Koktejl

Dvouletý hoch vykouří 40 cigaret denně a váží už 25 kilo

Děsivý pohled na dvouletého Ardiho v hustém cigaretovém oparu.

27.5.2010 10:14 Zhluboka potáhnout z cigarety a nasednout za volant svého auta. Celkem běžná každodenní podívaná, ale ne v případě, že aktérovi jsou teprve dva roky. Indonésan Ardi Rizal vykouří denně dvě krabičky cigaret, navíc trpí nadváhou a špatně se pohybuje. Malý Ardi váží stejně jako o několik let starší děti. Není divu, že jim při svých 25 kilogramech v aktivitě nemůže stačit.

Zdravotní stav dítěte se bude i nadále rychle zhoršovat, pokud co nejdříve nepřestane se všemi třemi svými zlozvyky. Musel by méně jíst, pohybovat se pěšky a ne převážně jen na svém červeném autě a hlavně musí přestat s kouřením.

Místní úřady nabídly rodině Rizalových i nové auto, pokud  svému dítěti zakáže kouřit. Rodiče však uvedli, že nejsou schopní ho v této činnosti zastavit. Když mu kouření odepřou, propadá nesnesitelným záchvatům vzteku.

Dítě má problémy i s nadváhou, pohybuje se převážně na dětském vozítku.

FOTO: fotobanka Profimedia

Chlapec si hraje a cigaretu v ústech už ani nevnímá.

FOTO: fotobanka Profimedia

„Je úplně závislý. Pokud nedostane cigaretu, naštve se, křičí a mlátí hlavou do zdi. Říká, že se cítí smutný a má závratě,“ uvedla s pláčem jeho matka Diana.

Dítě přitom kouří cigarety pouze jedné finančně nákladnější značky. Ardiho závislost tak přijde jeho rodiče každý den na více než 110 korun. Otec chlapce, který obchoduje s rybami, přitom řekl: „Vypadá docela zdravě po mně. Nevidím v tom problém.“

Statistické údaje v počtu aktivních dětských kuřáků jsou v zemi velice znepokojující. Až 25 procent indonéských dětí ve věku od 3 do 15 let zkusilo cigarety a 3,2 procent z nich už této závislosti propadlo. Od roku 2001, kdy pětileté až devítileté děti kouřily v 0,4 procentech se o pouhé tři roky později číslo zvýšilo na 2,8 procent.

Ardi míří na fotografa vodní pistolí.

FOTO: fotobanka Profimedia

V jedné ruce volant, v druhé cigareta.

FOTO: fotobanka Profimedia

Krabička cigaret se přitom v Indonésii dá pořídit i za deset korun. Předseda indonéské komise na ochranu dětí Seto Mulyadi viní ze vzrůstající obliby cigaret u dětí jejich rodiče kuřáky a také masivní reklamní kampaně tabákového průmyslu.

„V naší zemi by měl být okamžitě zaveden zákon na ochranu dětí a pasivních kuřáků. Zákaz reklamy na tabákové výrobky je prvním stěžejním krokem k úspěchu,“ dodal Mulyadi.

Dagmar Plecháčová, Novinky

nahoru

Koktejl:

Pes si šel zaplavat, tváří v tvář se potkal s aligátorem

-

dnes 13:49 Video: Krátké koupání se málem stalo osudným zvědavému...

Prověřili jsme nejrychlejšího hasiče světa, který vyběhl 62 pater za 12 minut

-

dnes 09:52 Video: Profesionální hasič z Domažlic se stal 13. srpna...

V toaletách švýcarských restaurací se objevily bankovky v hodnotě desítek tisíc eur

-

dnes 06:58 Spláchnout peníze jen tak do záchodu si většina lidí...

Pod pokličkou šéfkuchařů Zoo Praha: I zvířata musí občas držet dietu

-

dnes 03:00 Video: V pražské zoologické zahradě se chovatelé zvířat...

Dva argentinští stařečci tančí tango už přes 70 let

-

včera 15:53 Tango již tančí od 40. let minulého století....

Novozélanďan líbal v autě přítelkyni a omylem šlápl na plyn, spadli ze 14metrové výšky

-

včera 12:16 Romantická chvíle zamilovaného páru v novozélandském...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby