Finance

Nová pravidla EU mohou zdražit pojistky o desítky procent

obrazek

Ilustrační foto.

FOTO: Ondřej Lazar Krynek, Novinky

30.3.2010 12:52 Nová evropská pravidla regulace pojišťoven by zdražila pojistné u klasických produktů životního pojištění o 20 až 30 procent a v neživotním pojištění o pět až 20 procent. Řádově o desítky procent by se snížily i částky vyplácené na pojistných plněních. Informoval o tom výkonný ředitel České asociace pojišťoven Tomáš Síkora.

„V případě, že by byla prováděcí opatření přijata v podobě, kterou Evropský výbor orgánů dozoru nad pojišťovnictvím a zaměstnaneckým penzijním pojištěním (CEIOPS) navrhuje, pojišťovny by byly nuceny zvýšit ceny pojistných produktů. Dodatečná kapitálová potřeba by jen v ČR činila 45 až 60 miliard korun, což je zisk pojistného sektoru za posledních pět výkonných let,“ uvedl Síkora.

Vlivem obrovské zátěže zejména na malé a střední pojišťovny by se podle něj ještě více zvýšila koncentrace domácího pojistného trhu.

CEIOPS připravuje podle Síkory neopodstatněné zvýšení kapitálových požadavků pojišťoven v rámci implementačních pravidel Solvency 2. CEIOPS požaduje po pojišťovnách zvýšení až o 65 až 75 procent původně požadovaného kapitálu. Nová pravidla by v případě schválení platila od října 2012.

"Představa, že globální krize snad nebude mít důsledky i v sektoru pojišťovnictví, byla naivní. Krize obecně vede ke zvýšení míry rizika, a to musí někdo zaplatit. Nelze vyloučit další kolo krize. A náklady opět přenášet na státy není možné. Rezervy je třeba posilovat, a to i v pojišťovnách," tvrdí  poradce odborů a bývalý náměstek ministra financí Jaroslav Šulc.

ČTK

nahoru

Finance:

O hypotéky je opět velký zájem, průměrná úroková sazba po dlouhé době klesla

-

dnes 00:01 Po květnovém propadu zájmu o nové hypoteční úvěry to z...

Přehledně: Na co si dát pozor při letním cestování

-

včera 07:04 Dovolené už jsou v plném proudu a milióny lidí v...

Poptávku po bytech zvyšují singles

-

16.7. 03:33 Vysokou poptávku po bytech především ve velkých...

Ženy před partnery tají úspory, muži dluhy

-

15.7. 00:01 Devět z deseti Čechů má před svým partnerem tajemství....

Češi jsou zodpovědnější, podmínkám úvěrových smluv věnují víc času

-

14.7. 03:30 Češi se ve vztahu k úvěrům a jejich podmínkám chovají...

Polovina mladých neví, kolik rodiče platí za bydlení

-

13.7. 04:46 Náklady spojené s bydlením, tedy nájem, splátka...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů