Domácí

Za padělání léků jeden až pět let vězení, navrhuje Jurásková

obrazek

Profimedia.cz

30.3.2010 05:09 Jeden rok až pět let odnětí svobody za výrobu a šíření padělků léků navrhuje ministryně zdravotnictví Dana Jurásková v novele trestního zákona, kterou má připravenu a hodlá ji předat svému nástupci.

„Je to zcela nová skutková podstata trestu, kterou český právní řád dosud takto formulovanou nezná. V 18 státech Evropské unie už ji ale mají,“ vysvětlil Právu Martin Plíšek, náměstek ministryně zdravotnictví pro legislativu a právo.

Podobně ministerstvo navrhuje i zavedení druhé novinky, a to trestného činu nedovoleného nakládání s léky. Uplatnil by se v případě člověka prodávajícího přes internet léky, které jsou výhradně na lékařský předpis. Ani tento čin náš právní řád takto formulovaný dosud nemá a ministerstvo ho navrhuje s trestní sazbou do jednoho roku s vyššími peněžními tresty nebo propadnutím majetku.

„U obou novinek, pokud se soudce rozhodne pro peněžitý trest, pak je na něm, jak vysoký by měl být, a to podle společenské závažnosti. Chceme ale, aby byly vyšší, než jaké se dnes používají za zneužití léků k výrobě drog. To jsou pokuty v řádu desetitisíců. Více by se mělo využívat i možnosti propadnutí majetku,“ uvedl Plíšek.

Celníci zadrželi 5200 padělků léků na erekci

Podle Plíška se výroba a šíření padělků léků značně rozmáhají. Například tento týden celníci zadrželi 5200 padělaných kusů léků určených k léčbě poruch erekce, které jsou výhradně na lékařský předpis. Není možné je proto distribuovat ani přes internet. Důvodem je fakt, že tyto léky zvyšují srdeční tep a u lidí, kteří trpí onemocněním srdce, mohou vyvolat infarkt. [celá zpráva]

Státní ústav pro kontrolu léčiv v minulých dnech spustil kampaň s názvem Nebezpečné léky. V ní varuje před padělky a nelegálními přípravky, na které mohou lidé narazit právě při nákupu přes internet. „Nejčastěji jde o přípravky na léčbu erekce a dále o anabolické steroidy a léky na hubnutí. Všechny jsou výhradně na lékařský předpis,“ řekl Právu Martin Beneš, ředitel uvedeného ústavu. Podle něj padělané a nelegální přípravky představují závažnou hrozbu pro lidské zdraví.

„U padělků a nelegálních přípravků není možné hovořit o účinnosti, kvalitě, a hlavně o bezpečnosti a každý, kdo nakupuje léky pomocí nelegálních nabídek, se vystavuje riziku poškození vlastního zdraví a stává se možnou obětí,“ uvedl ředitel.

Václav Pergl, Právo

nahoru

Domácí:

Že není kudy projet? To proto, že tak intenzivně stavíme, brání se Ťok kritice

-

dnes 15:32 Ministr dopravy Dan Ťok (za ANO) si v pondělí na...

Přes 20 tisíc lidí v Praze bude ve středu bez vody

-

dnes 11:45 Část Prahy včetně několika obcí za hranicí metropole...

Ministry obětované na oltář vlády s ČSSD chce Babiš udržet ve státní správě

-

dnes 11:15 Ministři za hnutí ANO, kteří budou muset uvolnit v...

Z dětského domova pryč v patnácti? Děti skončí na ulici, varuje sdružení

-

dnes 09:43 Děti v ústavní péči mají dovršením patnácti let šanci...

Filip: Nechci připustit, aby KSČM byla nostalgická

-

dnes 08:40 V sobotu si KSČM zvolila nové vedení. Do čela strany...

Ochlazení i bouřky. Počasí v tomto týdnu bude aprílové

-

dnes 08:04 Počasí přepisující v posledních dnech teplotní rekordy...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby