Domácí

V Moravskoslezském kraji je komáří kalamita

9.6.2010 10:43 Na mnoha místech Moravskoslezského kraje v současné době lidé bojují s dotěrnými komáry. Po dvou povodňových vlnách v květnu a červnu se komáři přemnožili natolik, že odborníci hlásí kalamitní stav. A stále se objevují nová místa, kde tento nepříjemný hmyz útočí na lidi a zvířata.

Kromě zhruba 70 dosud nahlášených lokalit se komáří kalamita nevyhnula ani Ostravě. Problémy mají například obyvatelé ostravských obvodů Výškovice, Hrabová, Slezská Ostrava a Poruba.

„Je to katastrofa. Večer raději ani neotvíráme okna. Na procházce s pejskem se nemůžeme ani zastavit. V tu chvíli máme na sobě spoustu komárů,“ rozčilovala se pětapadesátiletá Eliška Hynková z Ostravy-Poruby a ukazovala poštípané ruce a nohy.

Komár uletí až 10 kilometrů

Podle Ericha Pazdiory, odborného pracovníka Centra klinických laboratoří Zdravotnického ústavu Ostrava, který prováděl šetření v zasažených oblastech, je současný stav na určitých místech v kraji dokonce více než kalamitní.

„Vyjeli jsme například zkontrolovat cyklostezku, která propojuje ostravské Výškovice s Polankou nad Odrou. Výsledky mě hodně překvapily. Larvy komárů jsme sice nenašli, ty účinně zničil mikrob vectobac, který jsme zde na konci května použili. Ale přesto je zde výskyt komárů 60 za minutu, což je šestinásobné překročení limitu. Museli sem přiletět i odjinud, někteří komáři mají dolet až 10 kilometrů. Navrhnu zde chemickou asanaci přípravkem nepoškozujícím přírodu,“ popisoval kalamitní situaci Pazdiora a připustil, že zdejší kraj přitom není typickou komáří oblastí. Ta je podle něj spíše na jižní Moravě či v povodí Labe.

Kromě Ostravy je nyní vážná situace s komáry po povodních také v Kujavách, Kuníně a Studénce na Novojičínsku, Bohumíně-Pudlově, Starém Bohumíně i v Petrovicích u Karviné, kde kvůli záplavám vznikly vodní laguny a kaluže, které jsou pro rozmnožování komárů ideální. Zdejší komáři přenášejí virus ťahiňa - takzvanou letní chřipku.

Denisa Telaříková, Právo

nahoru

Domácí:

Končit by měli až pravomocně odsouzení členové vlády, míní Zeman

-

dnes 01:20 Odstupovat by měli spíš až pravomocně odsouzení členové...

Kardinálovi není nic do toho, jaký má prezident program, řekl Zeman k Dukově kritice

-

včera 20:45 aktualizováno Kardinálovi není nic do toho, jaký má...

Fotopast odhalila v rezervaci u Milovic vlka

-

včera 20:04 V rezervaci v bývalém vojenském prostoru Milovice na...

V Brně léčí bolest výpary z konopí. Nejsme hulírna marjánky, říká lékař

-

včera 19:22 Brněnská Fakultní nemocnice u svaté Anny (FNUSA)...

Vláda odvolala jen nezodpovědné ředitele, kteří byli někdy i na hraně zákona, říká Babiš

-

včera 18:32 Vláda v demisi z vedení státních podniků odvolala jen...

Policie obvinila dva manažery firmy Explosia

-

včera 17:25 Policie stíhá dva klíčové manažery pardubického...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby