Koktejl

Nejúchvatnější fotografie Jupitera

14.11.2003 21:35 OBRAZEM: Nejlepší a nejúchvatnější fotografii planety Jupiter zveřejnil ve čtvrtek americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA). Mimořádné záběry, z nichž je fotografie složena, pořídila sonda Cassini, napsala v pátek agentura AFP.

Mozaika barev sestává z 27 menších záběrů, které sonda nasnímala z různých úhlů 29. prosince 2000, den před svým největším přiblížením (na deset miliónů kilometrů) k největší planetě naší sluneční soustavy. NASA fotografii zveřejnil až po téměř třech letech, během nichž snímky podrobně analyzoval.

.:FOTO: ČTK/AP

Podle vědců se jedná o dosud nejostřejší a nejpodrobnější záběry Jupitera, umožňující rozlišovat detaily o rozměrech menších než 60 kilometrů. "Tým pověřený pořizováním fotografií chtěl získat definitivní fotografii Jupitera," uvedla Carolyn Porcoová z Vesmírného vědeckého institutu v coloradském Boulderu. "Takovou, která by Jupitera předvedla v celé jeho složité a nádherné komplexitě. Takovou, která by vám vyrazila dech," dodala.

Zdá se, že se to podařilo. Podoba planety na záběrech pořízených sondou se velmi podobají tomu, jak by byla její mračna, včetně Velké rudé skvrny, vnímána prostým lidským okem. Až bude sonda příští rok v červenci zakotvovat na oběžné dráze kolem Saturnu, bude mít za úkol překonat laťku, kterou sama sobě nastavila velmi vysoko.

ČTK

nahoru

Koktejl:

Mráz, že se i na Sibiři diví. Teploty tam spadly na minus 65 stupňů

-

dnes 15:46 Video: Obyvatelé několika oblastí Sibiře se potýkají s...

V budoucnu mají japonské vlaky štěkat jako psi

-

dnes 14:05 Vědci ze země vycházejícího slunce údajně přišli na...

Ochránila ho svým tělem, matka s dítětem v náručí skočila z osmého patra hořícího domu

-

dnes 13:15 Při požáru v ruském Petrohradu uvázla v osmém patře...

Během operace mu v těle nechali třinácticentimetrový skalpel, měl ho tam čtyři roky

-

dnes 08:29 Jednašedesátiletý válečný veterán Glenford Turner z...

Vzácní tučňáci brýloví dovádějí ve venkovní expozici ústecké zoo

-

včera 20:01 Video: Jediný druh tučňáka, který hnízdí na pobřeží...

Filmový Borat drží slovo, za české recesisty zaplatil pokutu

-

včera 15:44 Britský herec Sacha Baron Cohen se sešel s šesticí...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby