Kariéra

MPSV: Zaměstnání loni našlo přes 400 000 lidí, pětina s pomocí úřadů práce

obrazek

Úřady práce loni našly zaměstnání více než 70 000 lidí

Profimedia.cz

1.4.2010 13:00 Nové pracovní uplatnění si v roce 2009 našlo 401 929 uchazečů o zaměstnání. Z toho téměř 18 procent, tedy přes 71 000 lidí, práci získalo s přispěním úřadů práce. V prvních dvou měsících tohoto roku bylo nově zaměstnáno 67 120 lidí, úřady práce umístily 8143 z nich. Sdělilo to ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV).

Počet lidí, kteří si loni našli novou práci, je daleko vyšší než v roce 2008. Tehdy totiž podle propočtů odešlo z evidence úřadů práce do nového zaměstnání 361 193 lidí. To je o zhruba 40 000 méně.

Přes tato čísla nezaměstnanost i nadále roste. Na konci února 2010 byla na úrovni 9,9 procenta. Bez práce tak bylo v České republice 583 135 lidí. Více než šest procent z nich tvořili absolventi středních a vysokých škol, jejichž uplatnění podle ministra práce a sociálních věcí Petra Šimerky patří mezi priority jeho úřadu. Kromě běžného poradenství se jim snaží úřady práce nabízet i rekvalifikace a účast v takzvaných job klubech, kde se učí hledat práci.

Absolventi mají stále velké potíže

Přesto vzhledem k nedostatku praxe mají mladí lidé po škole i nadále problémy s hledáním práce. Statisticky nejmenší šanci najít si zaměstnání mají absolventi ekonomických oborů, a to nejen kvůli nedostatku zkušeností, ale i proto, že jich je na trhu práce nadbytek.

S problémy se potýkají i gastronomické obory. "Jejich absolventům kromě praxe chybí i motivace pro práci v pohostinství," uvedla mluvčí MPSV Štěpánka Filipová. Útlum výroby ztížil situaci i absolventům strojírenských a elektrotechnických oborů. Nezájem ze strany zaměstnavatelů potvrdili pracovníci úřadů práce také v zemědělských oborech a oborech zaměřených na obchod.

Zájem je o zdravotníky a lékaře

Naopak vysokou šanci najít pracovní uplatnění mají absolventi zdravotnických a lékařských oborů, které se dlouhodobě potýkají s nedostatkem kvalifikovaného personálu. Problémy by neměli mít ani absolventi učebních oborů ve stavebnictví. "A to i navzdory tomu, že jim potřebná praxe také chybí," říká Filipová.

ČTK

nahoru

Kariéra:

Firmám pomáhá, když zaměstnance samy oslovují, říká manažerka náboru

-

16.2. 10:15 Úkolem náborového týmu je v určitém čase sehnat vhodné...

Čtyřicet procent studentů zvažuje podnikání, mají však strach z neúspěchu

-

15.2. 09:51 Dvě pětiny vysokoškoláků upřednostňují po studiu...

Poradna: K čemu slouží pracovní posudek

-

14.2. 11:57 Před koncem pracovního poměru může zaměstnanec požádat...

I přes mimořádně nízkou nezaměstnanost si mnozí přejí změnu práce

-

13.2. 15:14 Nezaměstnanost v Česku je v rámci EU nejnižší. Firmy...

Taneční seminář má zlepšovat schopnosti vedení zaměstnanců

-

12.2. 12:02 „Nebojte se, nebudu vás učit žádné taneční kroky,“...

Firmy oslovují mladé zaměstnance nudnými inzeráty

-

9.2. 11:14 Nezaměstnanost má v Česku dlouhodobě klesající...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby