Domácí

V Moravskoslezském kraji je komáří kalamita

9.6.2010 10:43 Na mnoha místech Moravskoslezského kraje v současné době lidé bojují s dotěrnými komáry. Po dvou povodňových vlnách v květnu a červnu se komáři přemnožili natolik, že odborníci hlásí kalamitní stav. A stále se objevují nová místa, kde tento nepříjemný hmyz útočí na lidi a zvířata.

Kromě zhruba 70 dosud nahlášených lokalit se komáří kalamita nevyhnula ani Ostravě. Problémy mají například obyvatelé ostravských obvodů Výškovice, Hrabová, Slezská Ostrava a Poruba.

„Je to katastrofa. Večer raději ani neotvíráme okna. Na procházce s pejskem se nemůžeme ani zastavit. V tu chvíli máme na sobě spoustu komárů,“ rozčilovala se pětapadesátiletá Eliška Hynková z Ostravy-Poruby a ukazovala poštípané ruce a nohy.

Komár uletí až 10 kilometrů

Podle Ericha Pazdiory, odborného pracovníka Centra klinických laboratoří Zdravotnického ústavu Ostrava, který prováděl šetření v zasažených oblastech, je současný stav na určitých místech v kraji dokonce více než kalamitní.

„Vyjeli jsme například zkontrolovat cyklostezku, která propojuje ostravské Výškovice s Polankou nad Odrou. Výsledky mě hodně překvapily. Larvy komárů jsme sice nenašli, ty účinně zničil mikrob vectobac, který jsme zde na konci května použili. Ale přesto je zde výskyt komárů 60 za minutu, což je šestinásobné překročení limitu. Museli sem přiletět i odjinud, někteří komáři mají dolet až 10 kilometrů. Navrhnu zde chemickou asanaci přípravkem nepoškozujícím přírodu,“ popisoval kalamitní situaci Pazdiora a připustil, že zdejší kraj přitom není typickou komáří oblastí. Ta je podle něj spíše na jižní Moravě či v povodí Labe.

Kromě Ostravy je nyní vážná situace s komáry po povodních také v Kujavách, Kuníně a Studénce na Novojičínsku, Bohumíně-Pudlově, Starém Bohumíně i v Petrovicích u Karviné, kde kvůli záplavám vznikly vodní laguny a kaluže, které jsou pro rozmnožování komárů ideální. Zdejší komáři přenášejí virus ťahiňa - takzvanou letní chřipku.

Denisa Telaříková, Právo

nahoru

Domácí:

Topolánek: Nejsem klasický politik

-

dnes 10:04 Video: Nepokládám se za klasického politika, nesedím ve...

Poslanci rozhodnou o šéfech komisí, Ondráček nemá protikandidáta

-

dnes 09:46 aktualizováno Poslanci budou v pátek vedle...

Pelikán dočasně odstavil soudkyni Královou

-

dnes 09:34 aktualizováno Ministr spravedlnosti Robert Pelikán...

Pětina studentů bere léky na bolest, stres i kocovinu

-

dnes 04:00 Více než pětina studentů v České republice používá léky...

Liberec bude provozovat pohřební službu

-

včera 23:42 Liberec bude nabízet lidem levné pohřby. Město se...

Babišovi ministři jsou srdcaři, rozplýval se Zeman

-

včera 21:23 Z ministrů Andreje Babiše (ANO) jsem měl dobrý pocit,...Stalo se Domácí Vánoce Vaše zprávy Zahraniční Krimi Sport Kultura Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby