Finance

ČNB odebrala obchodníkovi s akciemi Proventus Finance licenci

obrazek

Ilustrační foto

FOTO: Stringer Shanghai, Reuters

26.5.2010 20:07 Česká národní banka odebrala společnosti PROVENTUS Finance povolení k činnosti obchodníka s cennými papíry. Společnost podle centrální banky neplnila zákonné požadavky, například neměla přiměřený systém řízení rizik, vnitřních auditů nebo neplnila informační povinnost. Vyplývá to z rozhodnutí zveřejněného na internetových stránkách ČNB.

Společnost podle ČNB nezajistila podle rozhodnutí přiměřený výkon vnitřního auditu, nezavedla systém řízení rizik odpovídající činnosti obchodníka s cennými papíry, nezavedla dostatečné postupy pro zjišťování a řízení střetu zájmů, nesledovala dostatečně kapitálovou přiměřenost nebo nevedla řádně deník obchodníka s cennými papíry.

Proventus Finance podle ČNB již nyní nesmí poskytovat investiční služby a musí vydat zákazníkům jejich majetek. Do té doby bude společnost považována za obchodníka s cennými papíry a podléhá dohledu ČNB.

Společnosti PROVENTUS Finance považuje rozhodnutí ČNB podle jejího právního zástupce Radka Pokorného z advokátní kanceláře Pokorný, Wagner & spol. za nezákonné. "Budeme u soudu žádat o zrušení rozhodnutí a i o náhradu škody, která rozhodnutím vznikla," řekl.

Krok ČNB je podle Pokorného nepochopitelný i proto, že společnost nebyla nikdy předtím za celou dobu činnosti ze strany ČNB sankcionována. "Přesto, i když nebyly vůbec poškozeny zájmy ani majetek klientů, bylo první sankcí rovnou odejmutí licence," dodal.

Společnost Proventus Finance má sídlo v Praze. Podle loňské výroční zprávy je základní kapitál společnosti 30 milionů korun. Licenci obchodníka s cennými papíry získala společnost od Komise pro cenné papíry v únoru roku 2003. Naposledy ČNB odejmula povolení k činnosti obchodníkovi s cennými papíry Afin Brokers, a to v prosinci 2006. K hlavním důvodům tehdy patřilo zejména porušování pravidel jednání ve vztahu k zákazníkům a nedostatečně vedená evidence zákaznického majetku.

ČTK

nahoru

Finance:

Poplatky za výběr z bankomatu Čechům vadí, zdarma to jde jen s podmínkami

-

dnes 07:45 Poplatky za výběr hotovosti z bankomatu jsou stále...

Zanedbání péče o komín může přijít draho

-

včera 04:00 Hasiči a pojišťovny na začátku nové topné sezóny...

Bank v Česku přibylo, počty poboček se ale snižují

-

18.10. 02:30 V České republice působí 47 tuzemských bank a poboček...

Za tři čtvrtletí si lidé sjednali hypotéky za 168 miliard korun

-

18.10. 00:02 V září si lidé sjednali hypotéky za 17 miliard korun,...

Finanční poradna: Jak na reklamaci knihy

-

17.10. 09:30 Koupili jste v knihkupectví knihu a teprve při čtení...

Jak zajistit odhad ceny nemovitosti

-

16.10. 01:53 Neodmyslitelnou součástí prodeje nemovitostí, ať už...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby