Domácí

Také zubaři chtějí jít do stávky

23.11.2003 17:53 Po lékárnách a ambulantních specialistech hrozí stávkou i stomatologové. Víkendový sněm České stomatologické komory, který se konal v Karlových Varech vyzval všechny zubaře, pokud vláda nesplní jejich finanční požadavky, aby vstoupili 6. ledna do jednohodinové stávky.

"Také nám Všeobecná zdravotní pojišťovna dluží velké peníze a to mnohé stomatologické organizace přivádí na pokraj krachu," řekl Právu v průběhu víkendového sněmu Jiří Pekárek, prezident stomatologické komory. Uvedl, že v současné době VZP platí stomatologům 30 dní po lhůtě splatnosti a v důsledku toho mnohé stomatologické organizace mají velké finanční problémy. Musejí totiž splácet úvěry a dluží také svým dodavatelům.

"Vláda ve své první pomoci zdravotnictví dává peníze pouze do nemocnic. Měli by je však také dostat i stomatologové. Bohužel poslední kroky vlády ukazují, že vláda řeší pouze nemocnice a na ostatní sféry zdravotnictví zapomíná. A to není možné," řekl Pekárek.

Vláda dá krajům pro nemocnice 3,4 miliardy a zdravotním pojišťovnám další tři miliardy. Stomatologové žádají, stejně jako lékárníci a ambulantní specialisté, aby vláda při sanaci zdravotnictví myslela i na ně, protože už nejsou dále ochotni dotovat finanční deficit zdravotnictví.

Povinné členství

Víkendový sněm se zároveň vyslovil pro povinné členství stomatologů ve stomatologické komoře. V listopadu se totiž znovu ozvaly hlasy, zejména z lékařské komory, že členství v komorách by mělo být nepovinné. Stomatologové se ale domnívají, že současné povinné členství plně vyhovuje a garantuje pacientům, že stomatologové jim budou poskytovat péči na úrovni nejmodernějších poznatků.

Pekárek Právu vysvětlil, že pokud stomatologové 6. ledna příštího roku opravdu vstoupí do hodinové stávky, pak o tom budou pacienti včas vyrozuměni. V ordinacích by o tom měly viset plakátky i s tím, proč do stávky vstoupili a kdo je za ni odpovědný.

Václav Pergl, Právo

nahoru

Domácí:

Horám zdar, zaznělo poslední sbohem Klepšovi

-

dnes 15:40 Video: Šéfa krkonošských záchranářů Adolfa Klepše v...

Lidovci chtějí národní fond na důchody a rodičovskou až na patnáct let

-

dnes 15:04 Lidovci, pokud budou ve vládě, chtějí v průběhu dalších...

Zaorálek tvrdě do Babiše: Stát byl zneužit k likvidaci konkurentů Agrofertu

-

dnes 12:34 aktualizováno Zajišťovacími příkazy jsou v Česku...

Spor dvou nejbohatších Čechů: Kellner odmítl Babišova slova, že jeho škola není nadace

-

dnes 12:29 Rodinná nadace nejbohatšího Čecha Petra Kellnera a jeho...

Policejní odstřelovači zastřelili přes noc v ohnisku zamoření první dvě prasata

-

dnes 10:51 Policejní odstřelovači mají za sebou první noc...

Dalším prezidentským kandidátem je Jiří Hynek, získal podpisy poslanců

-

dnes 10:09 aktualizováno Kandidát Realistů Jiří Hynek získal pro...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby