Finance

ČNB odebrala obchodníkovi s akciemi Proventus Finance licenci

obrazek

Ilustrační foto

FOTO: Stringer Shanghai, Reuters

26.5.2010 20:07 Česká národní banka odebrala společnosti PROVENTUS Finance povolení k činnosti obchodníka s cennými papíry. Společnost podle centrální banky neplnila zákonné požadavky, například neměla přiměřený systém řízení rizik, vnitřních auditů nebo neplnila informační povinnost. Vyplývá to z rozhodnutí zveřejněného na internetových stránkách ČNB.

Společnost podle ČNB nezajistila podle rozhodnutí přiměřený výkon vnitřního auditu, nezavedla systém řízení rizik odpovídající činnosti obchodníka s cennými papíry, nezavedla dostatečné postupy pro zjišťování a řízení střetu zájmů, nesledovala dostatečně kapitálovou přiměřenost nebo nevedla řádně deník obchodníka s cennými papíry.

Proventus Finance podle ČNB již nyní nesmí poskytovat investiční služby a musí vydat zákazníkům jejich majetek. Do té doby bude společnost považována za obchodníka s cennými papíry a podléhá dohledu ČNB.

Společnosti PROVENTUS Finance považuje rozhodnutí ČNB podle jejího právního zástupce Radka Pokorného z advokátní kanceláře Pokorný, Wagner & spol. za nezákonné. "Budeme u soudu žádat o zrušení rozhodnutí a i o náhradu škody, která rozhodnutím vznikla," řekl.

Krok ČNB je podle Pokorného nepochopitelný i proto, že společnost nebyla nikdy předtím za celou dobu činnosti ze strany ČNB sankcionována. "Přesto, i když nebyly vůbec poškozeny zájmy ani majetek klientů, bylo první sankcí rovnou odejmutí licence," dodal.

Společnost Proventus Finance má sídlo v Praze. Podle loňské výroční zprávy je základní kapitál společnosti 30 milionů korun. Licenci obchodníka s cennými papíry získala společnost od Komise pro cenné papíry v únoru roku 2003. Naposledy ČNB odejmula povolení k činnosti obchodníkovi s cennými papíry Afin Brokers, a to v prosinci 2006. K hlavním důvodům tehdy patřilo zejména porušování pravidel jednání ve vztahu k zákazníkům a nedostatečně vedená evidence zákaznického majetku.

ČTK

nahoru

Finance:

Čeští školáci neumí s penězi hospodařit, každý druhý už má zkušenost s dluhy

-

dnes 03:30 Naprostá většina starších dětí dostává od rodičů či...

Příjem z prodeje nemovitosti se někdy danit nemusí

-

včera 09:43 Pokud prodáte byt, dům či jinou nemovitost, musíte...

Ceny pronájmů i letos mírně porostou

-

23.2. 02:30 Poptávka po nájemním bydlení, především menších bytů,...

Plány Čechů pro rok 2018: Vylepšit si bydlení, začít šetřit i věnovat se sami sobě

-

22.2. 03:30 V letošním roce mají Češi hodně plánů. Polovina lidí...

Jak nenaletět při koupi bytu v novostavbě

-

21.2. 04:40 Ve chvíli, kdy se rozhodnete koupit byt v novostavbě,...

Hypotéky jsou stále dražší, zájem o ně klesá

-

21.2. 00:01 Hypoteční trh vstoupil do nového roku dalším zdražením...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby