Kultura

Norové financují projekt věnovaný českému malíři Karlu Škrétovi

7.4.2010 12:57 Norské fondy financují částkou přesahující 16 miliónů korun výzkumný projekt věnovaný českému baroknímu malíř Karlu Škrétovi. Díky pomoci bude v listopadu otevřena velkolepá výstava, která v pražské Národní galerii představí 400 uměleckých děl zapůjčených z českých sbírek, ale i z Německa, Itálie, Rakouska a USA.

„Škréta by měl být představen jako umělec přesahující region střední Evropy,“ řekl Právu Vít Vlnas, hlavní kurátor projektu i výstavy.

Kariéra Škréty začala v Itálii, kde se v Římě stal členem bratrstva severských malířů, bujarého společenství, v němž měl přezdívku Rychlý meč. To se týkalo nejen jeho šermířské dovednosti, ale v přeneseném smyslu i sexuálního apetitu.

Škréta se narodil mezi léty 1608 až 1611

V mnohém se přepíší životní i tvůrčí činy malíře, kupříkladu tradičně se uváděl jako letopočet narození rok 1610, ale podle nejnovějšího bádání není věk malíře jistě znám a narodit se mohl někdy v rozmezí let 1608 - 1611.

Katolíkem se Škréta stal zřejmě až po návratu do Čech a zbožnost papežského Říma ho v tomto ohledu zřejmě moc neovlivnila.

Peter Kováč, Právo

nahoru

Kultura:

RECENZE: Jak láska porazila internet

-

dnes 16:38 Video: Ze závislosti teenagerů na internetu a...

O hity Pink Floyd je ohromný zájem, Waters musí v Praze hrát dvakrát

-

dnes 13:00 Britský muzikant Roger Waters, jehož jméno je spojeno...

Trapný padesátky jako Sex ve městě po dvaceti letech

-

dnes 12:38 Nový seriál Trapný padesátky na ČT 1 má problém: z více...

Byčkov je šéfem ČF

-

dnes 11:15 Americký dirigent ruského původu Semjon Byčkov byl...

Karel Janák natočil thriller s Vojtěchem Dykem

-

dnes 11:03 Video: O strašidelný thriller se pokusil známý režisér...

Milerova vnučka prohrála soud o licenční smlouvu na Krtečka

-

dnes 10:09 aktualizováno Vnučka po autorovi Krtečka Zdeňku...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby