Kultura

Thievery Corporation: Rádia recyklují minulost

4.6.2010 10:11 Washingtonské downtempové duo Thievery Corporation vystoupí v sobotu v pražském KC Vltavská. Rob Garza a Eric Hilton, držitelé Grammy za zatím poslední album Radio Retaliation (2008), se představí jako live projekt s dvanáctičlenným ansámblem. Garza Právu odpověděl na pár otázek.

Vaše zatím poslední album Radio Retaliation si odneslo cenu Grammy. Jak se s odstupem času díváte na tu desku?

Otevřela nám nové cesty, jak posunout hranice vlastních možností. Spolupracovali jsme s mnoha hudebníky z různých sfér – třeba s Davidem Byrnem, Emilanou Torriniovou nebo s hercem Seuem Jorgem, na kterého vzpomínám nejradši. Už jsme si užili dost klasického DJ, byli jsme už dlouho součástí téhle kultury a tohoto světa. Je načase se posunout o kus dál.

Jaké je poselství alba Radio Retaliation? Co se vám nelíbí na dnešních rádiích?

Upřímně řečeno mám pocit, že rádia se ve svém vývoji nikam dál neposunula. Recyklují jen svoji minulost. V Americe hrají převážně sedmdesátá nebo osmdesátá léta a nedávají žádný prostor těm mladším a progresivnějším.

Někteří ale přitom dokážou nalákat spoustu nových posluchačů a nepotřebují k tomu rádiovou podporu. Hudba je teď o poznání svobodnější, není spoutaná žádnými smlouvami s velkými vydavatelstvími. To by si měla rádia uvědomit, protože jednou dojde k tomu, že se stanou vlastním stínem.

Jste známí i svým postojem vůči globálním problémům světa – hlavně vůči hladovění v zemích třetího světa. Spolupracovali jste s Organizací spojených národů.

Dnešní společnost nakládá se svými zdroji ledabyle. Akorát se stará o svoje iPody a pohodlné cestování. Vytěží toho daleko víc, než dokáže zkonzumovat. Přitom jinde spousta lidí hladoví. Z OSN nás oslovili, abychom se stali jejich mluvčími a usnadnili jim distribuci potravin do míst, kde je jich nejvíc třeba. Proto jsem se ocitl na místech, kam by mě ani ve snu nenapadlo jít. Byl jsem třeba v Keni, Súdánu nebo v Nepálu.

Martin Hošna

nahoru

Kultura:

Nová DVD: Vadí nevadí, Souboj pohlaví a Fakjů pane učiteli 3

-

dnes 07:11 Hororový příběh má název vcelku nevinné hry Vadí...

Lidé se smějí problémům, které sami mají, řekla k novému představení cirku Akoréacro Claire Aldayaová

-

včera 17:09 Přestavení Dans ton coeur patří k lákadlům letošního...

PolyBand nabídne expresivitu a zvukové stěny

-

včera 16:07 Amsterdamský kytarista Jasper Stadhouders se pohybuje...

Thom Artway: Sziget byl obrovský zážitek

-

včera 15:06 Písničkář Thom Artway vystoupil letos na legendárním...

Prozaička Eva Kantůrková: Jan Palach vrátil etice jedinečnost lidské volby

-

včera 11:21 Scenáristkou filmu Roberta Sedláčka Jan Palach, jehož...

Folkař Horký odpískal kandidaturu do Senátu. Založil kytarovou dílnu a chystá desku

-

včera 10:25 Video: Frontman kapely Kamelot Roman Horký (54) ještě...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů