Věda a školy

Knize Astronomie a fyzika podle autorů porozumí i novopečený středoškolák

30.3.2010 12:00 Kniha Astronomie a fyzika s podtitulem Nové obzory, která zahrnuje i letošní novinky z oboru, je určena nejen vysokoškolákům, ale i středoškolákům a široké veřejnosti. Mnohým statím porozumí i student prvního ročníku gymnázia, každý si v ní vybere to své, řekl při včerejším křtu knihy na Štefánikově hvězdárně na pražském Petříně vedoucí autorského kolektivu, známý fyzik a popularizátor oboru Petr Kulhánek.

Na knize se podle Kulhánka zhruba padesátkou statí podílela dvacítka autorů. České, ale i slovenské texty zahrnují především nejdůležitější novinky z posledních tří let. Dotaženy do současnosti jsou i texty o historii fyziky či astronomie. "Čtenář si může přečíst například historii Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) až po ty poslední informace z letošního února," uvedl Kulhánek.

Do současnosti je dotažen i historický text o kilogramu. Ten se totiž odvozuje od prototypu, který je uložen v trezoru Mezinárodního úřadu pro míry a váhy v Paříži. Je to váleček ze slitiny 90 procent platiny a deseti procent iridia. Problém je podle Kulhánka v tom, že se občas čistí, a tak se jeho váha zmenšuje. "To se musí řešit a bude se tím zabývat příští mezinárodní konference o mírách a váhách," uvedl fyzik. "Hmotnost Země by totiž jinak byla po každém čištění těžší a těžší," dodal žertem.

ČTK

nahoru

Věda a školy:

Bouře již zuří na celé rudé planetě, hlásí NASA

-

dnes 17:19 Bouře, která několik týdnů víří prach na Marsu, už...

Ve 12:08 začalo léto, tento den je nejdelší

-

dnes 11:21 Astronomické léto začíná ve čtvrtek 21. června. Je to...

Brněnští vědci vyvinuli nový typ tenkého vlákna se schopností přenášet obraz

-

dnes 10:18 Mezinárodní tým vědců vedený Tomášem Čižmárem z Ústavu...

Nositel Nobelovy ceny ocenil české studenty. I za lék na rakovinu

-

včera 16:13 Tři čeští studenti získali ve středu ocenění za své...

Prachové bouře na Marsu mohou znamenat hrozbu

-

včera 13:26 Robotické vozítko NASA Opportunity kvůli silné...

Kamery nad Českem zachytily extrémně jasný bolid

-

včera 11:30 Především v západní části ČR byl v pátek 15. června...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů