Ekonomika

Nečas strašil voliče síťovkou s půlkou chleba

obrazek

Šéf ODS Petr Nečas varuje, že v případě vítězství levice, budou nákupy mnohem hubenější.

FOTO: Petr Horník, Právo

29.4.2010 11:54 (aktualizováno: 29.4.2010 12:26) Se dvěma síťovkami dorazil předseda ODS Petr Nečas na čtvrteční brífink strany. Modrá síťovka byla plná, červeno-oranžová o poznání prázdnější. Chtěl tak názorně ukázat, jak se výsledek blížících se voleb dotkne voličů, pokud se nepoučí z vývoje v Řecku a vyhraje levice. Méně peněz, větší dluhy a hubenější nákupy, naznačoval Nečas.

Nečas kvůli tomu držel v levé ruce červeno-oranžovou síťovku, ve které byla jen půlka chleba, litr vody a méně potravin. To jsou podle něj reálné dopady velkého zadlužování.

ODS krom jiného připomněla, že dluhy Řecka tíží Česko již nyní, projevilo se to například oslabením měny vůči dolaru o desítky haléřů, či pozvolným růstem úroků vázaných na státní dluhopisy. „Je naivní si myslet, že dění v evropské měnové unii, na Česko nedopadá,“ řekl Nečas.

Podle něj však může být ještě hůř. V případě neudržení zdravých veřejných financí hrozí během několika let propad kurzu měny až na 36 Kč/EUR, litr benzínu by pak mohl stát až čtyřicet korun, o práci by mohlo přijít až 150 tisíc dalších lidí.

Oranžová smršť v Maďarsku

Nečas si jako varovný příklad vzal i srovnání s Maďarskem a Lotyšskem, tedy zeměmi, které musely požádat o mezinárodní finanční pomoc. "Oranžová smršť" podle Nečase způsobila v Maďarsku propad důchodů o osm procent, zvýšení DPH z dvaceti na 25 procent. V Maďarsku navíc vzrostla nezaměstnanost, veřejné zadlužení země a ekonomika se loni propadla mnohem více než třeba v ČR.

Obdobně je na tom Lotyšsko, kde krom jiného stát posílá méně peněz na zdravotnictví, což v praxi vypadá například tak, že největším nemocnicím se nedostává léků, protože nemají peníze.

Tomáš Holý, Novinky

nahoru

Ekonomika:

Vítkovice loni skončily ve ztrátě čtyři a půl miliardy

-

dnes 16:53 Společnost Vítkovice a.s. měla loni ztrátu po zdanění...

Lanový most na D11 je podobné konstrukce jako most v Janově, nebezpečný ale není

-

dnes 16:48 Video: Lanový most přes Labe stojí na 42. kilometru...

Moderní odysea skončila. Tsipras oslavil opuštění záchranného programu projevem

-

dnes 14:33 Za „den osvobození” a „konec moderní odysey” označil v...

Integrace uprchlíků se daří, pochvaluje si německý úřad práce

-

dnes 13:34 Začlenění uprchlíků na německý trh práce se daří. Práci...

Kdo postaví nové jaderné bloky? Ministryně průmyslu jednala s korejskou firmou

-

dnes 11:22 Ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková (za ANO)...

Trump cupoval měnovou politiku EU a Číny

-

včera 22:56 Americký prezident Donald Trump v rozhovoru s...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů