Ekonomika

Klaus podepsal čtyři reformní zákony

18.11.2003 13:06 Čtyři vládní návrhy z balíku zákonů k reformě veřejných financí podepsal v úterý prezident Václav Klaus. Svým podpisem schválil novelu zákona o dani z převodu nemovitostí, o nemocenském pojištění, o sociální potřebnosti a také tříleté zmrazení platů ústavním činitelům. Informoval o tom prezidentův mluvčí Petr Hájek.

Vládní předlohy na podzim schválila Sněmovna, po ní i Senát. Jedna z největších bitev se odehrála právě ohledně platů ústavních činitelů. Objevily se návrhy, že by platy měly být ještě před zmrazením nejdříve zvýšeny. Tento návrh zazněl jak ve Sněmovně, tak později i v Senátu, jehož ústavně-právní výbor navrhl zvýšení základního platu zákonodárce ze 46 500 korun na 59 180 korun. Při hlasování však žádný takový návrh neprošel.

Daňová novela měla od července 2004 zlevnit převod nemovitostí, neboť sazba příslušné daně se sníží ze současných pěti na tři procenta. Vláda však přišla s dalším zvýšením DPH za převod pozemků, což ceny nemovitostí znovu zvedne.

Stát přestane přispívat na dopravu

Zásadní změnu zaznamenal zákon o sociální potřebnosti - od dubna budou sociální dávky rozdělovat úřady práce, rodiče pobírající rodičovský příspěvek budou moci neomezeně pracovat a zruší se příspěvek na dopravu. Novelu zákona o sociální potřebnosti dnes podepsal prezident, druhá zákonná úprava na podpis hlavy státu čeká. Obě novely by měly začít platit v dubnu příštího roku.

"Cílem těchto opatření.....bylo zvýšit adresnost sociálních dávek a zvýšit odpovědnost rodin za vlastní rozvoj," uvedla náměstkyně ministra práce a sociálních věcí Ludmila Müllerová. Všechny změny však nepovedou k rozpočtovým úsporám, některé naopak zvýší výdaje státu, dodala.

Novinky

nahoru

Ekonomika:

Kolem sochy sv. Václava v Praze by mohly opět jezdit tramvaje. Možná už za čtyři roky

-

dnes 16:59 Praha chystá změnu územního plánu, která řeší vedení...

Kancléř Mynář: Číňané budou v Česku dál investovat. Na osud poradce jsme se neptali

-

dnes 15:43 Čínská státní firma CITIC a CEFC Europe založí společný...

Křetínský jedná ve Francii o koupi levicového týdeníku

-

dnes 14:32 Společnost Czech Media Invest (CMI), kterou...

Stávka francouzských železničářů pokračuje. Macronova reforma prošla dolní komorou

-

dnes 14:20 Ve Francii ve čtvrtek pokračují stávky a protesty proti...

Letní dopravní peklo. Prahu čeká 30 velkých uzavírek

-

dnes 14:19 Video: Řidiče v metropoli v létě potrápí na tři desítky...

Procter & Gamble koupí divizi léčiv Merck za 86 miliard korun

-

dnes 13:14 Americký výrobce spotřebního zboží Procter & Gamble...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby