Věda a školy

Dva projekty českých studentů uspěly na soutěži pro mladé vědce

obrazek

Celkovou vítězkou se patnáctiletá Amy Chyaová za výzkum v oblasti chemie. Soustředila se na novou metodu léčby rakoviny, jež využívá světelnou energii k aktivaci léčiv, které ničí rakovinné buňky (na snímku).

Profimedia.cz

17.5.2010 10:00 Čeští studenti letos znovu uspěli na světové soutěži v oboru vědy a techniky pro středoškoláky. Jak uvedl Pavel Svoboda z pořádající společnosti, čtyři čeští studenti vybojovali ve svých kategoriích třetí místa za jeden individuální a jeden týmový projekt. Soutěže Intel ISEF se zúčastnilo 1611 středoškoláků z 59 zemí. Pět projektů pocházelo z Česka.

S prací nazvanou Perspektivní termoelektrické teluridy získal třetí místo v kategorii Materiály a bioinženýrství Patrik Čermák, student Střední průmyslové školy elektrotechnické v Pardubicích.

Čermák zkoumal potenciál materiálů a možnosti vyvíjet materiály nové, účinnější a úspornější. Jeho výzkum se pohybuje na pomezí fyziky pevných látek a chemie. Doufá, že mu umístění pomůže ke stáži v zahraničí. Dostal už prý první nabídku - od univerzity v Berkeley.

V kategorii týmových projektů uspěli rovněž se třetím místem studenti sušického gymnázia Jan Paták, Martin Ron a Jan Mareš. Porotu zaujal jejich počítačem řízený testovací prototyp stroje na vertikální navíjení trubek z uhlíkových vláken.

Celkovou vítězkou se patnáctiletá Amy Chyaová za výzkum v oblasti chemie. Její výzkum se soustředil na novou metodu léčby rakoviny, jež využívá světelnou energii k aktivaci léčiv, které ničí rakovinné buňky.

Mezinárodní soutěž Intel ISEF (Intel International Science and Engineering Fair) má v USA, kde se pořádá od roku 1950, velkou tradici. Čeští studenti v ní loni získali prvenství s robotem, který dokáže vyhledávat předměty pomocí vlastního programu a manipulovat s nimi buď pomocí automatického systému, nebo manuálním řízením z počítače.

ČTK

nahoru

Věda a školy:

Artur London zůstal i po drastických zkušenostech komunistou

-

včera 03:45 „Měl jsem hrozné bolesti a byl jsem si jist, že...

Slunce ovlivňuje chování lidí i burzu, tvrdí vědci

-

17.2. 19:52 Vliv Slunce na chování lidí je mnohem větší, než si...

Robustnější potrava zvětšila dravcům zobáky

-

17.2. 11:25 Až dosud vše nasvědčovalo tomu, že invazní nepůvodní...

Ve školních jídelnách se každoročně vyhodí až 48 tisíc tun potravin, kritizuje iniciativa

-

16.2. 12:42 Až 48 tisíc tun jídla ročně, tedy zhruba 238 tun každý...

Češi uvařili první probiotické pivo na světě, má posílit imunitu

-

15.2. 19:53 Výzkumníci v nápojářském oboru ve spolupráci s...

Za špatné výsledky žáků mohou nekvalitní učitelé, tvrdí matematik

-

15.2. 11:31 Za špatné výsledky žáků v matematice nemůže klasická...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby