Krimi

Byla to spontánní akce, řekl útočník z Vítkova

obrazek

Eskorta přivádí Ivo Müllera do soudní síně.

FOTO: Aleš Honus, Právo

11.5.2010 07:23 (aktualizováno: 11.5.2010 10:17) U Krajského soudu v Ostravě začal v úterý dopoledne proces se čtyřmi ultrapravicovými radikály, kteří jsou obžalovaní z rasově motivovaného žhářského útoku na rodinný domek ve Vítkově. Státní zástupkyně přečetla obžalobu a následně začali vypovídat obžalovaní.

Souzení jsou Jaromír Lukeš, David Vaculík, Václav Cojocaru a Ivo Müller.

Poslední jmenovaný začal vypovídat jako první, protože David Vaculík výpověď odmítl. Müller podle svých slov netuší, proč si k útoku vybrali zrovna předvečer výročí narození Adolfa Hitlera. "Byla to spontánní akce, nepřipravovali jsme to nějak dlouho dopředu. Já jsem ani nevěděl, kdy má Adolf Hitler narozeniny."

Zdůvodňoval, proč se dal k pravicovým radikálům: "Chtěl jsem někam patřit. Občas jsem jezdíval na veřejné mítinky a párkrát jsem byl na hudebních akcích. Chodil jsem tam ze zvědavosti, chtěl jsem poznat to prostředí. Bral jsem to jako výlety a náplň volného času."

Sledujte ON-LINE soudní proces s útočníky z Vítkova

Hlavní líčení provázejí mimořádná bezpečnostní opatření. Rozsudek se očekává v červnu, žhářům hrozí až výjimečné tresty.

Obžalovaný Václav Cojocaru v soudní síni

FOTO: Aleš Honus, Právo

 

Natálka je znovu v nemocnici

Při útoku loni v noci na 19. dubna málem přišla o život ani ne dvouletá Natálka Kudriková, která utrpěla popáleniny na 77 procentech těla. Shodou okolností v pondělí musela znovu nastoupit do nemocnice - tentokrát kvůli rehabilitacím.

 

„Natálka bude trpět celý život. Oni by měli trpět stejně dlouho.matka popálené dívky

 

„Natálka stále nemůže došlápnout na pravou nohu, která ji bolí. Asi dva týdny teď spolu budeme v nemocnici. Natálka se bude učit chodit,“ řekla matka Natálky Anna Siváková.

Na zahájení soudního líčení se v úterý nechystá, stejně jako nikdo z její rodiny. „Budu s Natálkou v nemocnici, k soudu půjdu až příští týden, kdy budu svědčit. A určitě se půjdu podívat na rozsudek,“ dodala maminka Natálky, která všem obžalovaným přeje nejvyšší trest, tedy doživotí. „Natálka bude trpět celý život. Oni by měli trpět stejně dlouho,“ řekla již dříve.

ČTĚTE TAKÉ: Nové buňky neonacistů jsou obezřetnější, upozorňuje kriminalista

Chtěli se zviditelnit v rámci extremistické scény

Jak stojí v obžalobě, čtyři mladíci zločin spáchali proto, aby se zviditelnili v rámci nelegálních extremistických skupin, k nimž se hlásili. „Byli vedeni snahou provést něco většího před 120. výročím narození Adolfa Hitlera, připadajícím na 20. dubna 2009,“ napsala v obžalobě státní zástupkyně Brigita Bilíková.

DOKUMENT: Skutková věta obžaloby v kauze žhářského útoku ve Vítkově

Terč útoku vybral Jaromír Lukeš, který to ve Vítkově dobře zná, protože zde chodil na učiliště. K domku spolu se třemi kumpány přijel automobilem, který patřil Davidu Vaculíkovi. Na opuštěném místě si obžalovaní připravili tři skleněné lahve a každou z nich naplnili benzínem natural. Ten spolu se zápalnou tkaninou obstaral Václav Cojocaru.

Každý u jednoho okna

Během jízdy si všichni kromě Lukeše, který řídil, zamaskovali obličej a nasadili rukavice.

„Po příjezdu na místo Vaculík, Müller a Cojocaru doběhli k domu a zapálili knoty lahví zapalovačem obstaraným Lukešem. Postavili se každý k jednomu z oken a s prudkým rozmachem vhodili dovnitř zapálené zápalné lahve. Svým jednáním způsobili na třech místech téměř po celé obytné ploše domu rychle se šířící požár,“ stojí v obžalobě.

Státní zástupkyně jednání kvalifikuje jako pokus o vícenásobnou rasově motivovanou vraždu, obžalovaným navíc přitěžuje i to, že podle žalobkyně věděli o tom, že v domě spí několik dětí.

Na úterý, případně i tři následující dny, jsou naplánovány výslechy všech čtyř obžalovaných. Pokračovat se pak bude až od 18. května slyšením svědků a poškozených. V průběhu posledního květnového týdne budou vypovídat soudní znalci a pak soud rozhodne, zda bude muset být dokazování doplněno, případně bude vyhlášen rozsudek.

Aleš Honus, Právo

nahoru

Krimi:

Vůz na Plzeňsku prolétl svodidly a skončil na střeše, řidička na místě zemřela

-

dnes 20:52 Ke smrtelné nehodě došlo v sobotu večer u Kralovic na...

Muž hrozil v bance zbraní a chtěl peníze. Chytili ho, než stihl s lupem utéct

-

dnes 19:55 Video: Až 12 let vězení hrozí lupiči, který v pátek...

Smrtelná nehoda zastavila vlaky na trati z Prahy na Drážďany

-

dnes 19:37 Neznámý člověk zemřel v sobotu v podvečer poté, co ho...

Na Opavsku zemřel senior po nárazu auta do stromu

-

dnes 17:07 Sedmasedmdesátiletý muž zemřel v sobotu ráno při nehodě...

Zdrogovaný řidič ujížděl policistům, jeho audi zběsilou jízdu nevydrželo

-

dnes 12:23 Video: Podezřelá jízda postaršího vozidla Audi upoutala...

Požár v Mochově mají hasiči pod kontrolou, zůstávají ale na místě

-

dnes 08:58 aktualizováno Hasiči mají již pod kontrolou požár v...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby