Koktejl

Nejúchvatnější fotografie Jupitera

14.11.2003 21:35 OBRAZEM: Nejlepší a nejúchvatnější fotografii planety Jupiter zveřejnil ve čtvrtek americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA). Mimořádné záběry, z nichž je fotografie složena, pořídila sonda Cassini, napsala v pátek agentura AFP.

Mozaika barev sestává z 27 menších záběrů, které sonda nasnímala z různých úhlů 29. prosince 2000, den před svým největším přiblížením (na deset miliónů kilometrů) k největší planetě naší sluneční soustavy. NASA fotografii zveřejnil až po téměř třech letech, během nichž snímky podrobně analyzoval.

.:FOTO: ČTK/AP

Podle vědců se jedná o dosud nejostřejší a nejpodrobnější záběry Jupitera, umožňující rozlišovat detaily o rozměrech menších než 60 kilometrů. "Tým pověřený pořizováním fotografií chtěl získat definitivní fotografii Jupitera," uvedla Carolyn Porcoová z Vesmírného vědeckého institutu v coloradském Boulderu. "Takovou, která by Jupitera předvedla v celé jeho složité a nádherné komplexitě. Takovou, která by vám vyrazila dech," dodala.

Zdá se, že se to podařilo. Podoba planety na záběrech pořízených sondou se velmi podobají tomu, jak by byla její mračna, včetně Velké rudé skvrny, vnímána prostým lidským okem. Až bude sonda příští rok v červenci zakotvovat na oběžné dráze kolem Saturnu, bude mít za úkol překonat laťku, kterou sama sobě nastavila velmi vysoko.

ČTK

nahoru

Koktejl:

Pes si šel zaplavat, tváří v tvář se potkal s aligátorem

-

dnes 13:49 Video: Krátké koupání se málem stalo osudným zvědavému...

Prověřili jsme nejrychlejšího hasiče světa, který vyběhl 62 pater za 12 minut

-

dnes 09:52 Video: Profesionální hasič z Domažlic se stal 13. srpna...

V toaletách švýcarských restaurací se objevily bankovky v hodnotě desítek tisíc eur

-

dnes 06:58 Spláchnout peníze jen tak do záchodu si většina lidí...

Pod pokličkou šéfkuchařů Zoo Praha: I zvířata musí občas držet dietu

-

dnes 03:00 Video: V pražské zoologické zahradě se chovatelé zvířat...

Dva argentinští stařečci tančí tango už přes 70 let

-

včera 15:53 Tango již tančí od 40. let minulého století....

Novozélanďan líbal v autě přítelkyni a omylem šlápl na plyn, spadli ze 14metrové výšky

-

včera 12:16 Romantická chvíle zamilovaného páru v novozélandském...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby