Domácí

Vakcíny za 110 miliónů proti prasečí chřipce se vyhodí

obrazek

Vakcína proti viru prasečí chřipky

FOTO: Mario Armas, Reuters

2.6.2010 05:11 Zhruba 600 000 pandemických vakcín proti prasečí chřipce za zhruba 110 miliónů korun stát bez jakéhokoli užitku vyhodí. Nebude už je potřebovat, protože pandemický virus A (H1N1) se v populaci už vyskytuje jen málo. Naopak převažuje typ chřipky B. A proti němu pandemická vakcína nechrání.

„Pandemickou vakcínu, kterou ČR nakoupila a má v zásobách, už myslím používat nebudeme,“ řekl v úterý Právu profesor Roman Prymula, předseda České vakcinační společnosti.

Vakcína totiž nechrání proti typu B a tak je nutné na podzim očkovat vakcínou novou, v níž typ B bude obsažen. „Bude to trojvakcína, v níž bude obsažen jak kmen A(H1N1) tak ještě jiný kmen A a také kmen B, který zřejmě na podzim bude dominantní,“ potvrdil včera Právu hlavní hygienik republiky, doktor Michael Vít.

Zdráhal se ale říct naplno, že stát pandemickou vakcínu bude muset vyhodit. Podle něj by byla možnost očkovat jak pandemickou vakcínou, tak sezónní. Ale kdo si nechá aplikovat dvě injekce a zbytečně? Vždyť proti prasečí chřipce se nechalo očkovat necelých sto tisíc lidí a to je katastrofálně málo proti tomu, co ministerstvo předpokládalo.

Lidé se báli a bojí nevyzkoušené vakcíny, byť ministerstvo tvrdilo, že je vakcína bezpečná a sama ministryně zdravotnictví Dana Jurásková šla v očkování příkladem.

Zemřelo 102 lidí

Stát původně objednal milión vakcín za 210 miliónů korun. Když se ale ukázalo, že zájem o vakcínu je minimální, dohodl se s výrobcem, že 300 000 dávek neodebere a nebude platit penále. Tím ušetřil zhruba 55 miliónů ze státního rozpočtu.

„Na skladech máme asi 600 000 dávek. Zatím v nich zůstanou a likvidovat se nebudou, protože mají záruku dva roky,“ řekl Právu Vít. Příští rok už ale budou k ničemu a vyhodit se budou muset. Vniveč tak přijde 110 miliónů korun.

Prymula i Vít soudí, že nákup vakcín byl nezbytný, protože nikdo nevěděl, jak se virus v populaci bude chovat a kolik lidí prasečí chřipka schvátí. Podle oficiálních údajů ji v ČR dostalo 2477 osob a 102 lidí na ni zemřelo. Na běžnou sezónní chřipku a komplikace s ní přitom ročně umírá zhruba 2500 lidí.

Václav Pergl, Právo

nahoru

Domácí:

Krčál rezignoval i na funkci šéfa vysočinských soc. dem., zůstává jen členem

-

dnes 20:50 Bývalý ministr práce a sociálních věcí Petr Krčál...

VZP platí ročně 10 miliónů firmě spojené s Janouškem

-

dnes 20:48 Všeobecná zdravotní pojišťovna platí ročně 10 miliónů...

Na Lysé hoře napršelo od úterý přes 200 milimetrů

-

dnes 16:43 Na severovýchodě Moravy a ve Slezsku napršelo od...

Bahno, 35 stupňů, ostré jeskyně. Čeští hasiči popsali záchranu thajských chlapců

-

dnes 16:19 Video: Kalná voda, bahno, dusno a vedro. Tak popisují...

Přijmout v Brně desítky migrantů nikomu neublíží, vzkazuje Žít Brno

-

dnes 15:49 Brněnské koaliční hnutí Žít Brno navrhuje, aby město...

Unikátní operace v Brně zachránila mladému muži nohu

-

dnes 15:20 V závěru minulého týdne byla ve Fakultní nemocnici u...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů