Finance

Nová pravidla EU mohou zdražit pojistky o desítky procent

obrazek

Ilustrační foto.

FOTO: Ondřej Lazar Krynek, Novinky

30.3.2010 12:52 Nová evropská pravidla regulace pojišťoven by zdražila pojistné u klasických produktů životního pojištění o 20 až 30 procent a v neživotním pojištění o pět až 20 procent. Řádově o desítky procent by se snížily i částky vyplácené na pojistných plněních. Informoval o tom výkonný ředitel České asociace pojišťoven Tomáš Síkora.

„V případě, že by byla prováděcí opatření přijata v podobě, kterou Evropský výbor orgánů dozoru nad pojišťovnictvím a zaměstnaneckým penzijním pojištěním (CEIOPS) navrhuje, pojišťovny by byly nuceny zvýšit ceny pojistných produktů. Dodatečná kapitálová potřeba by jen v ČR činila 45 až 60 miliard korun, což je zisk pojistného sektoru za posledních pět výkonných let,“ uvedl Síkora.

Vlivem obrovské zátěže zejména na malé a střední pojišťovny by se podle něj ještě více zvýšila koncentrace domácího pojistného trhu.

CEIOPS připravuje podle Síkory neopodstatněné zvýšení kapitálových požadavků pojišťoven v rámci implementačních pravidel Solvency 2. CEIOPS požaduje po pojišťovnách zvýšení až o 65 až 75 procent původně požadovaného kapitálu. Nová pravidla by v případě schválení platila od října 2012.

"Představa, že globální krize snad nebude mít důsledky i v sektoru pojišťovnictví, byla naivní. Krize obecně vede ke zvýšení míry rizika, a to musí někdo zaplatit. Nelze vyloučit další kolo krize. A náklady opět přenášet na státy není možné. Rezervy je třeba posilovat, a to i v pojišťovnách," tvrdí  poradce odborů a bývalý náměstek ministra financí Jaroslav Šulc.

ČTK

nahoru

Finance:

Čeští školáci neumí s penězi hospodařit, každý druhý už má zkušenost s dluhy

-

dnes 03:30 Naprostá většina starších dětí dostává od rodičů či...

Příjem z prodeje nemovitosti se někdy danit nemusí

-

včera 09:43 Pokud prodáte byt, dům či jinou nemovitost, musíte...

Ceny pronájmů i letos mírně porostou

-

23.2. 02:30 Poptávka po nájemním bydlení, především menších bytů,...

Plány Čechů pro rok 2018: Vylepšit si bydlení, začít šetřit i věnovat se sami sobě

-

22.2. 03:30 V letošním roce mají Češi hodně plánů. Polovina lidí...

Jak nenaletět při koupi bytu v novostavbě

-

21.2. 04:40 Ve chvíli, kdy se rozhodnete koupit byt v novostavbě,...

Hypotéky jsou stále dražší, zájem o ně klesá

-

21.2. 00:01 Hypoteční trh vstoupil do nového roku dalším zdražením...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby