Zahraniční

Chomského nepustili na Západní břeh Jordánu

obrazek

Přední americký levicový intelektuál Noam Chomsky

FOTO: Majed Jaber, Reuters

17.5.2010 16:45 Lingvistu a levicového politického aktivistu Noama Chomského nepustily izraelské úřady na Západní břeh Jordánu. Profesor tam měl o víkendu na univerzitě vystoupit s přednáškou a mimo jiné se setkat s premiérem palestinské samosprávy Salámem Fajádem a dalšími.

Chomsky chtěl v neděli překročit hranice z Jordánska i s dcerou Avivou, která je rovněž akademičkou. Izraelci je nejprve několik hodin vyslýchali a následně vrátili zpět. Chomsky uvedl, že mu nikdo nevysvětlil důvod s tím, že písemné stanovisko si může vyzvednout na americké ambasádě.

Podle agentury Reuters záležitost prošetřuje izraelské ministerstvo vnitra. Pohraniční stráž se údajně domnívala, že Chomsky chce navštívit další místa v Izraeli mimo palestinská území.

Jednaosmdesátiletý Chomsky v médiích uvedl, že mu byl zapovězen vstup, protože Izrael kritizuje. Dodal, že Jeruzalému se nemuselo líbit, že chce navštívit pouze palestinskou univerzitu. Později v rozhovoru pro deník Ha’arec přirovnal izraelský režim k stalinskému.

Chomsky je častým kritikem izraelské politiky na okupovaných územích a americké podpory Jeruzalému. Izrael v minulosti navštívil mnohokrát.

rei, Novinky

nahoru

Zahraniční:

Ve Spolkovém sněmu usedne za AfD i syn českých emigrantů

-

dnes 09:42 V německém Spolkovém sněmu zasedne syn českých...

Většina Američanů je teď proti úderu na KLDR

-

dnes 08:06 Dvě třetiny dotázaných Američanů (67 procent) jsou...

Iráčtí Kurdové v referendu hlasují o své nezávislosti

-

dnes 07:50 aktualizováno V severním Iráku v pondělí začalo...

Trump rozšířil zákaz cestování do USA na KLDR, Čad a Venezuelu

-

dnes 06:12 Americký prezident Donald Trump přijímá nová...

Sečteno a potvrzeno: Merkelová s CDU získala třetinu hlasů

-

dnes 06:06 aktualizováno Konzervativní unie CDU/CSU kancléřky...

Orbánova minitrať stála milióny z eurofondů

-

dnes 03:24 Členové výboru pro kontrolu rozpočtu Evropského...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby