Zahraniční

Při protestech v Řecku lidé ničili výlohy a zapalovali policisty

obrazek

Demonstranti útočili na policisty zápalnými láhvemi.

FOTO: Yiorgos Karahalis , Reuters

1.5.2010 12:47 (aktualizováno: 1.5.2010 14:56) Tisíce demonstrantů zaplavilo centrum řeckých měst Atény a další města. Vzbouřené davy protestují proti přísným opatřením prosazovaným vládou ve snaze vyhovět požadavkům eurozóny a Mezinárodního měnového fondu (MMF), jimiž podmiňují pomoc zemi, které hrozí bankrot. Po poledni se demonstranti krátce střetli s policií.

Rozvášnění Řekové během protestů podpalovali popelnice a tzv. Molotovovými koktejly zapálili i dva vozy místních televizních štábů, uvedla agentura Reuters. Podle očitých svědků se hrstka demonstrantů chtěla vlámat do budovy parlamentu, ale policie je zahnala slzným plynem. Potyčky byly údajně spíše ojedinělé.

Sobotní demonstraci svolaly podle televize BBC odborové svazy ve spolupráci s levicovými subjekty. Odboráři předpokládají, že se protestního pochodu zúčastní desítky tisíc lidí, aby tak dali najevo vládě, eurozóně i MMF, že mají dostatek sil k potlačení úsporného programu.

Stoupenci Řecké komunistické strany se sešli v centru Atén k demonstraci zvané May Day.

FOTO: John Kolesidis, Reuters

Obchody v hlavním městě byly v sobotu pozavírány, lodě zůstaly v přístavech a ulice byly vylidněny s výjimkou těch, jimiž vedl protestní průvod.

“Tato opatření jsou pro nás smrt. Nerozumím tomu, jak mají lidé zítra žít, jak mají přežít,” citovala agentura AP jednoho z účastníků demonstrace Nikose Diamantopoulose.

Někteří demonstranti zasypali těžkooděnce sprškou kamení.

FOTO: Yiorgos Karahalis, Reuters

Odboráři se svými stoupenci pochodovali k aténským úřadům Evropské unie, a poté k americké ambasádě. První potyčky vyvolali anarchisté, kteří začali házet po policistech kamení. Policie se bránila pepřovými spreji.

Policisté v Aténách utíkají před plameny, které roznítila hozená zápalná láhev.

FOTO: John Kolesidis, Reuters

Kolem poledne zablokovali protestní průvod těžkooděnci. Dav se rozhodl prolomit jejich zástup a zaútočili na ně vlajkami se silnými násadami, ale policisté nápor odrazili. Demonstranti se posléze stáhli a někteří zdálky házeli po policistech zápalné láhve a kamení. Podle prvních informací se nikomu nic vážného nestalo. Police zůstává v pohotovosti v ulicích města.

Během protestů vzplanul i automobil televizního štábu.

FOTO: John Kolesidis, Reuters

Další shromáždění v Soluni u příležitosti připomínky svátku práce podle ČTK rozehnala policie slzným plynem. Do ulic zde vyšlo na pět tisíc lidí, policie zasahovala proti menším skupinkám radikálních demonstrantů, které začaly rozbíjet výlohy obchodů a okna bank.

Policistu zasáhly plameny z rozbité zápalné láhve.

FOTO: John Kolesidis, Reuters

Rozbíjeli obchody a auta

Policie se musela starat asi 250 osob vyzbrojených tyčemi. Tyto elementy se vmísily do davu a začaly rozbíjet bankovní automaty, výlohy obchodů s elektronikou a luxusní auta. Po zásahu policie se situace zklidnila.

Hasiči se snaží uhasit hořící dodávku jednoho z místních televizních štábů.

FOTO: John Kolesidis, Reuters

Vláda hodlá představit radikální škrty pro další dva roky, díky nimž by mohla získat záchranný balíček v hodnotě 45 miliard eur, tedy více než bilión korun. Atény podle agentury AP zřejmě sáhnou ke zvýšení spotřebitelské daně a snížení důchodů i platů.

Policie rozhání vzbouřené demonstranty.

FOTO: John Kolesidis, Reuters

Některé z protestujících policie zadržela.

FOTO: John Kolesidis, Reuters

Vláda by se měla sejít v neděli ráno, aby verzi úsporného balíku dokončila. Kolem poledne ji představí veřejnosti ministr financí Giorgos Papaconstantinou, a hned nato odletí do Bruselu na jednání ministrů financí eurozóny, kteří budou rokovat o záchraně pro Řecko.

 

jim, Novinky

nahoru

Zahraniční:

Plat deset dolarů a 144 vajec jako bonus nabízí venezuelská firma zaměstnancům

-

dnes 06:21 Venezuelská bezpečnostní firma Atlas Security se snaží...

Policie floridského střelce Cruze vyšetřovala již předloni

-

včera 21:28 Informace o neobvyklém chování střelce Nicolase Cruze,...

Papež obnovil činnost komise proti zneužívání děti

-

včera 17:31 Papež František obnovil činnost komise zaměřené proti...

Wales a západ Anglie zasáhlo zemětřesení

-

včera 16:57 aktualizováno Wales a západ Anglie postihlo v sobotu...

Chcete peníze, musíte být solidární s uprchlíky, vzkazuje Merkelová

-

včera 16:03 Státy očekávající finanční podporu unie, musejí v...

Je to jen plané žvanění, reagoval Lavrov na slova USA o ruském vměšování do voleb

-

včera 15:05 Za žvanění považuje šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby