Domácí

Marihuana se v českých lékárnách ještě dlouho nesežene

obrazek

Cannabis, čili konopí

Reuters

9.4.2010 03:49 Nemocní s roztroušenou sklerózou, zeleným zákalem či HIV, kteří svou nemoc či bolesti léčí užíváním konopných látek, si ještě dlouho počkají, než si budou smět v lékárně koupit marihuanu či přípravky z ní. Jestli se vůbec dočkají.

Diskuse na toto téma ale pilně probíhá nejen na internetových fórech. Ve čtvrtek se konala za přítomnosti odborníků a úředníků ve Sněmovně konference o využití konopí při léčbě.

Ředitel Státního ústavu pro kontrolu léčiv Martin Beneš uvedl, že v Česku žádný konopný přípravek zatím není registrován. „Musím také zklamat všechny ty, kteří čekají, že se tady nějaký účinný přípravek brzo objeví, registrace je otázkou let,“ uvedl Beneš.

O svých zkušenostech, jak se k problému postavili v Izraeli, přijel poreferovat i světoznámý chemik Lumír Hanuš, který pracuje na Hebrejské univerzitě v Jeruzalémě. „Léčivé konopí může nahradit drahé farmaceutické přípravky, protože je levnější a bezpečnější,“ uvedl.

V Izraeli jsou velice přísné tresty za pěstování konopí - až 20 let - ale pacienti, které může marihuana utěšit v jejich bolesti, si ji mohou na předpis vyzvednout v lékárně.

Podle Hanuše ji v Izraeli zatím používají jen na utlumení bolestí, ale zároveň zkoumají její možnost ve skutečné léčbě. Prý dokázali u zvířat pomocí konopných látek vyléčit 30 procent rakovinného bujení.

V Česku stále hrozí popotahování

V Česku, po schválení nového trestního zákoníku, není trestné vypěstovat si až pět rostlin marihuany. Nicméně ale stále hrozí, že případní pěstitelé i pro léčebné účely budou popotahováni policií a úřady.

To nevadí Filipu Polívkovi z Prahy, který trpí roztroušenou sklerózou. Za pomoci marihuany se podle svých slov dokázal dostat z chronického progresivního stadia nemoci do stabilizovaného stavu, který mu umožňuje – sice o holi – normálně žít.

„Policajtů se už nebojím, protože se nemám za co stydět, obdobím, kdy jsem se styděl jen za to, jak divně chodím, jsem si již prožil,“ řekl Právu.

Dodal, že kouří konopí již deset let a látka na něj již nepůsobí psychotropně, pouze odstraňuje nepříjemné křeče.

Oldřich Danda, Právo

nahoru

Domácí:

Kde si zdarma natrhat ovoce či bylinky? Zájemcům radí web a mobilní aplikace

-

včera 18:17 Video: Máte chuť zajít si natrhat sezónní ovoce, ale...

V zoo v Brně uhynul lední medvěd Umca

-

včera 16:22 V brněnské zoologické zahradě v sobotu uhynul lední...

V opavském babyboxu našli holčičku zabalenou v ručníku

-

včera 15:57 Další zachráněné dítě má „na svědomí“ babybox v Opavě....

Úřad řeší zmatky v kampani nezávislých

-

včera 15:25 Financování kampaní kandidátů do Senátu není...

Česko zažívá nejteplejší období v novodobé historii, vedra budou pokračovat

-

včera 15:06 Horko z posledních týdnů bude pokračovat, vyplývá to z...

Čunek: Trestní oznámení na mě kvůli H-Systemu? To je výborné

-

včera 13:38 Video: aktualizováno Senátor a hejtman Zlínského...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů