá Rusko už dlouhou řadu let a platí za spolehlivé. Před dvěma měsíci nicméně postihla loď nového, modernizovaného typu podobná nehoda, když při pokusu o spojení s ISS selhalo automatické řízení. Ruský velitel orbitálního komplexu Oleg Kotov však tehdy situaci zvládl a v poslední fázi připojovacího manévru kosmické plavidlo ručně navedl.

Příčinou poruchy byla softwarová chyba systému řízení, kterou měli ruští odborníci do nového startu nákladní lodi odstranit.

Ze zpráv ruských agentur vyplývá, že loď není ztracena. Obíhá kolem Země a k dalšímu pokusu o spojení s ISS má být připravena v neděli.

ČTK

nahoru

Zahraniční:

Cyklón Gita na Novém Zélandu odřízl přes šest tisíc lidí od okolního světa

-

dnes 12:23 Video: Cyklón Gita, který zasáhl Nový Zéland, odřízl od...

Novým generálním tajemníkem Evropské komise bude šedá eminence Selmayr

-

dnes 11:31 aktualizováno Novým generálním tajemníkem Evropské...

Trump chce omezit pravidla pro držení zbraní, žádá zákaz urychlovačů střelby

-

dnes 09:21 Americký prezident Donald Trump chce v USA zakázat...

Muž, který pašoval syna v kufru, dostal pokutu

-

dnes 08:39 S pokutou ve výši 92 eur (2330 korun) odešel od...

Vězeň, který za sebe do cely nastrčil zdrogované dvojče, je zpět za mřížemi

-

dnes 07:55 Peruánské úřady znovu zadržely vězně, který uprchl z...

Macron chce ve Francii zpřísnit podmínky žadatelům o azyl

-

dnes 06:21 Vláda francouzského prezidenta Emmanuela Macrona...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby