Věda a školy

Knize Astronomie a fyzika podle autorů porozumí i novopečený středoškolák

30.3.2010 12:00 Kniha Astronomie a fyzika s podtitulem Nové obzory, která zahrnuje i letošní novinky z oboru, je určena nejen vysokoškolákům, ale i středoškolákům a široké veřejnosti. Mnohým statím porozumí i student prvního ročníku gymnázia, každý si v ní vybere to své, řekl při včerejším křtu knihy na Štefánikově hvězdárně na pražském Petříně vedoucí autorského kolektivu, známý fyzik a popularizátor oboru Petr Kulhánek.

Na knize se podle Kulhánka zhruba padesátkou statí podílela dvacítka autorů. České, ale i slovenské texty zahrnují především nejdůležitější novinky z posledních tří let. Dotaženy do současnosti jsou i texty o historii fyziky či astronomie. "Čtenář si může přečíst například historii Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) až po ty poslední informace z letošního února," uvedl Kulhánek.

Do současnosti je dotažen i historický text o kilogramu. Ten se totiž odvozuje od prototypu, který je uložen v trezoru Mezinárodního úřadu pro míry a váhy v Paříži. Je to váleček ze slitiny 90 procent platiny a deseti procent iridia. Problém je podle Kulhánka v tom, že se občas čistí, a tak se jeho váha zmenšuje. "To se musí řešit a bude se tím zabývat příští mezinárodní konference o mírách a váhách," uvedl fyzik. "Hmotnost Země by totiž jinak byla po každém čištění těžší a těžší," dodal žertem.

ČTK

nahoru

Věda a školy:

Ministerstvo práce zapsalo již 550 dětských skupin

-

včera 14:52 Zájem o dětské skupiny se zvyšuje, ministerstvo práce...

Americký astronaut poletí na ISS s časopisem z terezínského ghetta

-

včera 11:20 Americký astronaut Andrew Feustel si i na svou třetí...

Ženám ohroženým neplodností svitla nová naděje

-

21.2. 20:43 Ženy, kterým hrozí, že se ve svém životě předčasně...

Do škol se možná vrátí dílny a pozemky, zástupci středoškoláků kroutí hlavou

-

21.2. 16:25 Členové Rady řemeslných cechů se s předsedou vlády v...

Nejlépe hodnoceným oborem Univerzity Karlovy je geografie, ukázal celosvětový žebříček

-

21.2. 12:41 V aktuálním ročníku celosvětového srovnávání univerzit...

Návrh ODS na zrušení povinného roku školky a přijímání dvouletých dětí vláda odmítla

-

21.2. 10:52 aktualizováno Návrh ODS na zrušení povinné mateřské...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby