Domácí

Také zubaři chtějí jít do stávky

23.11.2003 17:53 Po lékárnách a ambulantních specialistech hrozí stávkou i stomatologové. Víkendový sněm České stomatologické komory, který se konal v Karlových Varech vyzval všechny zubaře, pokud vláda nesplní jejich finanční požadavky, aby vstoupili 6. ledna do jednohodinové stávky.

"Také nám Všeobecná zdravotní pojišťovna dluží velké peníze a to mnohé stomatologické organizace přivádí na pokraj krachu," řekl Právu v průběhu víkendového sněmu Jiří Pekárek, prezident stomatologické komory. Uvedl, že v současné době VZP platí stomatologům 30 dní po lhůtě splatnosti a v důsledku toho mnohé stomatologické organizace mají velké finanční problémy. Musejí totiž splácet úvěry a dluží také svým dodavatelům.

"Vláda ve své první pomoci zdravotnictví dává peníze pouze do nemocnic. Měli by je však také dostat i stomatologové. Bohužel poslední kroky vlády ukazují, že vláda řeší pouze nemocnice a na ostatní sféry zdravotnictví zapomíná. A to není možné," řekl Pekárek.

Vláda dá krajům pro nemocnice 3,4 miliardy a zdravotním pojišťovnám další tři miliardy. Stomatologové žádají, stejně jako lékárníci a ambulantní specialisté, aby vláda při sanaci zdravotnictví myslela i na ně, protože už nejsou dále ochotni dotovat finanční deficit zdravotnictví.

Povinné členství

Víkendový sněm se zároveň vyslovil pro povinné členství stomatologů ve stomatologické komoře. V listopadu se totiž znovu ozvaly hlasy, zejména z lékařské komory, že členství v komorách by mělo být nepovinné. Stomatologové se ale domnívají, že současné povinné členství plně vyhovuje a garantuje pacientům, že stomatologové jim budou poskytovat péči na úrovni nejmodernějších poznatků.

Pekárek Právu vysvětlil, že pokud stomatologové 6. ledna příštího roku opravdu vstoupí do hodinové stávky, pak o tom budou pacienti včas vyrozuměni. V ordinacích by o tom měly viset plakátky i s tím, proč do stávky vstoupili a kdo je za ni odpovědný.

Václav Pergl, Právo

nahoru

Domácí:

Varianta vlády ANO a ČSSD s podporou komunistů má logiku, připustil Stropnický

-

dnes 14:56 Ministr zahraničí v demisi a místopředseda hnutí ANO...

Obavy ze znárodňování parcel jsou blbost, řekl Ťok

-

dnes 13:08 Obavy z neférového vyvlastňování pozemků kvůli stavbě...

Matějská pouť láká na obří kolotoč, padací věž či na ponorku

-

dnes 12:54 Video: V Praze na Výstavišti o víkendu začala Matějská...

V Praze zadrželi bývalého vůdce syrských Kurdů Sáliha Muslima, chce ho Turecko

-

dnes 12:32 České úřady v sobotu v Praze zadržely bývalého...

Klausovo centrum muselo vrátit statisíce insolvenčnímu správci

-

dnes 12:21 Občanské sdružení Centrum pro ekonomiku a politiku...

Česko se probudilo do mrazivého rána, teploty spadly i pod minus 20

-

dnes 09:35 aktualizováno Česko se v neděli probudilo do mrazivého...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby