Ekonomika

Klaus podepsal čtyři reformní zákony

18.11.2003 13:06 Čtyři vládní návrhy z balíku zákonů k reformě veřejných financí podepsal v úterý prezident Václav Klaus. Svým podpisem schválil novelu zákona o dani z převodu nemovitostí, o nemocenském pojištění, o sociální potřebnosti a také tříleté zmrazení platů ústavním činitelům. Informoval o tom prezidentův mluvčí Petr Hájek.

Vládní předlohy na podzim schválila Sněmovna, po ní i Senát. Jedna z největších bitev se odehrála právě ohledně platů ústavních činitelů. Objevily se návrhy, že by platy měly být ještě před zmrazením nejdříve zvýšeny. Tento návrh zazněl jak ve Sněmovně, tak později i v Senátu, jehož ústavně-právní výbor navrhl zvýšení základního platu zákonodárce ze 46 500 korun na 59 180 korun. Při hlasování však žádný takový návrh neprošel.

Daňová novela měla od července 2004 zlevnit převod nemovitostí, neboť sazba příslušné daně se sníží ze současných pěti na tři procenta. Vláda však přišla s dalším zvýšením DPH za převod pozemků, což ceny nemovitostí znovu zvedne.

Stát přestane přispívat na dopravu

Zásadní změnu zaznamenal zákon o sociální potřebnosti - od dubna budou sociální dávky rozdělovat úřady práce, rodiče pobírající rodičovský příspěvek budou moci neomezeně pracovat a zruší se příspěvek na dopravu. Novelu zákona o sociální potřebnosti dnes podepsal prezident, druhá zákonná úprava na podpis hlavy státu čeká. Obě novely by měly začít platit v dubnu příštího roku.

"Cílem těchto opatření.....bylo zvýšit adresnost sociálních dávek a zvýšit odpovědnost rodin za vlastní rozvoj," uvedla náměstkyně ministra práce a sociálních věcí Ludmila Müllerová. Všechny změny však nepovedou k rozpočtovým úsporám, některé naopak zvýší výdaje státu, dodala.

Novinky

nahoru

Ekonomika:

Praha je šestým nejrozvinutějším regionem EU. Před ni se dostala Bratislava

-

dnes 12:17 Praha je šestým nejrozvinutějším regionem v Evropské...

Škoda nestíhá vyrábět. Auta vozí z Ruska

-

dnes 03:50 Některým řidičům se může stát, že v dokumentech k vozu...

Americké Delta Air Lines nakoupí sto airbusů. Zklamaly domácí Boeing

-

včera 22:39 Americké aerolinky Delta Air Lines si objednají sto...

Soud zamítl žalobu na Světlíka kvůli koupi sléváren v roce 2008

-

včera 17:32 Vrchní soud v Olomouci ve čtvrtek zamítl žalobu na...

Plzeňský Prazdroj zvýšil zisk o třetinu na 4,8 miliardy

-

včera 15:31 aktualizováno Plzeňský Prazdroj dosáhl za poslední...

Nejmenší hluk nad pražským letištěm dělala letadla aerolinek easyJet

-

včera 15:16 Nejméně hluku při startu a přistání na Letišti Václava...Stalo se Domácí Vánoce Vaše zprávy Zahraniční Krimi Sport Kultura Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby