Ekonomika

Další rána pro Řecko, rating mu spadl rovnou o čtyři stupně

obrazek

FOTO: Pascal Rossignol, Reuters

14.6.2010 15:53 (aktualizováno: 14.6.2010 19:55) Agentura Moody´s v pondělí snížila rating Řecka do spekulativního pásma na stupeň Ba1, zdůvodnila to riziky spojenými se záchranným programem. Moody´s snížila rating o čtyři stupně, což znamená, že je už stupeň pod kategorií braku.

Moody´s také snížila rating krátkodobých emisí dluhopisů z Prime 1 na Not prime.

Analytička Moody´s Sarah Carlsonová to vysvětlila tiskové agentuře Reuters tím, že záchranný balíček sice „efektivně eliminuje jakékoli krátkodobé riziko neschopnosti splácení z nedostatku likvidity. Povzbuzuje zavedení věrohodného a stimulujícího balíčku reforem, které mají vysokou pravděpodobnost stabilizace. Bez ohledu na to ale s programem spojená makroekonomická rizika jsou značná a více odpovídají ratingu Ba1“.

Do zadluženého Řecka přijeli v pondělí mezinárodní auditoři. Ti mají za úkol rozsáhlou kontrolu hospodaření země. Zároveň mají úředníci zjistit, zda Řekové dodržují schválený záchranný plán.

Do země dorazili auditoři jak z Evropské unie, tak z Mezinárodního měnového fondu. Obě instituce totiž do země nalijí 110 miliard eur, aby se vyhnula bankrotu. Součástí pomoci jsou nutné škrty v rozpočtu. I na jejich dodržování se auditoři podívají.

Krom jiného budou zpovídat ministry, státní úředníky a také tamní nezávislé experty.

Jedním z důvodů kontrol je také fakt, že země v předešlých měsících přiznala, že falšovala údaje o hospodářské situaci. To se však provalilo až poté, co se Řecko dostalo do velkých finančních problémů.

Deficit veřejných financí dosáhl zhruba 14 procent HDP, přitom do roku 2014 by se měl deficit dostat do limitu EU, tedy pod tři procenta. Škrty v rozpočtu pomalu přináší své výsledky. Zatímco loňský schodek rozpočtu činil do konce května 14,6 miliardy eur, letos to bylo již jen 8,9 miliardy eur.

Nicméně je třeba upozornit, že špatné zprávy se netýkají jen Řecka. S obrovskými dluhy se potýkají i další země. Například Itálie podle tamní centrální banky prohloubila v dubnu veřejný dluh na 1,8 biliónu eur, což je těžko představitelných 46,26 biliónu korun.

Tomáš Holý, Novinky

nahoru

Ekonomika:

Praha je šestým nejrozvinutějším regionem EU. Před ni se dostala Bratislava

-

dnes 12:17 Praha je šestým nejrozvinutějším regionem v Evropské...

Škoda nestíhá vyrábět. Auta vozí z Ruska

-

dnes 03:50 Některým řidičům se může stát, že v dokumentech k vozu...

Americké Delta Air Lines nakoupí sto airbusů. Zklamaly domácí Boeing

-

včera 22:39 Americké aerolinky Delta Air Lines si objednají sto...

Soud zamítl žalobu na Světlíka kvůli koupi sléváren v roce 2008

-

včera 17:32 Vrchní soud v Olomouci ve čtvrtek zamítl žalobu na...

Plzeňský Prazdroj zvýšil zisk o třetinu na 4,8 miliardy

-

včera 15:31 aktualizováno Plzeňský Prazdroj dosáhl za poslední...

Nejmenší hluk nad pražským letištěm dělala letadla aerolinek easyJet

-

včera 15:16 Nejméně hluku při startu a přistání na Letišti Václava...Stalo se Domácí Vánoce Vaše zprávy Zahraniční Krimi Sport Kultura Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby