Zahraniční

V Polsku byly slavnostně pohřbeny ostatky Mikuláše Koperníka

22.5.2010 15:25 Ve Fromborku na severu Polska byly v sobotu slavnostně pohřbeny ostatky slavného polského astronoma Mikuláše Koperníka, které tu byly nalezeny v roce 2005. Koperník je autorem revoluční heliocentrické teorie, jíž narušil dogma o nehybné Zemi a zásadně změnil moderní astronomii.

Při slavnostní mši byla rakev s Koperníkovými ostatky uložena v katedrále postavené ve 14. století, u paty nové hrobky z černé žuly ozdobené modelem sluneční soustavy.

Arcibiskup Józef Życiński v proslovu vyjádřil politování nad "přemírou horlivosti samozvaných obránců církve". Připomněl, že v roce 1616 papež Pavel V. odsoudil dílo astronoma, které bylo v té době označováno jako odporující Bibli. Vatikán později Koperníka a jeho žáky rehabilitoval.

Velký astronom, matematik, ekonom, lékař a kanovník byl v katedrále ve Fromborku pohřben již v roce 1543, kdy zemřel, ale přesné místo, kde byly jeho ostatky uloženy, nebylo nijak označeno. Po dvě staletí se polští, němečtí i francouzští vědci marně snažili jeho hrob identifikovat. To se podařilo až v roce 2005.

Díky nalezené lebce pak kriminalističtí experti sestavili portrét. Počítačovou animaci srovnali s podobiznami namalovanými za Koperníkova života. Odborníci poté došli k závěru, že našli ostatky slavného astronoma.

Ostatky potvrzeny až v roce 2008

S jistotou však byla autentičnost ostatků prokázána teprve v roce 2008, když polští vědci za pomoci švédských kolegů porovnali DNA vlasu z knihy, kterou Koperník vlastnil, a DNA jeho zubu z objeveného hrobu. Vědci tak mohli konstatovat, že jde skutečně o astronomovy ostatky.

Mikuláš Koperník se narodil v roce 1473 v Toruni v rodině zámožného obchodníka a městského radního. Zprvu se zajímal o filozofii a lékařství, ale brzy si ho zcela získala matematika a astronomie. Dokonce i při studiu teologie se stále věnoval hvězdářství.

Svým nejznámějším dílem O pohybu nebeských těles doslova "zastavil" Slunce a "roztočil" Zemi, kterou lidé až do jeho doby považovali za nehybný střed vesmíru. Koperník zemřel v roce 1543 a jako kněz byl pochován pod oltář, o který ve fromborské katedrále pečoval.

Než byl Koperník znovu pochován ve fromborské katedrále, byly jeho ostatky vezeny v pátek městy a obcemi Varmijsko-Mazurského vojvodství bohatého na kostely a gotické hrady z červených cihel, kudy velký vědec častokrát procházel jako kanovník, ale především jako správce církevního majetku.

ČTK

nahoru

Zahraniční:

Rodina irácké Miss ze strachu o život uprchla ze země. Jen kvůli fotce s Izraelkou

-

dnes 08:24 Příbuzní irácké královny krásy Sará Idanové uprchli...

Tisíce důchodců demonstrovaly v Aténách proti škrtům v penzích

-

včera 22:36 Několik tisíc důchodců demonstrovalo v pátek večer v...

Svobodní a lidovci se v Rakousku dohodli na kabinetu

-

včera 20:46 aktualizováno Rakouská lidová strana (ÖVP) budoucího...

Zemětřesení na Jávě si vyžádalo oběti, padaly domy

-

včera 20:00 aktualizováno Neupřesněné množství obětí si vyžádalo...

Prokuratura požaduje pro Saakašviliho vazbu, zvažuje jeho vydání do Gruzie

-

včera 19:41 Kancelář ukrajinského generálního prokurátora podala v...

Amsterdamské letiště zažilo dramatický zásah proti agresivnímu muži s nožem

-

včera 17:17 Video: aktualizováno Na amsterdamském letišti...Stalo se Domácí Vánoce Vaše zprávy Zahraniční Krimi Sport Kultura Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby